Totuus nettikyselyistä (alan ammattilaiselta)

TotuusHelpottaaElämää

Itse netti kyselyjen/arvontojen/kilpailujen -alalla 7 vuotta olleena alan ammattilaisena (lähetin työssäni miljoonia sähköpostimainoksia liittyen kyselyihin ja arvontoihin joka päivä) tiedän että ERITTÄIN USEIN kyselyjen/paneeleiden/ties-minkä-arvontojen palkintoja EI ARVOTA OLLENKAAN (koska firmahan joutuisi maksamaan siitä rahaa!). Mikään viranomainen ei oikein valvo tätä alaa euroopassa vaikka lain mukaan pitäisi.

Esimerkiksi, usein entinen pomoni halusi jostain syystä itse hoitaa aina palkintojen toimittamisen voittajille (lähti postiin palkintojen kanssa) vaikka juuri sentapaiset hommat kuuluivat muille. Sitten vuosia myöhemmin näin hänet kahvilassa ja hänellä sattui olemaan täsmälleen saman mallinen ja värinen kannettava kuin mitä yhdessä kyselyssä oli pääpalkintona.... hmmm. Ja kyseessä ei ole pieni firma vaan yksi maailman top 3 kyselykilpailufirmoista, pörssiyritys jolla toimisto lähes kaikissa EU maissa. Sitten olin töissä toisessa vastaavassa firmassa, siellä uusia kyselyitä/arvontoja julkaistiin joka viikko koko eurooppaan ja jostain syystä n. 15 hengen työyhteisössä (euroopan pääkonttori) en kertaakaan kolmen vuoden aikana kuulut kenenkään sanalla mainitsevan mitään palkintojen ostamisesta tai lähettämisestä asiakkaalle. Joskus kysyin kollegoilta asiasta, kellään ei ollut tietoa siitä. Miksiköhän näin? - no koska niitä ei koskaan arvottu!

Tarinan opetus, firmat ovat ahneita, he haluavat vain sinun email osoitteen ja luvan spämmätä sinulle, sekä mahdollisimmna paljon tietoja sinusta. He valehtelevat että sinulla olisi mahdollisuus voittaa palkinto. EI OLE. Firmat haluavat vain tehdä rahaa, he rikkovat aina sääntöjä jos vain voivat jäämättä siitä kiinni, jos sillä säästää rahaa. En ole koskaan kuullut että arvontojen palkintojen arpomatta jättämisestä olisi koskaan missään maassa annettu rangaistuksia. Rikoksen uhrina olet sinä, kyselyyn/arvontaan osallistuja ja sinua huijataan tuhlaaman aikaasi ja antamaan tietoa itsestäsi. Luuletko todella että voit voittaa päävoiton jos sitä ei edes ole? Vinkkinä, pahimmat huijarifirmat minun näkemyksen mukaan pitävät päämajaansa Tanskassa ja Ruotsissa.

Kannattaa uskoa... Keksi mielummin jotain oikeasti hyödyllistä ajankäyttöä itsellesi kuin nettien kyselyt ja arvonnat, niillä tuhlaat helposti vain elämäsi mukavimmat vuodet. Kannattaa pysähtyä hetkeksi miettimään.

1

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marika191919

      Kiitos tiedosta! Olenkin joskus miettinyt samaa. Nyt loppui elämän tuhlaus kaikenjoutaviin kyselyihin!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      46
      4199
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      8
      4115
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      40
      3338
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      84
      3313
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      3137
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      164
      2850
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      4
      2440
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2439
    9. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      51
      2186
    10. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1878
    Aihe