Vanhoillislestadiolaisuuden lasten hyväksikäyttövyyhti on laajuudessaan ainutlaatuinen Suomen kirkossa.
Mutta kirkko ei tee mitään!
Vanhoillislestadiolaisten johtajien oman tiedonannon mukaan yhteisön vaikutusvaltaiset jäsenet ovat vuosikausia käyttäneet häikäilemätöntä henkistä ja ruumiillista väkivaltaa alaikäisiä, usein omia lapsiaan kohtaan.
Yhteisö on vaiennut asiasta, koska rikolliset ovat pyytäneet raiskaamistaan aina UHRILTA anteeksi. Siis lapselta.
Uhreja on ohjattu pysymään hiljaa eikä muitakaan tapauksista tienneitä ole ohjattu antamaan rikoksia ilmi ja rikostutkintaan.
Tällä hetkellä saattaa olla satoja pedofiileja ja "tavallisia" lastenraiskaajia aivan iloisina vapaalla jalalla rauhanyhdistyksissä.
Yhteisön piittaamattomuuden seuraukset kantavat lapset ja nuoret, joiden elämään hyväksikäyttö on jättänyt pysyvän trauman.
SRK:n oman ilmoituksen mukaan 1980-luvulta lähtien on tullut tietoon 70–100 hyväksikäyttäjää. Uhreja on todennäköisesti vieläkin enemmän, sillä lukuun sisältyy tapauksia, joissa hyväksikäytettyjä on ollut useita.
Hyväksikäyttäjissä on syyllistynyt 10-15 herätysliikkeen sananjulistajaa (maallikko-saarnaajaa).
Kuitenkin vanhoillislestadiolainen liike myöntää leväperäisyytensä asioihin puuttumisessa vasta nyt, kun useat rikoksista ovat ehtineet jo vanhentua eikä niitä saada oikeuden eteen.
Suomen evl-kirkko ei sano tästä mitään. Miksi?
Pedofilia syy erota kirkosta
3
83
Vastaukset
- raha ratkaisee
Lestadiolaiset maksavat luterilaiselle kirkolle kirkollisveroa
- Miksi liittyä
kirkosta eroamisen syitä on rajattomasti.
jos kirkkoon ei liityttäisi automaattisesti, moniko liittyisi?
Miksi kirkkoon ylipäätään liitytään? - Jori Mäntysalo
En toisaalta oikein tiedä, mitä evlut kirkko voisi tehdä.
Erottaahan ei voi, ei ole juridisesti pätevää syytä. Vastaavasti va-yhdistys ei voisi erottaa jäsentä, joka syyllistyy murhaan, lapsenraiskaukseen, maanpetokseen jne. Nehän eivät vahingoita yhdistystä, eivät kohdistu yhdistykseen. Sen sijaan esim. vähäisenkin summan kavaltaminen yhdistyksen kassasta riittäisi syyksi.
Toisaalta tuntuu hölmöltä sanoa pahoittelujakaan. Asia on jotenkin aivan liian itsestäänselvä.
Mutta sen juttu kyllä osoittaa, että kuviteltu suojavaikutus ikävämpiä uskontoja vastaan on todellakin vain kuvitelma. Evlut kirkko ei pysty rajoittamaan ns. lahkojen syntyä, ja sen sisällähän toimi alkuaan myös Nokia missio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?433040Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n372267Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari582171Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa832041Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh561757Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä191586Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr641508Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http441305Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1291238Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian163991