Viope tehtävä luku 9

eivaanosaa

Tälläistä tehtävää nyt olen yrittänyt miettiä mutta ei millää meinaan onnistua. Viope antaa vain virheeksi:

Tarkista vakiosyöttövirtaa (cin) käyttävistä lauseista tietojen lukemisen kohde (cin >> kohde). Esimerkiksi kohteena olevaan muuttujaan, ei saa kohdistaa samalla muita operaatioita.

Onko ideoita mikä on pielessä?


alla on luokka "Koira", josta puuttuu olioden muodostamiseen tarvittava alustusmetodi, sekä metodit TulostaTiedot() ja Hauku(). Täydennä luokkaa niin, että luokasta voidaan muodostaa olioita. Ja tee puuttuvat metodit. Olion muodostamisen yhteydessä olio saa arvot: ikä, nimi, rotu ja ääni.

// Minun koodi alla
class Koira
{
public:
string rotu;
string nimi;
string aani;
int ika;

Koira();
Koira(int ika, string uusi_nimi, string uusi_rotu, string uusi_aani);
void Hauku();
void AsetaNimi(string uusi_nimi);
void AsetaRotu(string uusi_rotu);
void AsetaIka(int uusi_ika);
void TulostaTiedot();
void AsetaAani(string uusi_aani);

};

Koira::Koira()
{
nimi = "Nimetön";
rotu = "Roduton";
ika = 0;
aani = "Äänetön";
}

Koira::Koira(int uusi_ika, string uusi_nimi, string uusi_rotu, string uusi_aani)
{
nimi = uusi_nimi;
rotu = uusi_rotu;
ika = uusi_ika;
aani = uusi_aani;
}

void Koira::Hauku()
{
cout << aani << endl;
}
void Koira::AsetaAani(string uusi_aani)
{
aani = uusi_aani;
}
void Koira::AsetaNimi(string uusi_nimi)
{
nimi = uusi_nimi;
}

void Koira::AsetaRotu(string uusi_rotu)
{
rotu = uusi_rotu;
}

void Koira::AsetaIka(int uusi_ika)
{
ika = uusi_ika;
}

void Koira::TulostaTiedot()
{
cout << "Nimi:" << nimi << endl;
cout << "Ikä:" << ika << endl;
cout << "Rotu:" << rotu << endl;
}


Seuraava C -ohjelma hyödyntää Koira-luokkaa tulostaen näytölle esimerkkitulosteen näköisen tulosteen. Allaolevaa koodia ei tarvitse kopioida.



#include
#include
using namespace std;

// Koira-luokan toteutus kokonaisuudessaan

int main()
{
Koira rekku(2, "Rekku", "Dalmatialainen", "Hau!!!");
cout << "Koiran tiedot:" << endl;
rekku.TulostaTiedot();
cout << "Koira sanoo: " << rekku.Hauku();
}

Esimerkkitulostus

Koiran tiedot:
Nimi: Rekku
Ikä: 2
Rotu: Dalmatialainen
Koira sanoo: Hau!!!

4

1065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JaaEi

      Metodi 'Hauku' itsessään tulostaa, vaan ei palauta mitään, jonka voisi tulostaa.

    • HaLp

      Samassa tehtävässä pahasti jumissa, enkä ymmärrä tuota vastausta, osaisko joku vähän tarkentaa mikä tässä tehtävässä vikana :)?

    • plshelp

      Itse painin myös tällä hetkellä tämän samaisen tehtävän parissa, teoriamateriaalissa on jotenkin köyhästi aiheeseen liittyvää perehdytystä.

      Tiesin entuudestaan että pitää tuossa ongelmakohdassa jotain palauttaa, mutta en nyt näe millään että miten se menisi. Kaikki ratkaisut mitä olen yrittänyt on johtanut siihen tulokseen että tuolla rekku.Hauku() sulkeiden sisällä pitäisi olla joku lähtöarvo mutta se haukahdus tulee noiden muiden tietojen kanssa yhdessä.

      Miten siis palauttaisin tuon haukahduksen tuonne rekku.Hauku() metodiin. Joku yksinkertainen ratkaisu tähän on varmasti ja sen jälkeen tulee pölö olo kun ei itse sitä nähnyt :D

      Tämä on kurssin ainut tehtävä joka on jäljellä.

      • plshelp

        Itseasiassa myt kun kirjoitin ton ongelman tänne ja katsoin asiaa kahvin herättämänä niin huomasin missä oli virhe. Ohjelma toimii niinkuin pitääkin ja kurssi tehty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      23
      2612
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      38
      2282
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1288
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      299
      1211
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      976
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      957
    7. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      75
      842
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      67
      798
    9. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      783
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      92
      741
    Aihe