Varokaa kerjäläisiä keskustassa

länsirajan_tuote

Tänään Jämsän keskustan alueella on ollut ainakin 3 eri ihmistä kerjäämässä rahaa "hoito- ja lääkekuluihin onnettomuudessa olleelle 17v veljelleen." Henkilökohtaisesti näin kahden miehen ja yhden naisen toteuttamassa tätä laitonta rahankeräystä. Minulta tuli eri ihmiset kahteen eri otteeseen kerjäämään rahaa "veljelleen". Näitä kerjäläisiä voi olla myös enemmän kuin kolme kappaletta.

On sanomattakin selvää kaikille, ainakin muille kuin Tuula Peltoselle ja Arja Paakkaselle, että tätä "onnettomuudessa ollutta veljeä" ja hänen "hoito- ja lääkekuluja" ei ole olemassa vaan kyseessä on yritys vedota ja käyttää hyväksi tyhmien ihmisten empatiakykyä ja sinisilmäisyyttä, kartuttaen rikollisorganisaation kassaa näiden ihmisten lompakon kustannuksella.

Jos siis noin 30-vuotiaan näköiset, epäilyttävän oloiset ihmiset lyövät sinulle kukan tai muuta ns. lahjaa käteen, odottaen rahaa lahjasta fiktiivisen maailman sairaalle sukulaiselleen, ethän ole niin tyhmä, että menet tähän aivan selvään kusetukseen. Jokainen kusetukseen langennut ihminen lisää tämän toiminnan organisoineen rikollisen tahon kiinnostusta ja harjoitusta tähän kusettamiseen.

Ensi viikolla sairas veli onkin sitten jo sairas äiti tai muu sukulainen.

Joten jos/kun tapaat tämän rikollisen ilmiön kaupungilla, kieltäydy tästä "ystävällisyyden osoituksesta" sinua kohti ja ilmoita poliisille hätänumeroon 112 välittömästi kerjäläisistä harjoittamassa laitonta rahankeruuta ja ihmisten ahdistelua.

Ainoa tapa taistella tätä löysän länsirajan oiretta vastaan on kantaa oma osasi kekoon kieltäytymällä tästä vuorovaikutuksesta ja ilmoittamalla välittömästi poliisille ahdistelusta ja kertoa heille myös kerjääjien tuntomerkit.

Pitäkää lapset myös tasalla siitä, että "lahjojen" ottamisesta autojen parkkipaikoilla norkoilevilta ihmisiltä tulee ehdottomasti kieltäytyä. Ei ole olemassa sellaisia ilmaisia lounaita joilla ei olisi jotain piiloitettua tarkoitusperää. Nämä kerjäläiset eivät anna sinulle kukka tai muuta lahjaa hyvää hyvyyttään vaan se on manipulointikeino sinun kukkarosi avaamisen helpottamiseksi, "olethan heille nyt jotain velkaa".

Pidetään järjestäytynyt kerjäläisrikollisuus pois Jämsästä ja rauha kaduilla. Hyvää syksyä!

8

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kummastiolirahaaautoilla

      Samaiset ihmiset röyhkeästi käyytivät hyväkseen vahoja ihmisiä lidlissä maksattivat ostoksensa niillä, kaksi miestä odottivat parkkipaikalla pakussa kun nainen surkeena selitteli kaupassa omiaan, samat tyypit forumn takapihalla ojenteli kukkia

      • Tuulankosto

        Tuulan kavereita ovat tietyst.


      • Jämsänjärkähtämätön

        Se nainen on Bolsu-Desantin äiti. Pojat, eli Bolsu-Desantti ja veli Punikki-Paavali siellä pakussa vartoili.


    • jämsän_realisti
    • lörry

      ovat romanian mustalaisia keuruulla pyörivät pari viikkoa varastivat kukkia kaupasta ja myivät kadulla kaksi miestä ja nainen toinen miehistä oli lapsi.

    • ostajali

      Ostin kukan 3 ekulla ja kävivät kirpputorilta ostamassa 5 ekun nahkakengät.

    • naatunen

      Kyllä on piimetä touhua, saatanan roistot, ilmoitin niistä miiliisille?

      • siissuomalainen

        Eikös kukanmyynnistä pitäs maksaa verot ja alvit ja ja ja ja mitä niitä maksuja oikein onkaan. Vai voinko minäkin alottaa tuollaisen liiketoimen ilman että verottajalta tulee sanktioo perästäpäin.Miten se on???


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      88
      1833
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      56
      1010
    3. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      96
      1006
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      9
      955
    5. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      200
      924
    6. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      889
    7. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      63
      881
    8. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      174
      792
    9. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      79
      766
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      760
    Aihe