Yhteiskunnan kokonaisetu

Ydinvoiman tuiotannon on lain mukaan oltava Suomessa yhteiskunnan kokonaisedun mukaista. Siitä päättää eduskunta. Eduskunta siis katsoo jostain kristallipallosta, että nyt päätettävissä olevan ydinvoimalalupa on yhteiskunnan kokonaisetujen mukaista, usean vuosikymmenen, tai jopa sadan vuoden, ajan.

Eihän tuota pelleilyä usko kukaan. Jonkun ydinlaitoksen yhteiskunnallinen kokonaisetu voidaan tietää vasta kun se laitos on lopettanut toimintansa, jos vielä silloinkaan.

Mikähän mahtaisi olla se yhteiskunnallinen kokonaisetu Japanille niiden kahden nyt hajonneen ydinreaktorin rakentamisesta, käytöstä ja tuhosta? Entä mikä tulee olemaan OL3:n yhteiskunnallinen kokonaisetu?


Ehkä nuo kysymykset pitäisikin aloittaa perusmääritteiden analysoinnilla:

- yhteiskunta = talouselämä


No nyt täsmää- Noin määritellen esimerkiksi:

- yhteiskunnan kokonaisedun mukaista on, että ydinlaitoksen haltijan korvausvastuun suuruus ei muodostu esteeksi yhteiskunnan kokonaisedun mukaisen toiminnan harjoittamiselle.

Heureka! Se "yhteiskunta" löytyi kuin löytyikin :)

0

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies tykkään edelleen sinusta

        Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
        Ikävä
        52
        1050
      2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

        Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
        Ikävä
        113
        994
      3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

        Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
        Kotimaiset julkkisjuorut
        37
        957
      4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

        Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
        Suomalaiset julkkikset
        7
        854
      5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

        Jos joskus kohtaatte?
        Ikävä
        89
        806
      6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

        Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
        Vain elämää
        3
        674
      7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

        Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
        Sinkut
        189
        629
      8. Sinulle jota kaipaan!

        Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
        Ikävä
        25
        627
      9. Ehkä taidat

        Luovuttaa.
        Ikävä
        73
        597
      10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

        Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
        Ikävä
        57
        593
      Aihe