Joko työtä on löytynyt

Tänään on ollut yli neljä tuntia aikaa etsiä.
20316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

On löytynyt ja tehtykin - pimeänä.

Äänestä

joko olet paskaläjä löytänyt itsellesi toimivat aivot?

Äänestä
  • aitoa lähimmäisen rakkautta

    Äänestä

Neljä tuntia kaaleppi surffaili netissä. Silloin kun minä olin työnhakijana, kävin aamuviideltä pullonkeräyslenkin ja sitten kuudelta aloitin tekemään hakemuksia. Kaaleppihan laiskaksi neuvoisi. Harjoittelupaikkakin oli, että puoli kuudeksi aamulla mentiin töihin.

Äänestä

En ole yli kahdeksaan vuoteen etsinyt. Ei kiinnosta.

Äänestä
  • Mulla on pitempi putki, kun en viitsi, en kykene.
    Sossusta saan sen minkä tarvitsen.

    Äänestä

Minä olen loikoillut ihan sossun avustuksilla.
Elelen mukavasti.

Äänestä

Vuoden työttömyys päättyi huhtikuussa juuri kun minut oli osoitettu 2 viikon kurssille ja heti perään 7 viikon työharjoitteluun. Heh, ei meinannut TE-virkailija uskoa ensin kun soitin. Mutta tottahan se oli kun tuore työsopimus vaikityöstä oli esittää.

Äänestä
  • Sitä eukkoa eli oliko eukko, harmitti varmaan ketusti, kun yksi häntä työllistänyt on pelistä pois. Mutta kyllä siellä toimistossa aika kuluu, kun on niin paljon työkavereita. Eli on juttukavereita.

    Äänestä

  • Jutustelua+ kirjoitti:

    Sitä eukkoa eli oliko eukko, harmitti varmaan ketusti, kun yksi häntä työllistänyt on pelistä pois. Mutta kyllä siellä toimistossa aika kuluu, kun on niin paljon työkavereita. Eli on juttukavereita.

    No eukkohan se oli. en osaa sanoa että harmittiko häntä mutta mitään osuutta TE-toimistolla ei ollut työni saantiin. Nimittäin kertaakaan ei tullut heiltä osoitusta mihinkään työpaikkaan vaan ainoa yhteydenotto oli maaliskuussa mistä osoitus kurssille ja työharjoitteluun. Luulivat ehkä että en vuoden työttömyyden aikana hakenut töitä itse mutta totuus oli kyllä se että hain pirun aktiivisesti koko ajan paitsi viime kesänä kun halusin levätä potkujen jälkeen. Kesti vaan niin pirun pitkään 45 vuotiaana saada se kunnon työ. Helppoa se oli vielä 10-15 vuotta sitten kun olin 30-35 vuotias mikä tuntuu olevan se halutuin ikäluokka useimmille työnantajille. No onneksi kaikki firmat eivät harrasta ikärasismia tai karsasta työttömiä.

    Äänestä

  • jeps jeps... kirjoitti:

    No eukkohan se oli. en osaa sanoa että harmittiko häntä mutta mitään osuutta TE-toimistolla ei ollut työni saantiin. Nimittäin kertaakaan ei tullut heiltä osoitusta mihinkään työpaikkaan vaan ainoa yhteydenotto oli maaliskuussa mistä osoitus kurssille ja työharjoitteluun. Luulivat ehkä että en vuoden työttömyyden aikana hakenut töitä itse mutta totuus oli kyllä se että hain pirun aktiivisesti koko ajan paitsi viime kesänä kun halusin levätä potkujen jälkeen. Kesti vaan niin pirun pitkään 45 vuotiaana saada se kunnon työ. Helppoa se oli vielä 10-15 vuotta sitten kun olin 30-35 vuotias mikä tuntuu olevan se halutuin ikäluokka useimmille työnantajille. No onneksi kaikki firmat eivät harrasta ikärasismia tai karsasta työttömiä.

    Ilmeisesti aktivoiduit kurssin ja työharjoittelun kautta eli voit siis kiittää TE-toimistoa. Olepa hyvä!

    Äänestä

  • jaapa23 kirjoitti:

    Ilmeisesti aktivoiduit kurssin ja työharjoittelun kautta eli voit siis kiittää TE-toimistoa. Olepa hyvä!

    Mistä niin päättelit?

    Äänestä

Ne virkailemassa olevat pitäisi kanssa välillä laittaa työharjoitteluun oppimaan oikeita töitä.
Monella raukkaparalla ei ole mitään muuta työkokemusta kuin työttömyystoimistossa virkaileminen.

Äänestä

Hämärää.

Työttömyys = vapaiden palkallisten työpaikkojen puutetta.

Synnyttääkö se että työtön etsii vapaata palkallista työpaikkaa vapaita palkallsia työpaikkoja?

Jääkö vapaat palkalliset työpaikat vastaavasti syntymättä jos kukaan ei niitä etsi?

Mitä enemmän on vapaita palkallisia työpaikkoja sitä enemmän on työttömänä olevilla mahdollisuuksia työllistyä.

Mitä enemmän työttömät etsivät vapaita palkallsia työpaikkoja sitä vähemmän niitä on vapaina.

Mitä vähemmän on vapaita palkallsia työpaikkoja vapaina sitä vähemmän työttömällä on mahdollisuuksia työllistyä.

Joten mitä vähemmän työtön etsii vapaita palkallisia työpaikkoja sitä enemmän hänellä on mahdollisuuksia työllistyä.

Ja mitä enemmän työtön etsii vapaita palkallsia työpaikkoja sitä vähemmän hänellä on mahdollisuuksia työllistyä.

Kenenkään työttömän oman etunsa nimissä ei koskaan eikä missään olosuhteissa pidä etsiä vapaita palkallisia työpaikkoja.

Jos kaikki yli 300 000 työtöntä alkaisi etsiä vapaita palkallisia työpaikkoja hyperaktiivisesti jatkuvasti käymällä potentiaalisissa työpaikoissa henkilökohtaisesti kysymässä, soittamalla potentiaalisiin työpaikkoihin, kirjoittelemalla hakemuksia potentiaalisiin työpaikkoihin ja lähettämällä sähköposteja potentiaaalisiin työpaikkoihin tämä ehkä romahduttaisi Suomen talouselämän koska joka päivä menettettäisiin kymmeniätuhansia työtunteja eri työpaikoilla vain siihen että jatkuvasti kyseleviä työttömiä käännyteltäisiin niiltä pois.

Mitä enemmän työtunteja haaskaantuisi työttömien pois käännyttelyyn sitä vähemmän varsinaista työntekoa työpaikoilla tapahtuisi ja sitä vähemmän varsinaista tulosta syntyisi. Mitä vähemmän tulosta syntyy sitä suurempi on vaara irtisanomisiin turvautumisesta ja mitä vähemmän tulosta syntyisi sitä vähemmän firmoilla ja työpaikoilla joka tapauksessa olisi varaa palkata uutta henkilökuntaa. Joten työttömien hyperaktiivisuus työnhaussa olisi työttömiltä varsinainen omille kintuille kusaisu.

Asiasta oli ja on jonkun tarkempia laskelmia iltalehden foorumilla lukekaa sieltä.

Äänestä

On töitä ollut jo kauankin - silloin kun haluan niitä tehdä ja harmaalla alueella liikutaan, sorry.

Äänestä

Vapaiden työmarkkinoiden vakava pulma!.

Ei ole tarjolla työnantajia, joka osaisivat hinnoitella osaamisensa tason oikein. Yliarvostettuja osaamatonta työnantajia on pilvin pimein. Palkatta vaan pitäisi suoriutua työnteosta. Näin kuitenkin on. Suurin osa ei kykene hoitamaan työtehtäviään, joten heiltä ei voi saada palkkaakaan.

Äänestä

Sängyn alta löytyi yksi ja vaatekomerosta toinen. Aattelin vielä katella, jos pihalta löytyisi. No itse sain töitä ja harmittaa, että juuri kurssin jälkeen, vaikka kurssittajan ansiot ovat täysin nolla. Mutta siitä, että joku HOMMAA ITSE ITSELLLEEN TYÖPAIKAN, tehdään tilastollisesti toimenpiteiden ansiota, vaikka sitä se ei ole.

Äänestä

On.

Äänestä

Vyöttömyys, ja näin ollen myös löyhäpäisyys, on aina oma valinta. Minä ja yökaverini emme arvosta vyöttömiä selviytyjiä pätkääkään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


selkeää kirjoitti:

Tänään on ollut yli neljä tuntia aikaa etsiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu