EI alle 5000 euron kk-tuloilla helsinkiin töihin

takaisinkotiin

13

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maksa.mamutkin
      • Muulimuksannnn

        Asumistuki jo 1,7 mrd euroa
        Muulikin saa osallistua


    • pohjaton_kassa

      Ei nuo mamuilta näyttäneet, vaan ihan aitosuomalaisilta sossuneläteiltä.

      Pitäähän sitä olla oikeus asua valtakunnan kallaimmilla alueilla ja vaikka 75 m² vaikkei olisikaan varaa maksaa lystiä itse!

      Saavutettu etu. Ja kommunistinahan tiedät, että valtion rahaa pitää jakaa aateveljille. Sillä, kuka lystin maksaa, ei tunnetusti ole väliä. Niin kauan kuin se on joku muu.

      BTW ei tuo 1,7 miljardia riitä alkuunkaan. Sehän on vain suoraan sossun luukulta maksettava tuki! Tämän päälle kaikki "yleishyödyllisten" yms. saamat suorat tuet, alihintaan myydyt tai vuokratut tontit, kilpailijoiden kuristamiset (tontteja korvamerkitään vain "yleishyödyllisille" luovutettaviksi jne.)

    • 222333

      Mulla on vuokrakämpässä ollut mamu(tai pikemminkin lähialueella asuva pääkaupunkiseudulla töissä oleva) jo monta vuotta, ja pääkaupunkiseudulla hänen työnsä on, ja vuokransa hän maksaa kaiken omista työtuloistaan. Vuokrasopimuksen mukaan on tämä maksanut vuokransa niin säntillisesti, että ei kukaan muu siitä kämpästä ennen niin ole maksanut, vaikka ei häneltä mitään vuokravakuuksiakaan ole otettu. Kuulemani mukaan(hänen kaveriltaan joka kämpän hänelle järkkäsi) tämä mamu vaurastui alta vuoden niin että osti uuden auton, ja ihan o.k. menee hänellä edelleenkin. Toki vuokra on vain tai peräti(tulkinnasta riippuen) 12€ neliö ja kämpässään hän on työkavereitaankin alivuokralaisena pitänyt. Töitä on tämä vuokralainen tehnyt ja överiäkin paljon. No tämä vuokralainen ei kyllä ole kovin kaukaa vaan tuosta etelästä baltian puolesta.

      • verotoimistoon-vinkki

        Pimeenä kaikki vuokratulot. Lainrikkoja se on. Tuskinpa töistäänkään veroja maksaa.


      • 222333
        verotoimistoon-vinkki kirjoitti:

        Pimeenä kaikki vuokratulot. Lainrikkoja se on. Tuskinpa töistäänkään veroja maksaa.

        Kyllä se verot maksaa ja muutkin menot töistään mitä niistä menee. Palkansaajana se on verokirjalla, sen verran hänestä tiedän, tosin ei hänen asiansa kyllä minulle mitään kuulu. Vuokra-asuntonsa taasen on minun omistuksessani, ja siitä aika vähästä mitä pienen suhteessa kuluihin vuokran yli jää maksan tilitalletusveroa asuntojoustotililtäni olevista varoista, mistä tilistä siis korot vuokrasta vähennän. Tällainen järjestely mulla lähinnä siksi, että saan näin käyttööni kämpässä kiinni olevia varoja, ja voin niillä pelata tuottavampia sijoituksia, pörssiäkin.


    • Holistiksihelsinkiin

      Katsoppas tätä ss-natsien propagandaa:
      http://www.hs.fi/kotimaa/a1471927465944

      Siinä herrrliini kertoo, että nätsihallitus "epäröisi" halpatyömeininkiä
      Mutta tosiasiassa onkin sen takana täydellisesti, pistämällä (valikoimalla) paskahousut, jotka suostuvat halpiksiksi suosiolla.
      Ovelaa nätsimenoa mutta 2 tonnilla ei pk-seudulla voi muuta kuin alkoholisoitua

