STYLISTI

Stylisti?

Kertokaapas mulle stylistin tyosta ( palkat, yms).
ja varsinkin jos ite oot stylisti ni kiva jos kerrot infoa :)

ja millaisiakohan tehtavii on muotilrhdissa eli onko jotain erilaisii stylistei?

kiiitooos

9

5579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo olen kärsimätön

      Kestääpäs kauan nuo vastaukset... pliis tarviin NOPEATA infoa ):

    • style
    • 12+3

      Eli stylisteillä ei juuri ole töitä. Jotain keikkoja voi tehdä mainostoimistoihin, mutta niillä ei elä.

    • vnvlukija

      Eihän tulla niin sanota, mutta hyvin realistista tekstiä. Ala on hankala, kilpailtu ja mainostoimistot ailahtelevia. Se on kovaa työtä että pysyy hengissä ja pääsee riittävän monesta ovesta sisään.

    • varokaakusettajia
      • korjaus

        tarkoitin eteenkin ei( teenkin). varmaan tajusitte.

        eikä noille stylisti kursseille missään nimessä kannata mennä maksamaan, sama pätee malleihin tuossa suomi24 keskustelussa.
        (http://www.fashionmodel.fi/)

        jos haluat stylistiksi, unohda marianna palosen koulutukset ja fashion model agancy ym.
        ja opiskele amk:ssa esim. vaatesuunnittelua ja tee työharjoitteluja niin näet mitä ala on oikeasti ja tajuat onko sinusta siihen, ettet turhaan maksa ja tuhlaa aikaasi.


    • vbgjfhgräw

      välillä sitä törmää niihin jotka syyttävät stylistia (tai kuvaajaa) mm. taittajan virheistä, kuvien koosta, kuvan tarkkuudesta, mallin ilmeestä jne. Ja tätä siis tapahtuu silloinkin kun asiakas itse on paikalla (tai asiakkaan ad) ja itse hyväksyvät kuvan. Kun sitten joku horjuttaa heidän uskoaan tuotettuihin kuviin niin joillakin ei riitä oma näkemys siihen mitkä kaikki kommentit kannattaa ottaa tosissaan. Tällöin he rupeavat stressaamaan, syyttävät mm. työryhmää jotta eivät vain itse joutuisi vastuuseen mistään.
      Jos Irja 70v Inarista ilmoittaa ettei pitänyt kuvasta, voi se jollekin ihmiselle olla syy haukkua koko työryhmä silloinkin kun asia on toteutettu juuri kuten tilattukin.

      On niitä jotka jättävät maksamatta palkan ja kun heiltä perää saataviaan 6kk päästä niin suuttuvat niin etteivät enää anna töitä tai levittämät perättömyyksiä. Pienyrittäjää ei puolusta luottamusmies tai kuluttajansuoja. Vaikka tiedettäisiin että talon sisällä on narsistinen pomo, on helpompi pistää pihalle toinen toisensa jälkeen kiusattu freelancer kuin vakipalkattu ihminen...

    • palkkatietoja

      4 vuotta tehnyt stylisti tienasi vuonna 2011 n.20 000€-vero
      assarina toimiva kolmekybanen 29 000 €
      ja 15 vuotta tehnyt 55 000€

      Eli isoille palkoille ei vältsii pääse ja niihinkin kivisen tien kautta.

    • soffe2

      Ite oon äärettömän kiinnostunu myös stylistin työstä, ja oikeestaan olen niin paska kaikessa muussa, paitsi muodissa, että se on ainoa vaihtoehto mulle :D

      Ja en oo ees ajatellu koko palkkaa, eikä hyvä palkka ole mulle edellytys työssä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      231
      4148
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      114
      1394
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1075
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe