Mitenkä lähtisitte liikkeelle?

dsshdhfsh

Heips!

Minkälaisella ohjelmalla kannattais lähtee liikkeelle? Tarkotus ois saada kroppaan maksimivoimaa, räjähtävää voimaa ja kestävyyttä. Salilla olis mahdollista käydä 3 kertaa viikossa, ja 2 kertaa viikossa tulee sit harrastettua aerobista (salibandy, golf). Lauantait ja sunnuntait ois tarkotus ottaa lepoa ja venyttelyä.

Elikkä kysymykset yksinkertaisuudessaan kuuluu näin:

1. Missä järjestyksessä kannattais tehdä noi maksimivoima, räjähtävä voima ja kestävyys jaksot?

2. Riittääkö esim. 4 viikkoo maksimivoimaa, sit 1 kevyt viikko, jonka jälkeen siirrytään vaikka kestävyyteen, ja taas 4 viikkoo kestävyyttä, jonka jälkeen kevyt viikkoo jne...

3. Kannattaako kevyellä viikolla vähentää vain treenien volyymia esim. pienillä painoilla niveliä huoltavaa pumppailua, muuten sama ohjelma? Vai kannattaisko jättää kokonaan puntti pois, ja käydä vaikka 2 kertaa uimassa noiden 2 aerobisen lisäks, ja käydä vaikka kerran hierojalla?

4. Mitenkä lähtisitte ohjelman kanssa liikkeelle, jos on mahdollista käydä 3 kertaa viikossa salilla. Penkkiä en jaksa tehdä täydellä teholla mm. 3 kertaa viikossa viikossa.

5. Millekkä päiville laittaisitte Rinnallevedon, tempauksen ja vauhtipunnurruksen?

6. Olisiko tossa kestävyys hommassa parempi treenata kahvakuulilla kuin levytangolla ja käsipainoilla?

7. Treenattiinko räjähtävyyttä niin, että painot oli 40 - 60 % maksimista? Millaisilla sarja ja toistomäärillä? Eikös treeni itessään ollu semmoista, että mahdollisimman räväkästi aina. Esim. penkki niin hitaasti alas ja mahdollisimman nopeasti ylös?

Kiitoksia vastanneille!

1

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 67-v

      Näkemättä mahdotonta sanoa mutta.

      Kysymyksestäsi päätellen sinulla ei kovin kummoista rutiinia ole joten voimakestävyys kertyy niinä viikkoina ( kuukausina ) kun pienten painojen runsailla toistoilla autimatisoit suoritustekniikan kohdalleen.

      Rinnalleveto, tempaus raakana kyykkyvalat kyykkyyn, raaka työntö ja vauhtipunnerrus.
      Lisänä maastavetoa.
      Saman jakson aikana vatsa betoninkovaan kuntoon erilaisilla lisäpainotreeneillä.
      Jakson aikana asteettainen siirtyminen pikavoimatyyppiseen suoritustapaan.

      Sen jälkeen voit mielestäni siirtyä perusvoimakaudelle jonka jälkeen, valmiuksista riippuen, vuoroon, ja harvakseltaan maksimeja ja räjähtäviä ykkösiä.

      Kun tekniikka on täysin hallussa niin kaikki suoritukset maksimiteholla tai ainakin terävästi.

      Jatkossa kannattaa mielestäni suunnitella viikkojen sisälle raskas, kevyt, keskiraska päivä.
      Samoin viikkojen kesken, raskas, kevyt, keskiraskas.

      Välillä samassa harjoitteessa pika-, räjähtävä- ja maksimivoiman suoritus.

      Vaihtelulla tarkoittan painojen, toistojen, sarjojen ja osittain myös liikenopeuksien vaihtelua.
      Kun kehitys junnaa paikallaan useamman viikon ( tapahtuu joka tapauksessa )niin lepoa ja asioiden uudelleen suunnittelu.

      Räjähtävyys treenataan 80 - 90%:n painoilla 1-sina ja 2-sina.

      Maksimissa täytyy erottaa "oikea" ja "kuviteltu" maksimi.
      Viimeiset kilot ovat aina kiinni korvien välistä.
      Keskittyminen on aina must ja kaverin kannustus tai vittuilu auttavat usein.
      Ilmenee parhaiten kyykyssä (varmistus) ja mavessa.
      Henkiset eväät eivät riitä kerrallaan kuin yhden tai kahden todellisen maksimin suoritukseen.

      Maksimeja täytyy mielestäni aina edeltää kevyt jakso ja mielellään muutama huilipäivä.
      Kilpailut ovat hieman eri asia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      38
      3555
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      34
      2325
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      80
      2253
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      45
      2121
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      21
      1548
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      56
      1494
    7. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1396
    8. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      69
      967
    9. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      49
      956
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      37
      823
    Aihe