Vai, että Koskela itse.

jaarittelun mestari

Pulttibois sketsisarjan Herra numero 47 oli aikanaan yksi parhaista tv-hahmoista.


"Itse edustan enemmänkin Tuntemattoman Sotilaan vänrikki Koskelan tyyliä. Semmoista johtajaa, joka tarvittaessa itse tarttuu "kasapanokseen".


Olen Kd valtuustoryhmän johtajana toiminut 4v. Ryhmä on edustanut kd:n ja sitoutumattomien ryhmää. Ryhmässä on sallittu avointa keskustelua ja monenlaisia mielipiteitä".

Kommennti : Olet Esa todellinen satuhahmo ja ledenda. Siementen määrä nesteessä ja vesiruuvi.

27

437

    Vastaukset 27

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eletään totuudessa

      -" Varkaus on vuonna 2020 energiateollisuuden veturi, Vekara-Varkaudesta tulee mielettömän tunnettu ja syntyvyys nousee tappiin, maalaili kaupunginvaltuutettu" Virve Olli (sit.).

    • tulevaisuusko meillä
    • ääni persuille nyt
    • Voi populistia

      Höpö höpö taas!

    • Persut ei luovuta

      Kummallinen esimerkki limiiteistä (Lähetetty warkauden lehteen)

      Esa Tuovinen antoi oman vastineensa Varkauden konserni/ tytäryhtiöiden pankkitilien limiitin nostamisesta WL:ssä 7.10 Olin kuolla nauruun lukiessani hänen melko lapsellista vertaustaan äidin antamasta lainasta tyttärelleen, väittäen kyseessä olevan lähes saman asian, kuin että konserniyhtiöt saavat jokainen oikeuden Varkauden kaupunginjohdon suostumuksella ylittää tilinsä 500.000 eurolla. Siis seitsemän tytäryhtiön kohdalla se tekee yhteensä 3,5 miljoonaa tarvittaessa. Tuovinen istuu itsekin konserniyhtiön hallituksessa ja kyllä hänen tulisi ymmärtää että kun on kyse yhteiskunnan varoista, siis varkautelaisten verovaroista ei asia ole ollenkaan sama kuin lainata yksityishenkilönä omista rahoistaan. Tuovisen mielestä limiitin nostolla vältetään se että täytyisi hattu kourassa mennä pankkiin pyytämään lisälainaa. Ei välttämättä olisi pahaksi jos konserniyhtiön johtokin joutuisi sellaiseen tilanteeseen, aivan kuin tavalliset kansalaiset. Pieni nöyryys joskus ei ole pahitteeksi.

      Mielestäni lisälainan antamisesta kaupungin varoista tulisi päättää siellä missä kaupungin ylin päätösvalta on tai ainakin tulisi olla, siis valtuustossa.

      Anja Leon,
      kuntavaaliehdokas (ps)

    • haloo, kuuleeko kesk

      Pitäisikö Esan jäävätä rahoituksien myöntämisistä ja lausunnoista itsensä, kun hänenkin työnantajansa hallituksessa istuu navitas kehityksen ja valtuuston edustajia.

      Call Waves Solutions Finland Oy

    • hyvinSanottuNäinJälkivii

      "Myös jääviyspykälät ja -perusteet on tunnettava.
      -Yhtiöiden hallituksissa pitää tietää aina mistä puhutaan ja päätetään. Lukuja ja niiden merkityksiä on ymmärrettävä."

    • ookkovarmaettä1tehot

      Olisit käynyt Specsaversilla...

    • tuli-ihan-puskista

      Kim un jong ja Chuck norris taisteli.
      Yhden miehen demokratia voitti.

    • Vaikka.yläkertaan

      Vai että kuntalaisten asia kotoittaa IPhoneReilaajat?

      Ottaisi esukki omaan mökkiinsä näitä asumaan ja näyttäisi mallia. Sitten voitaisiin kuntalaisena ruveta asiaa edes harkitsemaan otetaanko näitä verovaroin elätettäviksi!!

    • varkautelaistenpuolesta

      meidän mielestä parasta Varkaudessa on valtuutettu Keto

    • UnderCoverBosch

      Joko KD:llä ryhmä kasassa kevättä varten?
      Onko tällä kertaa jonkunlainen kriteeristö ehdokkaita valittaessa, vai kelepooko eholle kuka vaan kuten perinteisesti. Orasni väki!

    • en.osaa.sanoa

      Esalla on työpaikallaan kaupungin kallein pihatto.

      • vaalit-tulossa-höpöpöpö

        Kannattaisiko Esan ihan itse perustaa yritys ja alkaa valmistamaan hylsykartongeista kaljatölkkejä (Warkauden lehden kolumni 22.11) ja haikailla itse suurta teollisuutta.

        Turha ottaa esille Ponssea ja Elcolinea, joille kaikki kunnia. NE ON TEHNYT ITSE MENESTYKSEN, ei kaupunginvaltuusto tai valtuutettu


    • urkrukkrkk

      Esa kuuuluu samaan kategoriaan kuin Timo. Tyhjät tynnörit eniten.

    • ArvaaÄänestänköEnääSin

      Kiitos kannustuksesta Esa!

      Kerroit tammikuun valtuuston kokouksessa että robotit hoitavat uuden sairaalan siivouksen tulevaisuudessa, sanoit näitä töitä ROSKATYÖKSI ja tätä ette ehkä arvosta.
      WL kirjoitti 17.1.2017 näin.

      T. Roskatyön tekijä jota ette arvosta...

    • yksroskatyöläänen

      Ilman siivoojaa hukkuu paskaan. Sitten ehkä arvostaa,jos siivooja jättää siivoamatta. Sairaaloissa pitää noudattaa erityistä hygieniaa. Mitenkäs robotti sen takaa?

    • eskon.puu.merkki

      Esa täräytti aamun läpyskään kunnon kolumnin. Ymmärtääkö itsekkään mitä sepusti.

    • Anonyymi

      Esa on paras valtuutettu, asiasta kysyttäessä kaveri on pihalla, kuin lintulauta.

    • Anonyymi

      eppu

    • Anonyymi

      erik

    • Anonyymi

      teko muna
      el camino

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      66
      809
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      160
      808
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      23
      799
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      101
      767
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      728
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      677
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      660
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      602
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      592
    10. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      36
      568
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      549
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      490
    13. 39
      475
    14. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      457
    15. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      455
    16. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      439
    17. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    18. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      433
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      428
    20. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      109
      426
    Aihe