Karu totuus tuulivoimasta
http://pitkaranta.blogspot.fi/2015/04/suomessa-rehottaa-laajamittainen.html
Tuulivoimassa rehottaa laajamittainen korruptio
46
96
Vastaukset
- eurottuuleen
Tämä nykyinen, sikamaisen kallis sähkön syöttötariffituki tuulivoimalle tulisi seuraavan hallituksen lopettaa heti ensityönä. Jos rakentaa 2,5-3MW tuulivoimalan, niin valtio takaa siitä saatavasta sähköstä lähes nelinkertaisen sähkön hinnan sähkön markkinahintaan nähden. Vuodesta 2016 lähtien kolminkertaisen hinnan 12 vuoden ajan. Veronmaksajien maksama tuki tulee olemaan noin 300 miljoonaa euroa vuodessa eli yli 3 miljardia 12 vuodessa ja Suomi tällä hetkellä jo lähes konkurssi tilassa. Kannattaisi kyllä ottaa selvää, mitä mieltä ehdokkaasi on tuulivoiman rakentamisesta.
- puoluejohtajat_osallisia
Puoluejohtajia mukana uusiutuvien lobbauskampanjassa – vaaliraati ihmettelee
Ympäristöjärjestöjen ja uusiutuvan energia-alan rahoittama Energiaremontti2015-kampanja vaatii Suomen energiajärjestelmän muuttamista kokonaan uusiutuvilla energialähteillä toimivaksi vuoteen 2050 mennessä – ja sähkön ja lämmön tuotannossa jo aikaisemmin, vuonna 2035.
Kampanjavetoomukseen on yhtynyt vaaliehdokkaita kaikista puolueista, ja puoluejohtajista mukana ovat ainakin keskustan Juha Sipilä, kristillisdemokraattien Päivi Räsänen, vihreiden Ville Niinistö ja vasemmistoliiton Paavo Arhinmäki.
Sipilän ja Räsäsen osallistumista hankkeeseen on ihmetelty, koska he äänestivät joulukuussa eduskunnassa Fennovoiman ydinvoimaluvan puolesta. Sipilä sanoi Talouselämän vaalitentissä myös, että hänen kantansa ydinvoiman jatkorakentamiseen Olkiluoto 3:n ja Pyhäjoen jälkeen on avoin. (Keskusta hyväksyy energiapoliittisessa ohjelmassaan myös Olkiluodon nelosreaktorin.)
Myös kampanjassa mukana olevien yritysten ja etujärjestöjen roolia on ihmetelty, koska ne voivat hyötyä suoraan valtion tukiaisista, joita energiaremontin toteuttaminen vaatisi.
15. kysymys vaaliraadille kuuluu seuraavasti:
"Mitä mieltä olette siitä, että puoluejohtajat osallistuvat Energiaremontin kaltaiseen lobbauskampanjaan samaan aikaan kun he tukevat ydinvoiman lisärakentamista? Entä miten realistisena pidätte sitä, että kaikki Suomessa käytetty energia voitaisiin tuottaa sataprosenttisesti uusiutuvilla kampanjan ilmoittamassa aikataulussa?"
http://www.talouselama.fi/vaalit/vaalitebatti/puoluejohtajia mukana uusiutuvien lobbauskampanjassa vaaliraati ihmettelee/a2300955
- emmemaksaturhiaosinkoja
Lopettakaa noitten tuulimyllyjen rakentaminen. Jos jatketaan, niin maksakoon vihreät omasta pussistaan tuon 300 000 000 euroa. Siitä on saatava kansalaisten äänestää, halutaanko noita maiseman pilaajia ja lintujen surmanloukkuja. Melusaastettakin niistä tulee. Turvetta haluaa erikoisesti Keskusta, koska se takaa keskustalaisille maanomistajille hyvät tulot, mutta sekin pitäisi lopettaa luontoa saastuttavana. Atomivoimalat ovat ainoat, jotka tällä hetkellä ovat ainoat suositeltavat niin kauan kuin keksitään parempia sähkönsaanti lähteitä.
Vesivoimaloita enemmän käyttöön niissä puitteissa kuin ne ovat mahdollista toteuttaa sotkematta luonnon normaalia kulkua.- taamirkiittää
Keskusta Pekkarineen on kyllä ensimmäisenä edistämässä tuulivoiman rakentamista.
Pitäähän Pekkarisen vävypojan toki saada kahmia vielä lisää miljoonia.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1427190005047.html
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015012119048893_uu.shtml
http://www.iltasanomat.fi/vaalit2015/art-1427169313980.html - varokaavihreitäpiiloko
Varokaa vihreät ovat kaksinaamaisia!
Salasana on Ville Niinistö!
Siteeraus Pirkko Mattilan kirjoituksesta Maaseudun tulevaisuus 17.5.2013, kansanedustaja( ps)
Heidi Hautala väitti, että Ville Niinistön rooli ympäristöministerinä on auttanut energiapolitiikkaa ympäristöystävillesmmäksi!!
Väite on vailla mitään perää. Kataisen hallitus on ratkaisuillaan tehnyt kivihiilestä kilpailukykyisempää, sillä useissa maamme suurimissa energialaitoksissa on joko ryhdytty tai valmistaudutaan käyttämään entistä enemmän kivihiiltä!!
Energialaitosten vaatimien muutosten hinta osoittaa, että eivät ratkaisut voi olla lyhytjänteisiä, kun esim. Jyväskylän laitoksen muutokseen sanotaan maksavan 16 miljoonaa euroa.
Ei tämän mittaluokan investointia tehdä yhtä hallituskautta silmällä piteän?
Hallitus on kaikin keinoin, ministeri Niinistö mukaan lukien, ESTÄNYT KOTIMAISEN UUSIUTUVAN ENERGIATUOTANNON LISÄÄMISTÄ. Se on surullista ja noloa.
Kertokaa jo lopultakin mistä on kyse, kun kotimaisiin raaka-aineisiin perustuvan energiantuotannon lisäys ei onnistu!
JOssakin sakkaa ja tupruten, kun puhutaan fossiilisten polttoaineiden käytön kieltämistä samalla, kun kattiloita muutetaanuusiutumattoman kivihiilen polttamista varten. Kotimaiset uusiutuvat energiavarat jäävät käyttämättä.
Vihreät: teidän vihreytenne on osoittautumassa kuplaksi, sillä oletteolleet hallituksessa, joka on antanut uudelle ydinvaimalalle luvan edellisellä kaudella. Tällä kaudella olette hallituksessa, joka on lisännyt uusiutumattoman fosiilisen polttoaineen eli kivihiilen käyttöä. Ministeri Ville Niinistö antoi 50 miljoonaa euroa Durbanissa taivaan tuuliin,mutta ammattikoulutuksesta on pakko säästää. Fantastisen vihreätä!
Olen tarkakillut erityisen huolestuneena vihreiden hääräämistä luontoahyödyttämättömien, mutta kuitenkin tuhoavien asoiden kimpussa ja puuhastelussa viimeisemmäksi metsälain uudistuksessa. Olette ulottaneet pitkät vihreät lonkeronne sinnekin.
Metsälaki ei ole suojelulaki, ja suomalainen metsätalous pyrkii aivan varmasti paremmin kunnioitamaan luonoarvoja kuin kivihiiltä kaivava yritys Kiinassa.
Erään tiedejulkaisun nimi on: Suomen ympäristöpolitiikka--kestävää kehitystä vai vastuuntunnotonta vallankäyttöä. Se kertoo koruttomasti, kuinka yltiövihreä elitistinen koneisto jauhaa. Se koneisto silppusi rattaisiinsa VTV:n selonteon
aikanaan, kun se huomautti painavin sanoin luontodirektiivin HUTERASTA implementoinnnista Natura 2000- valmistelussa. Toivottovasti metsälain valmistelumenee paremmin, sekä luontoarvot ja metsätalous edellä, eikä kotimaista "Durbania" tule. - tarvitaanko.tariffeja
taamirkiittää kirjoitti:
Keskusta Pekkarineen on kyllä ensimmäisenä edistämässä tuulivoiman rakentamista.
Pitäähän Pekkarisen vävypojan toki saada kahmia vielä lisää miljoonia.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1427190005047.html
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015012119048893_uu.shtml
http://www.iltasanomat.fi/vaalit2015/art-1427169313980.htmlKahtokaahan ketä äänestätte.
- lehmänkaupat
Tosiasiassahan oli kysymys puhtaasta lehmänkaupasta. Suomeen tarvittiin lisää sähköenergiaa. Kokoomus ajoi ydinvoimala-asiaa, koska ydinvoimaloilla laskettiin saatavan edullisinta ja puhtainta energiaa ja ennen kaikkea ILMAN YHTEISKUNNAN TUKEA! Saadakseen keskustapuolueen ydinvoiman taakse, oli kokoomuksen taivuttava sen vaatimuksiin puuaineksen polttamisen tukeen. Saadakseen vielä hallituksessa istuvat vihreätkin ydinvoiman taakse, kokoomuksen oli taivuttava vihreiden vaatimuksiin tuulivoiman massiivisesta (n. 200 miljoonaa euroa vuodessa noin 10 vuoden ajan) tuesta.
Lehmänkaupat eivät koskaan ole paras ratkaisu, mutta joskus niihin on suostuttava, kun omat voimat eivät riitä asioiden läpiviemiseen. Tässä asiassa sekä keskusta että vihreät vedättivät härskisti kokoomusta.
Keskustahalllitusten sisäpiiripäätökset, ja miten niille kävi
http://janne1.puheenvuoro.uusisuomi.fi/190690-keskustahalllitusten-sisapiiripaatokset-ja-miten-niille-kavi - totuusesiin15
Aloittajan linkille toivoisi paljon lukijoita. Siinä on totuutta tuulivoimasta.
- Tuulitukisalaisuus
Tässä lisää kolkkoa totuutta tuuli- ja aurinkovoimatuista:
Tuuli- ja aurinkovoiman tuet lisäävät hiilidioksidipäästöjä, aiheuttavat uhkaa sähköverkkojen toiminnalle ja vääristävät sähkömarkkinoita. Tuet hidastavat eri energiantuotantomuotojen tuotekehitystä ja haittaavat Euroopan pk-sektorin kilpailukykyä.
Kansallisista tuuli- ja aurinkovoimatuista tulisi luopua.
Sitran toimeksiannosta Lappeenrannan teknillisessä yliopistossa tehdyn tutkimuksen johtopäätökset ovat hämmentäviä – senkö vuoksi loppuraportista ei ole medioissa juuri kirjoitettu?
http://www.talouselama.fi/Tebatti/kysymykset/tuulivoiman tuki on miljardien tulonsiirto/a2299667 - eurot_taivaan_tuuliin
Saksan tuulivoimarakentaminen on ajautunut katastrofiin
Saksan valtion myötävaikutuksella on tuulivoimarakentamiseen tuhlattu 11 miljardia euroa taivaan tuuliin eikä sähköntuotantoa ole saatu yhtään ainoata kWh lisää. Saksan tuulivoimaan on investoitu vuosina 2011-2014 yhteensä n. 11 miljardia euroa. Siitä huolimatta maan tuulivoimalla tuotetun sähköenergian määrä on joka vuosi laskenut dramaattisesti.
Vuonna 2011 Saksa tuotti tuulienergiaa yhteensä 48 883 GWh, jolloin koko tuulivoiman asennettu teho oli 29,07 GW. Tämän jälkeen tuotettu energiamäärä on laskenut vuosittain, vaikka tuulivoimaa on rakennettu joka vuosi lisää ollen vuoden 2014 lopussa 35,68 GW. Vuonna 2014 Saksa tuotti tuulienergiaa vain 46,5 TWh, joka on 2,4 TWh vähemmän kuin vuonna 2011.
Toisin sanoen Saksa on rakentanut vuosina 2011-2014 lisää tuulivoimaa 6 610 MW, mutta energiaa on vuodesta 2011 lähtien saatu joka vuosi vähemmän.
Tuulivoiman osuus koko sähköntuotannosta on koko neljän vuoden ajan ollut hieman yli 8 %, vaikka tuulivoiman kapasiteettia on tullut lisää tuo edellä mainittu 6 610 MW.
Lue koko juttu http://jaakkojuhaniojaniemi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/186698-saksan-tuulivoimarakentaminen-on-ajautunut-katastrofiin - tarvitaankonäitä
Tässäpä muutama linkki noista "luonnon suojelijoiden" palvomista härveleistä.
TUULIVOIMALAPALO SYTYTTI MAASTOPALON
http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/tuulivoimalapalo-sytytti-maastopalon-liikenne-valtatiell
VIDEO TUULIVOIMALAPALOSTA
http://ireport.cnn.com/docs/DOC-1232289
TUULIVOIMA RIKKOI ERÄMAAN RAUHAN
http://yle.fi/uutiset/aani_tuntuu_kehossa__tuulivoima_rikkoi_eramaan_rauhan/7917911- metrejävain
TUULIVOIMA RIKKOI ERÄMAAN RAUHAN
Tuomaloiden asunnolta on 1,9 kilometriä lähimmälle tuulivoimalalle.
– Olemme asuneet myös moottoritien vieressä, mutta siihen ääneen tottui. Tuulimyllyjen ääni on erilainen, sen tuntee kehollakin. Ikävimmillään se on kun tuuli puhaltaa etelästä ja ottaa Päijänteestä vauhtia. Silloin ääni peittää pihassa käynnissä olevan auton moottorin äänen.
Yllä oleva siteeraus edellisen kommentin linkistä.
MUTTA MITÄ LÖYSINKÄÄN, NIMITTÄIN........
Ylivieska hyväksyi Tuomiperän tuulivoimapuiston osayleiskaavan, vaikka tuulivoimaloiden (8 kpl) etäisyydet lähimpään asuinrakennukseen ovat metreinä vain 1180, 1237, 1299, 1595, 1721, 1960, 2044, 2674. Taitaapa tuossa tuiverruksessa lähteä jo koko asumus lentoon. Askarruttaapa ajatustani vain, että mitenkähän tuommoinen kaavoitus tuli valtuustossa hyväksyttyä.
http://www.ylivieska.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/ylivieska/embeds/ylivieskawwwstructure/18618_2014-4-7_KAAVA_DECIBEL_V126-3300_x_8_x_HH137.pdf - voimaloidensijoittaminen
metrejävain kirjoitti:
TUULIVOIMA RIKKOI ERÄMAAN RAUHAN
Tuomaloiden asunnolta on 1,9 kilometriä lähimmälle tuulivoimalalle.
– Olemme asuneet myös moottoritien vieressä, mutta siihen ääneen tottui. Tuulimyllyjen ääni on erilainen, sen tuntee kehollakin. Ikävimmillään se on kun tuuli puhaltaa etelästä ja ottaa Päijänteestä vauhtia. Silloin ääni peittää pihassa käynnissä olevan auton moottorin äänen.
Yllä oleva siteeraus edellisen kommentin linkistä.
MUTTA MITÄ LÖYSINKÄÄN, NIMITTÄIN........
Ylivieska hyväksyi Tuomiperän tuulivoimapuiston osayleiskaavan, vaikka tuulivoimaloiden (8 kpl) etäisyydet lähimpään asuinrakennukseen ovat metreinä vain 1180, 1237, 1299, 1595, 1721, 1960, 2044, 2674. Taitaapa tuossa tuiverruksessa lähteä jo koko asumus lentoon. Askarruttaapa ajatustani vain, että mitenkähän tuommoinen kaavoitus tuli valtuustossa hyväksyttyä.
http://www.ylivieska.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/ylivieska/embeds/ylivieskawwwstructure/18618_2014-4-7_KAAVA_DECIBEL_V126-3300_x_8_x_HH137.pdflainauksia keskustelusta http://keskustelu.suomi24.fi/t/12668192
Tuollaisessa tuulivoimaloiden sijoittamisessa ei ole mitään tolkkua. Kyllä Ylivieskassa asumattomia seutuja riittää, eikä myllyjä tulisi lähes pihamaille pystyttää. Kuntapäättäjien ei koskaan tulisi sortua tuollaiseen. Ei se ole noiden asukkaiden syy, jos kunnan taloudellinen tilanne heikko ja rahat on loppu. Jos voimaloita perustellaan taloudellisella hyödyllä, niin pitäisihän silloin edes tietää paljonko tuo hyöty tulee olemaan, sekin kun tuntui useimmilta olevan hukassa.
http://www2.ylivieska.fi/Dynasty5/kokous/20141816-8.HTM
Kymppisanomat
Tuomiperän tuulivomapuistokaavasta kaksi huutoäänestystä
http://issuu.com/finland/docs/kymppi-23web SIVU 9 - hfkslyhbvlkg
Onpas hurjaa touhua.
- faiö
Karmeaa katsottavaa nuo tuuliturbiinipalot. Siinä on kuiva kangasmetsä roihussa, kun tuollainen palo sattuu kesäaikaan... Eipä haluaisi olla lähistöllä.
- ei.hyvältä.näytä
metrejävain kirjoitti:
TUULIVOIMA RIKKOI ERÄMAAN RAUHAN
Tuomaloiden asunnolta on 1,9 kilometriä lähimmälle tuulivoimalalle.
– Olemme asuneet myös moottoritien vieressä, mutta siihen ääneen tottui. Tuulimyllyjen ääni on erilainen, sen tuntee kehollakin. Ikävimmillään se on kun tuuli puhaltaa etelästä ja ottaa Päijänteestä vauhtia. Silloin ääni peittää pihassa käynnissä olevan auton moottorin äänen.
Yllä oleva siteeraus edellisen kommentin linkistä.
MUTTA MITÄ LÖYSINKÄÄN, NIMITTÄIN........
Ylivieska hyväksyi Tuomiperän tuulivoimapuiston osayleiskaavan, vaikka tuulivoimaloiden (8 kpl) etäisyydet lähimpään asuinrakennukseen ovat metreinä vain 1180, 1237, 1299, 1595, 1721, 1960, 2044, 2674. Taitaapa tuossa tuiverruksessa lähteä jo koko asumus lentoon. Askarruttaapa ajatustani vain, että mitenkähän tuommoinen kaavoitus tuli valtuustossa hyväksyttyä.
http://www.ylivieska.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/ylivieska/embeds/ylivieskawwwstructure/18618_2014-4-7_KAAVA_DECIBEL_V126-3300_x_8_x_HH137.pdfYlivieskassa hujatonta porukkaa päättäjinä,eli yksinkertaistettuna ei minkäälaista tietämystä mistään.
- punhavakki
Nyt tämä yksi tuulimyllyintoilija, tämä pylväspyhimys yrittää vielä päästä eduskuntaan ,älkää hyvät ihmiset vaan missään nimessa antako ääntänne tällaiselle pellepelottomalle.!!
- oonkuullunna
Jos oikein tiedän, Pylväs oli Sievissä mennä viikkoina toritapaamisessa. Oli sanonut siellä, että tuulivoimatuet ovat liian isoja.
- Nähty_on
oonkuullunna kirjoitti:
Jos oikein tiedän, Pylväs oli Sievissä mennä viikkoina toritapaamisessa. Oli sanonut siellä, että tuulivoimatuet ovat liian isoja.
Normaalia Ylivieskalaista kuntapolitiikkaa. Ei Pylväs eduskuntaan eikä enää edes kunnallispolitiikkaan.
- Pylväs_alas
Heikoin lenkki, ei enää jatkoon.
- Rambollin.ohjeistamana
Pylväs_alas kirjoitti:
Heikoin lenkki, ei enää jatkoon.
Ei kuunnellut ollenkaan kuntalaisia vaan noudatti noita konsulttifirmojen ohjeita.
Tuulivoimasta ja hyväveliverkostoista
http://janne1.puheenvuoro.uusisuomi.fi/133696-tuulivoimasta-ja-hyvaveliverkostoista-ramboll
http://janne1.puheenvuoro.uusisuomi.fi/182610-ramboll-rambollin-valvojana-ja-muita-tuulivoimakytkoksia - juu.juu
Rambollin.ohjeistamana kirjoitti:
Ei kuunnellut ollenkaan kuntalaisia vaan noudatti noita konsulttifirmojen ohjeita.
Tuulivoimasta ja hyväveliverkostoista
http://janne1.puheenvuoro.uusisuomi.fi/133696-tuulivoimasta-ja-hyvaveliverkostoista-ramboll
http://janne1.puheenvuoro.uusisuomi.fi/182610-ramboll-rambollin-valvojana-ja-muita-tuulivoimakytkoksiaNiin, ja nytkö tämä konsulttifirmojen ohjaama kepu lähtisi ajamaan alueemme asioita. Eiköhän meiltä löydy vahvempaa edustajaa hänen tilalleen.
- kopb.lo
juu.juu kirjoitti:
Niin, ja nytkö tämä konsulttifirmojen ohjaama kepu lähtisi ajamaan alueemme asioita. Eiköhän meiltä löydy vahvempaa edustajaa hänen tilalleen.
Kyllähän meillä on parempaa tarjolla.
- Sähköäsähköä
Kantokylälle on tehtävä kaksi tuulivoimalaa pellot on vesijättömaata ei sopivia viljelykseen
- tyhmäkö.oot
Aly hoi, nuohan kuluu suojelualueisiin.
- NoWoihvoih
Mitähän siinä suojellaan WESIJÄTTÖMAATAKO???? Kohta asumaton kylä
- jotain.rajaa
Näin puhuu vain henkilö, joka ei tiedä asiasta yhtään mitään. Useita uusia taloja jäämässä tuulivoimaloiden melualueelle.
- Myskytuulet
Mikä siinä tekase oma TUULIVOIMALA
- bbkvbn.bn
Haketuki olisi peitonnut kalliin tuulivoiman
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/mielipiteet/lukijalta/haketuki-olisi-peitonnut-kalliin-tuulivoiman-1.99109 - CO2_kasvaa
Tuulivoimauskoon hurahtaneilla menee jo puurot ja vellit sekaisin rahanhimossaan. Syöttötariffi sekoittaa terveen järjen energiapolitiikasta, tuulivoima ei ole itsessään kannattava sähköntuotantomuoto, julkisella rahoituksella pystyssä pidettynä se on tappiota tuottavaa toimintaa. Mitä enemmän tuulivoimaloita pystytetään, sitä enemmän valtio velkaantuu.
http://hannuaro1.puheenvuoro.uusisuomi.fi/194700-kiihkouskovaisuus-aiheuttaa-ylilyonteja-arjen-toimintaan - Tuhlausta
Valtion tulisi tarjota kunnille asiantuntija-apua tukirahojen sijoittamiseen. Siitä hyvänä esimerkkinä ovat tuulivoimatuet. Kuntatasolla asiantuntemusta ei löydy ja raha vain merkitsee - ei muu. Tukipolitiikan tarkoitus: kestävän kehityksen ja kunnan asukkaiden hyvinvoinnin edistäminen unohtuvat kun esim. tuulivoimatukien huumassa päättäjät valitsevat alueita. Lähiasukkaita ei kuulla eikä kuunnella. Hirvittävää rahan tuhlausta.
- educated15
Naulan kantaan! Kunnilta pois päätösvalta ja asiantuntijat kehiin. Kun ahneet kuntapäättäjät pääsevät päättämään, jälki on rumaa. Ei oteta huomioon kokonaisetua, vaan vain lyhytnäköinen rahan tahkoamisen mahdollisuus. On niin kurjaa, kun monissa pienissä kunnissa päättäjien koulutustasokin on aivan surkea, miten he voivat tehdä kauaskantoisia vastuullisia päätöksiä?
- korpiroju
Tarttis laittaa MOT-selvittämään kunnan päättäjien kytköksiä ja jääviyskysymyksiä myllyjen maan omistus suhteisiin.Onko myllyjen alla oleva maa päättäjien tai lähisukulaisten.
- k-hippu
Alavieskassa ainakin on aktiivinen myllyjen touhuaja.
- educated15
korpiroju kirjoitti:
Tarttis laittaa MOT-selvittämään kunnan päättäjien kytköksiä ja jääviyskysymyksiä myllyjen maan omistus suhteisiin.Onko myllyjen alla oleva maa päättäjien tai lähisukulaisten.
Sanos muuta, voisi paljastua aikamoisia kytköksiä.
- näin.on.näreet
Ohjaamalla tuulivoimaloiden syöttötariffit kotimaiseen puu- ja bioenergiaan saataisiin uusiutuvan energian määrä nostettua EU:n tavoitteeseen. Kaikki energiaan sijoitettu raha ja työ jäisivät Suomeen. Tuulivoiman rakentamissa suurin osa investoinneista menee ulkomaille, siinä menee myös voitot ja yhteisöverot paratiisisaarille.
- AINA-TUULEE
Siinähän alat tekeen voimalaa jos se on niin hyvä hanke
- lyytimuori
Aina-tuulee, paitsi silloin kun sähköä tarvitaan :) :)
Tuulivoiman syöttötariffin suuntaamisella hajautettuun kotimaisella tuotettavaan energiaan loisi kymmeniätuhansia työpaikkoja ja vähentäisi Venäjä-riippuvaisuutta.
Yksi huono puoli siinä olisi; se loisi hyvinvointia maaseudulle. Eihän se käy, eihän!!!
- takuuvarmat.haitat
Tuulivoimaloiden ainoa tarkoitus on rahallisen hyödyn maksimointi omistajilleen mahdollisimman pienellä riskillä. Ympäristön ihmisille aiheutetut haitat ja vahingot ovat täysin toissijaisia ja merkityksettömiä asioita.
Tuulivoiman äänen taajuus on matala ja häiritsevä. On ihan turha tulla selittämään, etteikö siitä olisi haittaa.
Asiantuntijat sanovat, että alle 2 km säteellä voimaloista melu- ym. haittoja tulee esiintymään varmasti. Jo rakennettujen voimaloiden läheisyydessä asuvat ihmiset sanovat, että 2 km ei aina edes riitä. Sosiaali- ja terveysministeriö suosittelee, että asutuksen ja voimaloiden välillä tulisi olla 2 km suojavyöhyke. - vö.lbvöbvp
Pioneeritutkimus tuulivoimasta: Asukkailla syvä epäluottamus voimayhtiöön ja virkamiehiin
Tuulivoimaloiden äänet koetaan häiritsevänä, vaikka niiden aiheuttama melu pysyy ohjearvojen sisällä. Porin Peittoossa on kartoitettu asukkaiden kokemuksia tuulivoimapuistoista ensimmäistä kertaa Suomessa. Tutkimuksesta käy ilmi myös asukkaiden luottamuspula tuulivoimarakentajin ja virkamiehiin.
http://yle.fi/uutiset/pioneeritutkimus_tuulivoimasta_asukkailla_syva_epaluottamus_voimayhtioon_ja_virkamiehiin/7989181 - venättä
eu-han tähän pakottaa,montako tuulivoimalaa on venäjällä
- sähköverona.tuulitukea
Tuuli puhaltaa lompakossani
Oletko katsonut hiljattain sähkölaskuasi? Tavallinen pientalonsa sähköllä lämmittävä kansalainen saattaa maksaa tänä vuonna sähköstään 500 euroa, mutta muutaman vuoden kuluttua 2 000 euroa tuulivoimatukea sähköveron muodossa. Tuuli puhaltaa jo sinunkin lompakossasi.
http://www.pohjalainen.fi/mielipide/yleisöltä/tuuli-puhaltaa-lompakossani-1.1833529 - että.silleen
Suomen sähkö on melkein EU:n halvinta 15c/kWh, Saksan ja Tanskan sähkö EU:n kalleinta 30c/kWh.
http://www.slideshare.net/fullscreen/energiateollisuus/energiavuosi-2014-shk/28
Saksan ja Tanskan sähkön päästöt per kWh on 2-3 kertaa suuremmat kuin Suomen.
http://www.slideshare.net/fullscreen/energiateollisuus/energiavuosi-2014-shk/24
Tuulivoiman melurajat ja mallinnusohjelmat toimii Suomen ensimmäisen tutkimuksen mukaan näin hyvin: "Joka kolmas kokee meluhaittoja" "vaikka tutkimustulosten mukaan melu pysyy ohjearvojen sisällä".
http://yle.fi/uutiset/7989181- srgdj
Naamas vielä venähtää kun nämä pirunmyllyt nousevat ja pilaavat koko Suomen, idiootti!
- cvbgkh.n2
Suomi on puhtaan energian mallimaa
http://www.kouvolansanomat.fi/Mielipide---Sana-on-vapaa/2015/05/07/Suomi on puhtaan energian mallimaa/2015219002983/69 - korpiroju
Tanskassa tuulivoimat tuottavat sähköä ajoittaan liika ja he maksavat Ruotsalaisille siitä että ne ottavat sitä syynä se että tukirahat saadaan valtiolta.Samoin käy vielä Suomelle.Myllyt tuottavat parhaiten silloin kun kulutus on pientä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1303026- 2232961
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791896Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va771539Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2381403- 481138
- 991031
- 113950
- 48880
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6863