      • 222333

        Y.m. esimerkin mamulla palkka jotain 9€ tunti(saattaa kyllä olla jo vähän enempikin) ja pääkaupunkiseudulla töissä. Toki överiä se ilmeisesti tekee aika paljon ja tunteja tulee millä ansiot nousee. Ihan mukavasti se on pärjäillyt ja vähän vaurastunutkin, asuntonsa itse hankkinut yksityisiltä ja vapailta markkinoilta ja kaiken itse maksaen, toki kämpässään kaveria vuokralaisena pitänyt ja asumiskulunsa kämpästä niin puolittanut. Kun tehdään myös halvemmalla ja puretaan byrokratioita, niin saadaan edes tää kotimaan sektorin realitalous pelamaan, jolla edes vähän paremmat olot voidaan ylläpitää.
        Niitä isoja palkkoja voi maksaa vain jos työt vastaavasti tuottavia. Mikä tarkoittaa että sellaista tavaraa sadaan tehtyä mikä maailmalla kaupaksi menee sillä hinnalla mitä sen tuottaminen maksmaan on tullut. Makrotalous/sosiaali-teorioissaan pihtaroiminen ei ole mitään tuottavaa toimintaa, eikä siitä kukaan maailmalla ole halukas maksamaan, sen lajin harrastajia maailmalla muuallakin kyllä riittä ihan tarpeeksi.


    • ei.voi.jatkua
      • Miksi haluat myydä meidät Ryssille? Asumistuet nollaan, niin saadan myös maamme talous kuntoon.

        Kaikki kommunnistiset puolueet pitää samalla kieltää!


      • muistellaan.muistell
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Miksi haluat myydä meidät Ryssille? Asumistuet nollaan, niin saadan myös maamme talous kuntoon.

        Kaikki kommunnistiset puolueet pitää samalla kieltää!

        Asumistuet kokonaan leikkaamalla saisimme ehkä 10 kpl amerikkalaisia hävittäjiä. Maamme taloutta ne eivät ehkä kuntoon laita, mutta turvaavat kyllä omaisuuttamme, jonka olemme viekkaudella ja vääryydellä asumistukijengiltä kavaltaneet.
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14087468/miljonaarien-lukumaara-38-n-kasvussa-suomessa

        Mutta toisaalta, itseppähän ovat menon tilanneet. Katsotaan ensin nuo kuntavaalit, josko sitten sen jälkeen ryhdymme komministipuolueita kieltämään.
        Vaaleja odotellessa, ... ihailkaamme hinnannostajia, sillä heidän menestyksensä on suorastaan päätähuimaavaa, historiallisen pitkän laman jauhaessa lisää uhreja

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/11751835/vielako-muistat-hinnannostajia-


      • hyvävelikerho

        > josko sitten sen jälkeen ryhdymme komministipuolueita kieltämään.

        Olet pihalla kuin lumiukko. Kepulit ovat olleet ihan etujoukoissa näiden tukikikkailuiden kanssa. Eikä kokkelitkaan ole asiasta meteliä nostaneet = pakko olla niin, että hyötyvät nykysysteemistä tavalla tai toisella. On esim. järkätty tuttaville halpoja kaupungin vuokralääviä tai Hitas -luukkuja, joita kelpaa vuokrata eteenpäin ja kääriä siinä sivussa kivat voitot. Tai sitten ovat sekaantuneet näiden "yleishyödyllisten" vuokranantajien bisneksiin.

        Koskaan, ikinä, ei ole yritettykään laskea, paljonko tukirahaa kaadetaan tähän pelleilyyn. Aiemmin mainittu 1,7 MILJARDIA/vuosi on vain jäävuoren huippu. Se ei sisällä näille yleishyödyllisille annettavia tukia (alle markkinahintojen myytävät/vuokrattavat tontit suorat rakentamistue), se ei sisällä kaupunkien vuokrakasarmien korjauksia (veronmaksajien kukkarolla käydään, kun ei vuokrat kata talojen ylläpitokuluja)...


    • palkka.ei.almu

      Eihän tuon alle kannata mennä töihin missään. Pelkkää vapaa-ajan tuhlausta alle 5000 euron liksa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      284
      15404
    2. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      172
      13356
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      142
      10617
    4. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      86
      10082
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      115
      9472
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      28
      8116
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      29
      8015
    8. 206
      6662
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      194
      6359
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      35
      5958
    Aihe