Mihin kymmenykset menevät ja

"Tällä hetkellä kymmenykset menevät niin, että alle puolet n. 2,5 miljoonasta eurosta vuodessa pystytään käyttämään pastorien palkkaamiseen. Loput menevät taloushallintoon, laitoksiin, veroihin, eläkekassaan yms".

Timo Flink, tohtori väittää että kymmenykset menevät Jumalalle.

Uskon Ellen Whiten profetiaan että lopunajan jäännösseurakunnassa maallikot nousevat esiin ja palkkapaimenet hylkäävät laumansa.
499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ne "paimenet" hylkää laumaansa, ennen kuin rahat on putsattu ja kultin varat siirretty veroparatiiseihin.

Sitten kun ei ole enää maksavia tolloja, niin silloin loppuu myös paimenten kiinnostus koko kulttiin ja he katoavat rahasäkkien kanssa lämpimämpiin maihin huvittelemaan. Lauma saa tulla toimeen omillaan.

Äänestä

TOTTAKAI KYMMENYKSET MENEVÄT JUMALALLE !!!

Vanhassa liitossa kymmenykset menivät Jumalalle, eikö vain?
Ja kuitenkin ne menivät sitä kautt, että papit saivat elantonsa.
Uudessa liitossa käytetään rahaa tavaran ja elintarvikkeiden sijasta.

1.Tim.5:17
Vanhimpia, jotka seurakuntaa hyvin hoitavat, pidettäköön kahdenkertaisen kunnian ansainneina, varsinkin niitä, jotka sanassa ja opetuksessa työtä tekevät.
18 Sillä Raamattu sanoo: "Älä sido puivan härän suuta", ja: "Työmies on palkkansa ansainnut.

1. Kor. 9:10
Eikö hän sano sitä kaiketikin meidän tähtemme? Meidän tähtemmehän on kirjoitettu, että kyntäjän tulee kyntää toivossa ja puivan puida osansa saamisen toivossa.
11
Jos me olemme kylväneet teille hengellistä hyvää, onko paljon, jos me niitämme teiltä aineellista?

13 Ettekö tiedä, että ne, jotka hoitavat pyhäkön toimia, saavat ravintonsa pyhäköstä, ja jotka ovat asetetut uhrialttarin palvelukseen, saavat osansa silloin kuin alttarikin?
14 Samoin myös Herra on säätänyt, että evankeliumin julistajain tulee saada evankeliumista elatuksensa

Äänestä
  • "Valehtelemisen, rahanahneuden ja itsekehun armolahjan on adventtikirkon jumala antanut lapsilleen.
    Sapatinpäivän kymmenysvarojen keräämisen armolahja on myös annettu vain adventisteille".

    Äänestä

  • Omakehu haisee.... kirjoitti:

    "Valehtelemisen, rahanahneuden ja itsekehun armolahjan on adventtikirkon jumala antanut lapsilleen.
    Sapatinpäivän kymmenysvarojen keräämisen armolahja on myös annettu vain adventisteille".

    ja sinulla näyttää olevan isäsi perkeleen herjaamisen lahja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tässä vastaus kirjoitti:

"Tällä hetkellä kymmenykset menevät niin, että alle puolet n. 2,5 miljoonasta eurosta vuodessa pystytään käyttämään pastorien palkkaamiseen. Loput menevät taloushallintoon, laitoksiin, veroihin, eläkekassaan yms".

Timo Flink, tohtori väittää että kymmenykset menevät Jumalalle.

Uskon Ellen Whiten profetiaan että lopunajan jäännösseurakunnassa maallikot nousevat esiin ja palkkapaimenet hylkäävät laumansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu