Wlan-vahvistin

olisko mahista.

Luin jostakin enkunkielisestä jutusta että wlan yhteyden "lisääminen" toisella wlan asemalla olisi mahdollista niin ettei mitään kaapelia tarvita asemien välillä, eikä kakkosasemasta tietsikkaan, vaan pelkkä wlan. En ymmärtänyt paljoakaan jutusta, mutta siinä esiintyi sanoja "repeater, router, channel" . Tarkoitus olisi lisätä wlanin kantomatkaa reilusti, jos se olisi mahdollista. 2kpl wlan laatikkoa talosta löytyy, toinen käyttämätön.

5

2372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtfm*

      Sen toisen Wlan tukiaseman pitää tukea tuota verkon laajennusta, ohjekirjoja lukemalla selviää tukeeko kumpikaan tukiasemistasi tuota.

    • Pyyhis

      Se laajennus kulkee nimellä WPS, eli kummankin purkin pitää tukea sitä.

    • Se on WDS!

      Se on WDS (ei WPS).
      http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_distribution_system

      Joitakin esimerkkejä:
      http://www.telewell.fi/ohjeita/wds.htm

      http://www.draytek.com/user/SupportAppnotesDetail.php?ID=117

      http://www.google.fi/#sclient=psy-ab&hl=fi&source=hp&q=wds status ap/bridge&pbx=1&oq=wds status ap/bridge&aq=f&aqi=&aql=1&gs_sm=e&gs_upl=1851l4322l1l4846l7l7l0l0l0l0l229l1356l0.4.3l7l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=e37d9b4cd8a8d4aa&biw=1366&bih=578
      (how to set up 2 wds..)

      Laite voi olla:
      -AP (access point=langaton tukiasema)
      -AP bridge (langaton langallinen asema, siihen voi kytkeytyä molemmista)
      -AP Bridge WDS (edellisen lisäksi linkkiyhteys=WDS toiseen tukiasemaan)
      -Bridge WDS (linkkiyhteys toiseen asemaan, ei toimi langattomana tukiasemana, mutta siihen voi kytkeä langallisia laitteita)
      Nämä modet on yleensä konfiguroinnilla asetettavissa (konfigurointien kanssa on oltava tarkkana, myös DHCP/NAT-asetuksien).

      PS. voi olla ettei eri valmistajien laitteet toimi yhdessä (wlan-chipit/ohjelmistot)

    • beer power
    • Kantamasta

      Tässä myös jotakin asiaa kantamasta:
      http://compnetworking.about.com/od/wirelessfaqs/f/extendwifirange.htm

      Tuo wifi-signaalitehonvahvistus ei ole laillista Suomessa, lain mukaan max teho on 100mW, millä kaikki tukiasematkin toimii.

      Jossakin on mainittu, että 802.11n (modulointi?) on kantavampi kuin 802.11g. Tiedä sitten, onko perää. Vanhemmat kannettavat ja tukiasemat ei tue kuin g;tä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      302
      1822
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1589
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1291
    4. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1141
    5. 143
      1128
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1071
    7. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1047
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      973
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      932
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      155
      899
    Aihe