Tällainen on tyypillinen perussuomalainen

Uusi_huomen

Empiiristen havaintojen perusteella perussuomalaisten kannattajakunta koostuu kahdenlaisista ihmisistä: työväenluokasta ja älymystöstä, alimmasta luokasta ja ylimmästä luokasta. Jostain syystä keskiluokka loistaa poissaolollaan. Tyyppipersu on joko duunari tai akateeminen.

Perussuomalainen rasvanahka on lihaksikas, jykeväleukainen, uhmakas, päättäväinen ja ilmaisee mielipiteensä jyrkästi (Tony Halmeen tapaan). Älykköpersu puolestaan on laiha, kuivankalvakka ja kielenkäytössään hienostunut. Hän osaa käyttää nerokkaasti hyväkseen tilastofaktoja ja manipuloida äänestäjiä älyllään (kuten Halla-aho).

Naispersu taas on useimmiten sivistynyt ja kaunis (niin kuin Maria Lohela). Näiden ihmisten varassa lepää Suomen parempi tulevaisuus. Parhaitenvointiyhteiskunta.

22

74

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfaa

      Joo, v 87 koomus tuli hallitukseen jossa se ei ollut 30 vuoteen. Suomi oli silloin velaton. Terveyspalvelut olivat ilmaisia ja sosiaaliturva oli todella hyvä sekä työllisyys lähes 100%. Kokoomus on ollut 28 vuotta pää tai valtiovarainministeri puolue.

      Nyt on velkaa lähes 100 miljardia= 100000 tuhatta miljoonaa euroa, mikä on 600000 miljoonaa markkaa. Siis sillä summalla sais. Suomen joka kuntaan ainakin 10 lastensairaalaa.
      On siinä nyt hyvä irvistellä.

    • hyiei

      perussiat peRUSSIAt

    • UskollisuusOnKunniani

      Ikuinen uskollisuus Perussuomalaisille! Me nousemme kostona Kullervon!

    • sinnemenivät

      Nooh olen kyllä sitten poikkeus kun olen keskiluokkaa mutta äänet on peruuttamattomasti jo annettu meillä.

    • kesKUSTApäässä

      Keskiluokka äänestää keskustaa!

      • LANDEPAUKKU66

        EI KUN MAAJUSSIEN LAPSET JA LAPSENLAPSET


      • Klitoriksenimijä

        Heh Suomessa ei edes ole enää maajusseja,kun kaikki ruoka tuotetaan keski Euroopassa ,eli se siitä mielipiteestäsi...


    • taitaa_jäädä

      Miten aloittajan mukaan Halla-aho on "manipuloinut" ihmisiä..? Olisi kiintoisaa kuulla..:)

    • narinaapersut

      Aloittaja on ihan oikeassa. Yhteistä näille ryhmille on ikuinen viha onnistujia kohtaan ja kuvitelma että itseä sorsitaan. Tälle porukalle on kauhistus tilanne että joudutaan hallitukseen vaikka nyt siitä vaahdotaan. Ketä vastaan sitte naristaan? Kreikka on hyvä esimerkki mitä tapahtuu kun populistit pääsee valtaan. Ennen vanhaan etelä-amerikassa oli vallankumouksia joka toinen vuosi, siellä oli silloin persuaatteet voimissaan! Ja mikä muuttui kun toinen porukka pääsi valtaan? No eri miehet pääsi kuppaamaan kansaa!

      • Onnistujia

        mitä helvetin onnistujia Kokoomuksessa muka on kun vvministeriksi ei löytynyt parempaa kuin laskutaidoton asiankirjaväärentäjä ja voit katsoa valtionvelkaa sen kasvattaminen on ainoa asia missä on onnistunut.


    • PenaÄlytön

      Mihin luokkaan Oinosen Pentti kuuluu? Himppu vaikea tehtävä!?

    • Niin_on

      Niin on

    • peruspersu

      Peruspersu on maalainen, juntti vailla koulutusta.
      Punaniskainen peräkammarin poika jota pelottaa erilaiset ihmiset ja maailma.
      Yleensä lihava, huonosti pukeutuva ja rasvainen tukka.
      Köyhä.

      • PersuOngelma

        Siihen voisi vielä lisätä, että on ollut epäonnea elämässä, mikä on aiheuttanut katkeruutta. Perustuu tutkimukseen näistä palstoista.


    • Nhgfdsa

      Mistä vitusta sellaisen havainnon oot tehnyt että persuilla on rasvainen tukka ja asuu peräkammarissa ?on tainnut äijäksi porata sua perseeseen liian kovaa...et voi olla mikään muu kuin katkera lutka jota äijät panee suuhun ja persereikään,koska pillu on jo spermaa täynnä.

      • HuiHyi

        Annat aika erikoisen kuvan itsestäsi. En haluaisi olla missään tekemisissä kanssasi. Ulkonäöllä ei ole mitään merkitystä tässä asiassa.


    • PERUSPERSU

      JOSTAKIN KUMMASTA SYYSTÄ EN KUULU KUMPAAKAAN LUOKITTELUUN

      JA OLEN KESKILUOKKAA

      PERSUT OVAT MUUTEN KOKKARIEN JÄLKEEN KOULUTETUIN EDUSKUNTARYHMÄ

      • SELFMADEMAN

        jep peruilijat eivät ole UIMAMAISTEREITA
        EMMEKÄ KUVITTELE OLEVAMME RIKKAITA JOTTA SAISIMME ÄÄNESTÄÄ KOKOOMUSTA


      • TietoaTaitoa

        Mistähän oot repinyt tuon tiedon. Persujen eduskuntaryhmä on kaikkein huonoiten kouluttautunut. Parhaat ovat kd ja kokoomus.


    • tekijämies

      Tyhjät 2 etuvivin tuolit . Muuten täysi sali ? Frederik ..on persu-syy.

    • selväjuttu

      Emme ole maalaisia emmekä juntteja, mutta äänestimme perussuomalaisia. Juntit äänestää kokoomusta ja keskustaa. He eivät osaa eivätkä ymmärrä vaihtaa suuntaa, vaan pysyvät tiukasti vanhassa, koska eivät kykene muuttamaan edes omaa mieltään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1251
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe