2009 tulojen imoittaminen myöhässä

PokeriTimo

Hei!

Olen saanut vuonna 2009 nettipokerista veronalaista ansiotuloa, joka jäi ilmoittamatta viime keväänä, koska en silloin vielä ymmärtänyt tulojen olevan veronalaista. Nyt ilmoitan vuonna 2010 saamani pokeritulot, mutta en tietenkään tahdo edes harkita 2009 ja 2010 kaikkien pokeritulojen summaamista vuodelle 2010, sillä veroprosenttini nousisi. Miten siis voin ilmoittaa 2009 tuloja tässä vaiheessa ja koituuko myöhästymisestä joitakin ylimääräisiä mätkyjä tms? Vai onko linnareissu tiedossa?

Kiitos etukäteen,

1

288

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei PokeriTimo!

      Tee vuoden 2009 ilmoittamatta jääneistä tuloista oikaisuvaatimus. Voit tehdä sen vapaamuotoisesti tai lomakkeella http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=460;54088 (pdf).
      Lähetä oikaisuvaatimus kotikuntasi verotoimistoon.

      Myöhästyneenä ilmoittamillesi tuloille peritään jäännösveron korko. Ohjeemme sanoo asiasta tarkalleen näin: ”jos asiakas vaatii tekemällään oikaisuvaatimuksellaan ilmoittamatta jääneen tulon lisäämistä verotettuun tulonsa oma-aloitteisesti ilman, että hän on jäänyt tai on jäämässä tulon ilmoittamatta jäämisestä kiinni, hänelle määrätään tulosta menevä vero ja verolle jäännösveron korko, mutta ei jälkiverotukseen/verotuksen oikaisuun liittyvää veronlisäystä ja veronkorotusta”.

      Korko vuoden 2009 veroille lasketaan 1.2.2010 alkaen ja se juoksee oikaisupäätöksellä näkyvään maksun eräpäivään saakka. Koron määrä on 0,5%, yli 10.000 euron veroista 3%.

      Jäännösveron korosta tarkemmin vero.fistä: http://www.vero.fi/artikkeli/9396.

      t. Marianne / Vero-tiimi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4370
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4109
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3766
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      115
      3682
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      34
      3557
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      74
      3393
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      90
      2962
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2845
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2656
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2364
    Aihe