Kuka maksoi Puskan P-K-projektin?

kj.mattila

Urho Kekkonen järjesti Pohjois-Karjala projektin rahoituksen paljastaa Pekka Puska haastattelussa "Pekka Puska Kiminkisen lauteilla". Pekka paljastaa myös kuinka hän huijasi Kekkosen projektin taakse kirjoittamalla hänelle puheen.

Kun Kekkonen järjesti rahoituksen niin yksi rahoittajista oli margariinin valmistaja Raisio Oy.

Kekkosellahan oli tunnetusti hyvät suhteet Raisioon ja Raisio Oy:n historiasta tiedetään että Raision edeltäjän Margariini Oy:n perustamiseen johtanut päätös tehtiin Oy Kasviöljy-Växtolje Ab:n hallintoneuvoston kokouksessa vuoden 1956 alussa. Puheenjohtajana tuossa kokouksessa toimi Urho Kekkonen, joka myöhemmin samana vuonna valittiin Suomen Tasavallan presidentiksi.

Puska sanoo näin:

"Voin nyt näin jälkeenpäin kertoa, että kirjoitimme yhdessä Matti Rimpelän kanssa Kekkoselle Kuopion korkeakoulun ensimmäisen avajaispuheen, josta jäi elämään muutama kuuluisa fraasi kuten esimerkiksi se, että hammasterveyskin on niin huono, että Itä-Suomessa lapset saavat tekohampaat rippilahjana."

Tämä sai Kekkosen innostumaan projektista niin, että hän järjesti projektin rahoituksen kuntoon. "Kekkonen viestitti, että jos rahoitus ei järjesty heti, niin hän toivoo saavansa siitä välittömästi ilmoituksen"

Kekkonenhan oli tunnettu siitä että hän pisti ihmiset toimimaan haluamallaan tavalla ja järesti asioita ja rahoituksia kuntoon.

Säälittävää lukea kuinka pääjohtaja Puska itse paljastaa että hän lasten hammasterveyttä hyväksi käyttäen narutti Presidentti Kekkosen hänen projektinsa taakse, projektin jonka päämäärät olivat aivan muut kuin lasten suuterveys. TV-tohtori, maalaislääkäri Tapani Kiminkinen on haastattelussa vasinainen Puska nuolija.

http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?p=7839603

5

434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ölkjvf

      Mattila sanoi näin Iltalehden terveyspalstalla;
      Liian runsaalla hiilihydraattien saannilla on maaginen voima. Vainoharhaisuus VHH-ruokavaliota ja Heikkilän pariskuntaa kohtaan lisääntyy. TOSIN SIITÄ MYÖS PALKITAAN RUHTINAALLISESTI JA PÄÄSEN KAUKOMAILLE.
      Mattilalle siis maksetaan heikkilän mainostamisesta keskustelupalstoilla.

    • Nostetaan tämäkin esiin kun Puska jätti pääjohtajan tehtävät THL:ssä. Tämähän sitten selittää miksi Pohjois-Karjala projektin seuraksena alkoi valtava margariinikampanja.

    • Mullalla
    • maitorasvako syy?

      Oli miten oli, mutta minun vanhempani joivat kotitilan maitoa rasvoineen, päivineen, ja 70-luvun alkuun voikin tehtiin vielä kotona., Voita ja kananmunia ja läskiäkin söivät. Eivät koskaan syöneet kasvismargarinejä: isä kuoli 58-vuotiaana sydäninfartiin ja äiti 67-vuotiaana.
      Ei ainkaan Keiju noiden sydänkuolemien taustalla ollut.

    • mutumatu

      Sama juttu minun vanhemmillani. Isä kuoli 42-vuotiaana sairastettuaan sitä ennen jo pari vuotta sepelvaltimotautia. Äiti meni 49-vuotiaana myös kaksi vuotta sairastettuaan.
      Tuohon edelliseen ruokavalioon lisäisin suolakalan ja lähdekaivon veden.
      Ei ollut -60 ja-70-luvuilla mitenkään harvinaista kuolla nuorena sydäninfarktiin.
      Monelta koulukaverilta oli toinen vanhemmista kuollut.
      En ymmärrä tuota kommenttia että Pohjoiskarjala-projektin seurauksena kuolleisuus räjähti käsiin. Sehän oli juuri päinvastoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      64
      8799
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      307
      6621
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5927
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3830
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      29
      3221
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      62
      3129
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      154
      1964
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1776
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1458
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1226
    Aihe