qomuqat ottaax päähän?

1516

http://www.iltalehti.fi/keskustelu/showpost.php?p=17921312&postcount=2

Mitäs sakkia ovat kaikenkirjavat kommunistit?

Kysymys: Kuinka kommunistit lisääntyvät?

Vastaus: Riitelemällä ja jakaantumalla.

Tässä aikaisempien riitojen tulokset kommunistien keskuudessa:

Suomen Kommunistinen puolue SKP

http://www.skp.fi/

Sosialismin ja rauhan puolesta Kommunistinen työväenpuolue KTP

http://www.kaapeli.fi/~ktp/

Sosialistiliitto SL

http://www.sosialistiliitto.org/

Kommunistien liitto ry.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kommunistien_liitto

http://personal.inet.fi/koti/kalevi/

Kommunistit ry.

http://personal.inet.fi/koti/kalevi/saannot.htm

Marxilainen työväenliitto MTL

http://www.mtl-fi.org/tia/

Suomen työväen puolue STP

http://www.tyovaenpuolue.org/

Sosialistinen vaihtoehto CWI

http://sosialistinenvaihtoehto.blogspot.com/

Kansansota kommunismiin asti!

http://www.kansansota.net/tavoitteemme.html

Ottakaa luokkatietoiset luettelo talteen, niin voitte joskus kokoontua veljespuoluepäiville .

–––––––

Elintaso pienentää vasemmiston kannatusta.

"Kommunistit havaitsivat jo vuonna 1963, että elintason nousu pienentää vasemmiston kannatusta. Vuonna 1963 SKP:n teettämässä tutkimus puolueen sisällä paljasti sen, että vallankumoushalut vähenevät, kun elintaso nousee. 'Yhteiskunnassa tapahtuva kehitys ja ympäristön vaikutus nostavat ihmisten eteen jatkuvasti uusia tarpeita ja vaatimuksia. Tällaisia ovat oma asunto (osake tai omakotitalo) ja sen sisustaminen ajan vaatimalla tavalla, kesämökki, auto, moottorivene, televisio, massakulttuuriin mukautuminen ym.' 'Suojelupoliisi raportoi syksyllä 1964 Aarne Hulkkosen ja Veikko Hauhian puheisiin viitaten, että puolueaktiivin suhtautuminen luokkataisteluun ja vallankumoukseen "muuttuu heti passiivisemmaksi hänen saatuaan itselleen kunnon talon'. Hauhia oli jopa huomauttanut, että puolueen jäsen, joka ryhtyy rakentamaan omakotitaloa, voidaan 'merkitä käytännössä menetetyksi.'"

http://liberalismi.net/wiki/Vasemmisto

3

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minapasevain

      No, onhan niitä kapitalistisiakin puolueita syntynyt kuin sieniä sateella, miksi kommunismi olisi sen erilaisempi?

      Ja on hyvä huomata, että suomalaisten elintaso nousi nimenomaan kommunistien ansiosta, sillä kapitalistit joutuivat pelkäämään vallankumousta ja siksi "lahjoivat" työläiset hiljaisiksi antamalla suuremman osan työn tuotosta.

      Se oli kuitenkin vain väliaikaista, kuten tarkkaavainen lukija huomaa. Neuvostoliiton hajottua (ja vallankumouksen pelon hälvettyä) on työläisen asemaa jatkuvasti heikennetty, palkkojen osuus kansantuotteesta laskenut ja tuloerot kasvaneet räjähdysmäisesti. Sattumaako? Nollatuntisopimukset, työajan pidennys, koeajan pidennys, osa-aikaiset työt, ja niin edelleen, lista on pitkä. Ja voin vakuuttaa, että lista tulee vain pitenemään, sillä voiton suhdeluku jatkaa alenemistaan, kuten Marx ennustikin.

      Koska voiton TÄYTYY kapitalismissa kasvaa, kasvu revitään työläisen selkänahasta. Kapitalismissa pula ja kasvu seuraavat toisiaan, mutta jokainen kasvusykli lisää eriarvoisuutta. Pulassa kärsivät ne, joilla on eniten menetettävää, ja kasvun hedelmät satavat harvan taskuun.

      Mutta ei huolta, meitä kommunisteja yhä on, eikä taistelu ole päättynyt. Tämä ei ole ainoa mahdollinen maailma.

    • nå missäs ne qomuqat õ :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5037
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4428
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      2997
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1770
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1761
    Aihe