Osaatteko sanoa, mistä saa edullisesti vanhukselle vaippoja?
Sekä housuvaippoja (esim tena) ja sellaisia isompia, joita voi laittaa pyörätuolin istuimelle lisäsuojaksi ja yöksi sänkyyn peffan kohdalle.
Näin ei tarvitsisi joka pvä pestä aluslakanaa, jossa kyllä muovi toisella puolella.
Kaupassa yksittäisen paketit, joissa 8kpl esim Tenan housuvaippoja, käyvät pidemmän päälle tosi kalliiksi.
Jotkut paikkakunnat myyvät vaippoja alueensa kotihoitovanhuksille edullisesti tai jopa ilmaiseksi.
Mistä vaippoja vanhukselle edullisesti?
20
10871
Vastaukset
- helsinki avustaa
tuo on paljon kuntakohtaista. pitäisi olla yhtenäinen käytäntö. vanhuspalvelulaki pitää saada vähitellen voimaan, ei yo-ministeri guzeninan jarruttaa asiaa enempää.
- nuukakin
Kys metodistikirkosta maijalta. Sillä just sielläpäässä falskaa. Tietää kans mistä saa ilmaseks. Tosin itse käyttää pestäviä kun on niin nuuka.
- omainen kans
Juu ei jaeta Porissa vaippoja ja kalliiksihan tuo tulee. Keskussairaalan vieressä on Karpalo-niminen liike, siellä 28 kpl paketti maksaa kympin. Tai onhan niitä vissiin erilaisia, nämä mitä meidän mummu käyttää on tuon hintaisia. Sen halvemmalla ei taida Porista saada. Joissain vanhainkodeissa myydään aina yhtenä päivänä viikossa vaippoja mutta ne on saman hintaisia kuin Karpalossa.
- §§§§§§§§
Mee prismaan ..sieltä saat edullisesti ja boonukset päälle, niin halvaksi tulee.
- Hoskapausu
Karpalo on hyvä kauppa. Kerran mullekin tuli S-kaupan ruokatiskin sapuskasta kauhee ripuli ja jouduin hakemaan itelleni valtavan kokoisia tenavaippahousuja ja housut toimivat erinomaisesti. Kaksi päivää keräsin S-kaupan ruuanjätöksiä 180 litran jätesäkkiin. Karpalo hyvä. S-kauppa vaarallinen.
- Vaippalähetti
Karpalo Tiilimäentiellä. Käy tutustumassa, paljon erilaisia ja myös edullisia malleja. Ostin omaiselleni sieltä, ystävällinen palvelukin.
- pissaa
Kotisaairaanhoidon kautta ainakin muilla paikkakunnilla tälläiset hommat toimii. Sieltä saa ilmaiseksi vanhuksille ja pitkäaikaissairaille vaippoja ym.
- s-kauppa
Kaupasta......
- ota yhteyttä
Ota yhteyttä alueen terveyskeskukseen tai terveydenhoitajaan, vaippoja saa ilmaiseksi jos lääkäri toteaa tarpeen ja kirjoittaa asiakkaalle lääkäritodistuksen jolla saa hankittua vaipat.
- SÖSÖSÖSSSÖÖÖÖ
Kannattaa ottaa yhteyttä foorumin valvojaan ja ylläpitoon. Niillä on kaikilla S-kortti. Helppo päätellä siitä että tuo s-provokaattori saa häiritä kaikkia palstoja mielin määrin. Pitäisi joku raja olla tuolle mielenvikaiselle s-mainostajallekin. Mutta kun on samassa leirissä tämän surkean foorumin ylläpidon kanssa niin eihän sillä ole väliä.
- netistä
http://www.dreamcare.fi osoitteesta löytyy valikoimaa mistä valita
- Pappa Viitosesta.
Olen hakenut itsellei Karpalosta, Tiilimäentieltä. Aina joskus tulee tarvetta kun sisäkalut on jo mitä on. Ja sinne kehtaa mennä.
- Helli1
Missä on Tiilimäentie
- järjenjättiläinen
Helli1 kirjoitti:
Missä on Tiilimäentie
Tiilimäel Tiilimäe tie o.
- hoitajanaollut
Himmelissä myydään perjantaisin.
- Anonyymi
Löytyisi muutama ltk Tena ultima ja maxi slip -m koko halvalla. Voin lähettää.
- Anonyymi
Porin kaupungin perusturvan hoitovälinevarastolta pääterveysasemalta. Jos lääkäri ohjeistaa niin varmasti saa ilmaiset vaipat ja apuvälineet. Jos joku ei muka saa niin sitten ei ole tarvettakaan.
- Anonyymi
200 litran musta jätesäkkirulla maksaa noin 3,50-
Sinne sisälle kun kömpii niin ei lastit häiritse.- Anonyymi
Kyllä lastit häiritsee. Vaikka ei sinua, niin monia muita häiritsee.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18722424Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant839631Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.467612Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886408SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896103Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485102HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1174755Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074484Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo952199Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k861489