LÄÄKÄRINVALA

jatkuu 1osa

LÄÄKÄRINVALA
Vakuutan kunniani ja omantuntoni kautta pyrkiväni lääkärintoimessani palvelemaan lähimmäisiäni ihmisyyttä ja elämää kunnioittaen. Päämääränäni on terveyden ylläpitäminen ja edistäminen, sairauksien ehkäiseminen sekä sairaiden parantaminen ja heidän kärsimystensä lievittäminen.
Työssäni noudatan lääkärin etiikkaa ja käytän vain lääketieteellisen tutkimustiedon tai kokemuksen hyödyllisiksi osoittamia menetelmiä.
Tutkimuksia ja hoitoja suositellessani otan tasapuolisesti huomioon niistä potilaalle koituvan hyödyn ja mahdolliset haitat.
Pidän jatkuvasti yllä korkeaa ammattitaitoani ja arvioin työni laatua.
Suhtaudun kollegoihini kunnioittavasti ja annan heille apuani, kun he potilaita hoitaessaan sitä pyytävät. Rohkaisen potilaitani kysymään tarvittaessa myös toisen lääkärin mielipidettä.
Kunnioitan potilaani tahtoa. Pidän salassa luottamukselliset tiedot, jotka minulle on potilaita hoitaessani uskottu. Täytän lääkärin velvollisuuteni jokaista kohtaan ketään syrjimättä enkä uhkauksestakaan käytä lääkärintaitoani ammattietiikkani vastaisesti.
.

3

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jatkona

      Kotimaa
      Lääkäreiden asenteet eutanasiaan tiukentuneet

      Lääkäreiden suhtautuminen eutanasiaan eli armomurhaan on muuttunut selvästi aiempaa kielteisemmäksi.
      Uusimman tutkimuksen mukaan enää 19 prosenttia suomalaislääkäreistä pitää sen laillistamista tarpeellisena. Edellisessä tutkimuksessa osuus oli ollut noin kolmannes.

      Tuoreeseen kyselyyn vastasi 600 lääkäriä Varsinais-Suomen ja Uudenmaan sairaanhoitopiireistä. Heistä 96 prosenttia piti koko eutanasiakeskustelua turhana, jos parantumattomasti sairaille olisi tarjota asianmukainen ja riittävän laadukas hoito.

      Toisaalla hoito on erinomaista, jossakin jo perusasiat ja kivunlievityskin puuttuvat. Laatu riippuu liian usein lääkärin omasta innostuksesta. Parantumattomasti sairaan hyvä hoito vaatii erikoisosaamista, jota ei ole tarpeeksi, sanoo syöpälääkäri Outi Hirvonen Tyksistä.

      Arkkiatri Risto Pelkonen myöntää kuolevan hoidon olleen pahasti sivuraiteilla. Hän kuitenkin uskoo asian vähitellen korjaantuvan.
      Asia on noussut jo näkyvästi esiin. Kyse ei ole rahasta, vaan asenteista, Pelkonen painottaa ja kehottaa hoidon ammattilaisia pitämään pintansa, etteivät byrokraatit ja muut omistajat pääse vetämään välistä.
      Pelkonen pitää onnettomana Turun tuoretta ratkaisua kilpailuttaa kotisaattohoito. Outona hän pitää sitäkin, että maassa kuljetetaan kuolleita ruumiinavaukseen halvimman tarjouksen perusteella, pakettiautoilla.
      Ei tällaisia asioita pitäisi kilpailuttaa. Kaikkien asiantuntijoiden mukaan palvelujen laatua on vaikea, jopa mahdotonta verrata.

      • tuttava kautta tieto

        Sairaanhoitajat ovat yhä toista mieltä

        Sairaanhoitajan mielipide:

        Kidutusta nähnyt kirjoitti 2.4.2011 11:15
        Asianmukainen ja riittävän laadukas hoito Missäs semmoista saa ja pääseekö kaikki siihen?
        Sen pitäisi koskea muitakin, kuin syöpää sairastavia. Vaikeita elämänloppuja on myös MS-,Parkinson- ym . vakavia sairauksia sairastavilla.


    • Kukas mä olen

      Unohtuiko Alzheimer... mielialamuutoksien takia täälläkin moni luulee olevana jumala!

      Laittakaa siitäkin pari järkevää sanaa yleiseen tietoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      163
      3392
    2. Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi

      Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks
      Maailman menoa
      9
      2892
    3. Toksinen persuvasemmisto

      Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k
      Maailman menoa
      14
      2573
    4. Uus terveysassema

      Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma
      Kuhmo
      11
      2321
    5. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      45
      2254
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki, 25, rehellisenä Dannystä, 83, ja isosta ikäerosta

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat pitäneet yhtä jo useamman vuoden. Nyt Helmi kertoo rehellisenä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      2185
    7. Mitäköhän tämä koko sekosotku on ollut?

      Tuskin tiedät itsekään. Ja jos luulet että en ole huomannut näitä apupoikiasi niin kyllä olen.
      Ikävä
      13
      1327
    8. Nainen oletko koskaan miettinyt että jos

      Voitaisiin tutustua ikään kuin uudestaan
      Ikävä
      75
      1276
    9. Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!

      🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S
      Maailman menoa
      214
      1239
    10. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä, kasetti ei kestä

      ”Purra käy nyt pahasti ylikierroksilla” Nähtiinhän Purran sekoilut jo Lohjan torilla taannoin. Eikö eduskunnassa ole
      Maailman menoa
      18
      1233
    Aihe