pysäköintikieltoalue pysäköintikieltoaluen sisällä

1516

18

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkuasukas_minä

      Teillähän ei ole vissiin sellaista mahdollisuutta, että olisi yksityinen asunto-osakeyhtiö, joka asettaa tontillensa ko. merkin ja kaupunki omalle kadulleen.
      Meillä asiat hoidetaan näin.

      • SeUnohtuu

        Taloyhtiöt unohtaa yleensä, että pitäisi olla se päättyykin merkki...


      • SeUnohtuu kirjoitti:

        Taloyhtiöt unohtaa yleensä, että pitäisi olla se päättyykin merkki...

        nå kerros miten se menee että on päättyy merkki mutta silti ollaan pysäköintikieltoalueen sisällä??


    • järjenkäyttösallittua

      Luulisin sakotustilanteessa katsottavan alueelle tullessa olevia liikennemerkkejä. Jos lähtee pihasta, pitää käydä katsomassa liikennemerkit kadun päässä, jos ei tiedä mitä siellä on. Ei yksityisen tarvitse huolehtia mitä sääntöjä noudatetaan kadunvarsilla, eikä kunnan tarvitse jokaisen talon kohdalle laittaa merkkejä.

      • eli siis "yksityinen" voi laittaa ihan mitä tahansa liikennemerkkejä ja autoilijan pitää silti käydä katsomassa mikä liikennemerkki on kadun päässä vaikka on ollut liikennemerkki pysäköintikieltoalue päättyy, kerros muuten mitä järkeä on laittaa sellainen liikennemerkki kun pitää kuitenkin käydä katsomassa?


      • 1516Fani

        Johonkin se liikennemerkkikin on laitettava jos sellaisella jotain halutaan ihmisille kertoa. Vai pitäisikö mielestäsi jokaiselle kadulla ajavalle lähettää tekstiviesti kännykkään jossa kerrotaan kyseisen kadun liikennesäännöistä ja järjestelyistä? Miten vittu sulla sulla voi noinkin yksinkertainen asia olla liian vaikea ymmärtää??


      • diipadaiii
        1516 kirjoitti:

        eli siis "yksityinen" voi laittaa ihan mitä tahansa liikennemerkkejä ja autoilijan pitää silti käydä katsomassa mikä liikennemerkki on kadun päässä vaikka on ollut liikennemerkki pysäköintikieltoalue päättyy, kerros muuten mitä järkeä on laittaa sellainen liikennemerkki kun pitää kuitenkin käydä katsomassa?

        Melko harvinaista lienee, että taloyhtiön pihaan tullaan vaikkapa laskuvarjolla, ja lähdetään pois autolla. Yleisintä lienee, että tullaan katua pitkin autolla, liikennemerkit huomaten. Nå, voihan joku niin innokkaasti etsiä vääränlaisia merkkejä, ettei huomaa, että on tullut pysäköintikieltoalueelle.


      • kerros mitä järkeä on laittaa "pysäköintikieltoalue päättyy" liikennemerkki jos sen jälkeen kuitenkin jatkuu pysäköintialue??


    • BLOODisLIFE

      Se merkki on kadulla että siitä huomaa että siinä on pysäköinti kielletty ja pihassa että huomaa että pihassa on pysäköinti kielletty, paitsi parkkipaikoilla, ehkä se on pari kertaa että varmasti huomais että pysäköinti on kielletty kun jossain on ollu joillakin jotain ongelmia pysäköinnin kanssa. Hesarissa on ainakin ollu semmosia juttuja.

      • diipadaiiiiiii

        Älä lapsi hyvä ota noita merkkejä liian vakavasti. Meidänkin "sauna-asuntomme" pihaan mentäessä on liikennemerkki, jota emme koskaan noudata, koska emme asu ko.paikassa.

        https://goo.gl/maps/Nosznr4AMvD2


      • diipadaiiiiiii kirjoitti:

        Älä lapsi hyvä ota noita merkkejä liian vakavasti. Meidänkin "sauna-asuntomme" pihaan mentäessä on liikennemerkki, jota emme koskaan noudata, koska emme asu ko.paikassa.

        https://goo.gl/maps/Nosznr4AMvD2

        kato "diipadaiiiiiii" minnes hävisit toisesta ketjusta kun et tiennyt miksi yhdellä tiellä lukee Helsinki ja kaikilla muilla keskusta :D


      • dippadappadaa

        Katselepa tarkemmin tuon Anttilan alueen teitä. Saatat taas ihmetellä miksi jokin tie päättyy, vaikka se ei päätykään.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3192
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2718
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2548
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1495
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe