Helluntalaisuudessa ei kielletä mitään. Ei kenenkään muun syntejä eikä omaa syntisyyttä. Kaikki ovat syntiä tehneet ja vailla Jumalan kirkkautta. Kaikki ovat pakanoita. Jumala ei tee erotusta juutalaisten ja kreikkalaisten välillä. Siksi jokainen tarvitsee armoa. Tämä on kristillistä oppia, joka löytyy jokaisen kirkkoraamatusta. Helluntalaisuudella ei ole mitään omaa raamattua vaan täysin kirkkoraamattu.
Jos haluatte lahkoja etsiä. Tehkää se jehovantodistajista ja mormooneista joilla on oma raamattuväännös molemmilla. Jehovantodistajien väännös jopa muuttuu sen mielihyvän mukaan minkä bisnesjohtaja eli jehovantodistajien pääjohtaja sille haluaa ikinä myöntää.
Aivan turhaa kaikki kiistelyt kirkkojen paremmuudesta. Mikäli ei ole kyseessä oikeasti lahko. Samakuin tekisit kiistelyn ihmisten paremmuudesta. Sama Jumala on kaikilla. Eri seurakunnissa on näkemyseroja ja korostuseroja, mutta helluntalaisuutta en lahkona pitäisi.
Lahkot ovat niitä, jotka ovat sisäänpäinkääntyneitä uskontoja, jotka eivät toivota ketään tervetulleeksi tilaisuuksiin ja joilla on vaarallisia korostuksia, kuten uskon henkilökohtaisuuden puuttuminen ja se, että pakotetaan johonkin.
Helluntalaisuudessa ei kokemukseni mukaan ole pakottamista. Tosin erikoista sakkia sinne joukkoon sopii, mutta helluntalaisuus onkin ehkä vähän liiankin avoin vapaasuuntaisuuden puolesta. Johtuu siitä nämä erikoisuudet. Seurakunta pitää tälläisiä korostuksia kuten "tule sellaisena kuin olet". Jeesuksen eteen" tulee tulla kaikkinen synteineen". . Jeesuksen eteen tuleminen on alttarin eteen tulemista. Sillä siellä missä yksi tai useampi on koolla hänen nimessään siellä hän on läsnä.
Toki tulee huomata, että helluntalaisuudesta on erottautunut myös lahkoja, mutta itse helluntaikirkko ei ole osallinen tästä erottautuneiden lahkoseurakuntien toimintaan. Joita onneksi ei suomessa juurikaan ole. Tosin jenkeistä näitäkin löytyy.
Samoiten baptisteista löytyy jenkeistä vaarallinen baptistien toimintaa vääristävä lahko nimeltä Wesboro Baptist Church.. Varokaa tätä lahkoa!
Mutta ne kaikki avoimet baptistit, helluntalaiset ja vapaakirkolliset ovat kyllä musikkilliselta anniltaan ja ystävälliseltä vastaanotoltaan hyvin tervetulleeksi toivottavia. Helluntalaisuudessa on musiikillista antia laidasta laitaan. Rokkia, poppia, hiphoppia ja erittäin taitavaa sellaista. Esim. Juha Tapio on lähtöisin helluntalaisuudesta..
Helluntalaisten käytännöissä ei ole kieltoja esim. silmälasien, kuulolaitteiden pitämiseen, rokotekieltoja, meikkaamiskieltoja, ruokalaikieltoja, hame tai farkkukieltoja naisilla, korvakorukieltoja, korukieltoja tai mihinkään ulkoiseen seikkaan kieltoja ihmisen ulkonäössä. Jumala ei katso ketään ulkoiseen vaan SISÄISEEN! AIDOSSA SEURAKUNNASSA korostetaan Jumalan rakkautta ei olla tuomitsemassa !
Esim. Wesboro Baptist Churchissa väitetään Jumalan jopa vihaavan esim. Homoja. Jumala ei vihaa yhtään ketään yhtään missään !!!! Synti on ainut asia mitä Jumala vihaa, mutta EI ihmiset!! Jos hän onkin kieltänyt homoutta, ei hän vihaa homoja tai pyydä niitä kivittämään. JEESUS sanoi joka on synnitön heittäköön ensimmäisen kiven. Ei kristinusko ole sodan ja tappamisen uskonto vaan rakkauden ja toisenposken kääntämisen uskonto.. Tämä tarkoittaa ihan ketä tahansa synteihin langennutta... Tekoja hän vihaa, mutta ei luomustaan .. Tappamiset ja varastamiset eivät ole hänen luomustaan, koska ne eivät ole rakkautta lähimmäistä kohtaan... Mikään synti ei ole hänen luomustaan. Siksi hän vihaa sitä.. Jumala rakastaa jokaikistä...EI VIHAA IHMISIÄ vaan RAKASTAA. Joh 3:16-17 kertoo juuri tästä rakkaudesta.
Jos lähdetään lahkoja etsimään varokaa jehovantodistajia ja mormoneja. Heidän käytäntönsä mm. estävät kontaktiin siitä eronneisiin läheisiin jopa lopuksi ikää. Mormoneista ja jehovista tulee riippuvaiseksi heidän opillisten kaavamaisuuksien vuoksi. Vapaakirkoissa mitään tälläisiä kaavoja ei ole.
Vapaakirkkoja ovat helluntalaisuus, baptismi ja vapaakirkot.
EROTTAKAA, että näillä ei ole mitään tekemistä LAHKOJEN, joita ovat jehovantodistajat ja mormonit ja amerikassa lukematon määrä erilaisia ja erinimisiä.
Lahko helluntalaisuus & aito oikea helluntalaisuus
12
215
Vastaukset
- JeesusonHerra
Hyvää tekstiä. Tämä selventää asiaa hyvin niille jotka ei ymmärrä näistä vielä. Kulkekaamme Jeesuksen perässä tänäänkin:)
- jari-pekka-65
Kaikenlainen erottautuminen omaksi erilliseksi ryhmäkseen on lahkolaisuutta, jos olet jotakin muuta, kuin mitä Raamattu opettaa. Ei tässä ole kuin yksi tie. Se on joko-tai.
- selvyyttäsekaan
Eli jos erottaudun seurakunnasta ja alan seurata jaripekkaa olen lahkolainen, niinkö?
- no_HuhHuhuu
Olipa helluntaikirkollisen lihallinen kirjoitus, oikein majakkana.
- astianmakuisuus
Helluntalaisuudessa ei kokemukseni mukaan ole pakottamista. Tosin erikoista sakkia sinne joukkoon sopii, mutta helluntalaisuus onkin ehkä vähän liiankin avoin vapaasuuntaisuuden puolesta. Johtuu siitä nämä erikoisuudet. Seurakunta pitää tälläisiä korostuksia kuten "tule sellaisena kuin olet". Jeesuksen eteen" tulee tulla kaikkinen synteineen". . Jeesuksen eteen tuleminen on alttarin eteen tulemista. Sillä siellä missä yksi tai useampi on koolla hänen nimessään siellä hän on läsnä.
Toki tulee huomata, että helluntalaisuudesta on erottautunut myös lahkoja, mutta itse helluntaikirkko ei ole osallinen tästä erottautuneiden lahkoseurakuntien toimintaan. Joita onneksi ei suomessa juurikaan ole. Tosin jenkeistä näitäkin löytyy. - suurinosaroskaa
Keskiverto suomalainen perintöluterilainen ei ymmärrä yhtään mitään näistä asioista eli siinä mielessä hyvä aloituspuhe!
ja siis puhumattakaan ateisteista ja muista huruista joilla ei ole sitäkään vähää mitä edelläjoukolla on.
suomi on täysin pakanamaa, siitä voidaan lähteä.
vapaalla puolella on vielä tervettä Raamattua jälellä, siihen se jääkin.- PäiväKahvienAika
Ja niin on taas päivä aloitettu luterilaisten mollauksella. Kyllä se aurinko nyt varmaan rikkoo pilvisen taivaan, kun on vähän nostettu omaa porukkaa toisten yläpuolelle. Ja vieläpä Raamattuakaan ei enää muualla lueta ja pidetä arvossa.
Pahinta lahkolaisuutta on tarkoituksellinen repiminen ja vuosikausien kampanjointi joilla painetaan alas toisen seurakunnan uskovia ihmisiä.
Jokainen maa on pakanamaa. Kristillisyys ja usko ei leviä siittämällä, vaan evankeliumin kautta. - tietoiskueklesiasta
PäiväKahvienAika kirjoitti:
Ja niin on taas päivä aloitettu luterilaisten mollauksella. Kyllä se aurinko nyt varmaan rikkoo pilvisen taivaan, kun on vähän nostettu omaa porukkaa toisten yläpuolelle. Ja vieläpä Raamattuakaan ei enää muualla lueta ja pidetä arvossa.
Pahinta lahkolaisuutta on tarkoituksellinen repiminen ja vuosikausien kampanjointi joilla painetaan alas toisen seurakunnan uskovia ihmisiä.
Jokainen maa on pakanamaa. Kristillisyys ja usko ei leviä siittämällä, vaan evankeliumin kautta.Ei uskovia kukaan alas paina olet erehtynyt kovasti.
Mutta todelliset uskovat uskaltavat ilmaista ketä seuraavat, tiesitkö sitä! - TietoiskuYhteydestä
tietoiskueklesiasta kirjoitti:
Ei uskovia kukaan alas paina olet erehtynyt kovasti.
Mutta todelliset uskovat uskaltavat ilmaista ketä seuraavat, tiesitkö sitä!Tiesitkö sitä, että niin he tekevätkin, riippumatta seurakunnan nimestä. Samoin he uskaltavat myöntää, että uskovia on muuallakin kuin oman seurakunnan ja kyläpahasen yhteydessä. He näet kokevat yhteyttä hengessä, koska Jumala on jakamaton. Toiset taas repivät, rikkovat ja ilkkuvat, koska ovat kärsineet pahaa. Se ei kasvattanut heitä armollisuuteen, vaan kostoon. Se on sääli.
- VanhaViipuri
Helluntaikirkko on oikeastaan lahko. Se on hajottanut helluntaiherätyksen Suomessa. Nyt se toimii muka helluntaiherätyksen totuudentorvena, ilman valtuutusta. Aito sanoma on evankeliumin sanoma, ilman poliittisia sivupolkuja... Se on unohdettu.
- aaameeen
Loistava kirjoitus !
- siinänytovat
Juuri noin on asian laitama helluntaikirkkohullutuksen osalta!
se on koko helluntain suurin katastrofi joka hajotti terveen helluntain eikä saa mitään aikaan sielujen kentällä.
hävettävä asia kertakaikkiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site575913Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714785Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464372SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422099Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41459En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131239