Että mua naurattaa et vielä nykyään on porukkaa mitkä ei kestä ruuassa poltetta yhtään, ja varsinkin jos ne kuvittelee vielä olevansa miehiä. Eilen illanistujaisissa tehtiin ruuat kaikille parhaan kaverin kanssa ja kysyttiin et kai kaikille on ok et maustetaan sitä vähän ja kaikille kävi. Laitettiin sit siihen Blairsin Pure Death kastiketta pullollinen makua antamaan.
Siinä sit kun ruokaa ruvettiin syömään ni kaikki muut paitsi mä ja se toinen kokkaaja rupes hikoileen ja itkeen et on liian tulista, oltiin vaan et mitä vittua, eihän toi oo ees paha vielä! Mulla sit sattu löytyyn jotain helvetin el doradon jalapenoja ni heitin purkin pöytään ja sanoin et vetäkää siitä mammanpojat et vähän helpottas.
Olin vielä varannut koko porukalle illaks baaria varten Chilipääpipot, mut eihän noille mammareille kehdannu niitä ees antaa. Joillekin ilmeisesti se suola ja pippuri on ruuan maustamiseen ihan tarpeeksi.
Ruuan maustaminen
15
388
Vastaukset
- Raine-pappa
Minä olen sitä sukupolvea, jolle opetettiin ettei ruoan kanssa pidä leikkiä. Afrikassa nähdään nälkää ja täällä kakarat pelleilee elintarvikkeiden kanssa. Tuollaiset pitäisi laittaa pariksi viikoksi nälkäpaastolle, niin oppisivat arvostamaan ruokaa kuten sitä kuuluukin arvostaa.
- jjzjz
Kyllä myös naurattaa , säälittävää on syödä sellaista tavallista lähes mausteetonta sapuskaa, ei edes närästä eikä peräaukko kirvele, ei mene vatsa ripulille, ei mitään tajua näillä mausteettoman syöjillä ruokakulttuurista!!!
- mieto_paprika
pysy sinä vaan http://www.chiliyhdistys.fi/chili/ omassa kyökissä ja pidä etäisyyttä palstaan. http://infernochili.net/index.php?page=chilitieto
ainoa, jonka hyväksyn on suippo-paprika liiteristä ja tämänkin sitruuna oliivilla https://www.yhteishyva.fi/ruoka-ja-reseptit/reseptit/taytetyt-suippopaprikat/01999
- pahaveljes
Kait sen ruuankin pitäisi maistua...
Harrastatte niin trendikästä mausteiden syöntiä, jossa laitatte täytteeksi jotain ruokaakin, tuohan on halpa konsti, kun kaikki maistuu samalle vaikka kokkaisi jätöksiä. - terveydeksi
Nyt se vielä naurattaa, mutta kun lääkäri diagnosoi myrkkyjen syönnistä johtuvan mahasyövän, niin eiköhän hymy hyydy.
- makusinfoania
ruokaan muutakin kuin poltetta , ei suolaa ,vaan ikivanha keksintö ,yrtit
http://www.ruokamenot.fi/uutiset/ruokatietoa/310-nain-maustat-yrteilla
Yllättävän moni on esim parika-allerginen.
- alkuperäinen_maku
http://www.poppamies.fi/?gclid=CNrz9u_4h8oCFeXPcgodChkNjg
liekki-mausteet kehitetty pilaantuneelle raaka-aineelle
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pippuri - Käsittämätön_Spede
Spedet keulii ja kuvittelee olevansa jotain kun syövät chiliä, eivät ole siitä huolimatta.
Ruoka, hyvä sellainen maistuu hyvälle eikä aiheuta ongelmia sen syöjille, chili on mauste samoin kuin esim valkosipuli joka antaa makua mutta ei peitä sitä - jos osaa kokata.
Sinulle Spede - vedä naga morich poikineen - mutta sillä on turha elvistellä.
Sillä, että erottaa eri chililajikkeet toisistaan muustakin kuin kuvakirjasta - sillä voi keulia.
Ps sama juttu oli jossain pentujen Demi lehdessä vuosi sitten - eli levittelet samaa juttua vuodesta toiseen - hienoa ei tarvitse kehitellä mitään uutta....säälittävää. - voitemporavoimores
Hmm, tuo Chilipää on varsinainen maustetrolli. Mutta peruskäytöstavoista tai isännän vieraanvaraisuudesta ei tunnu olevan mitään tajua... Hyvä isäntä/emäntä ottaa vieraiden makutottumukset huomioon, ruuassa perusmausteet ja pöydässä lisämausteet heitä varten, joita tulisempi versio viehättää. Kaikilta - ja ikävä kyllä näköjään monelta nuorelta nykysuomalaiselta - kai turha vaatia etikettitietoutta, kun ei sitä ilmeisesti kotona opita. Vaikka eihän kyse pohjimmiltaan ole mistään kirjasta opitusta ruokailukäyttäytymisen etikettitiedosta, vaan muiden ihmisten huomioon ottamisesta. Ja juuri sen puute on ikäväkseni huomiotavissa kaikkialla ja kaikessa Suomessa. Olemme edelleenkin junttikansa, jonka ruotsalaiset maihin noustessaan noukkivat puista...
- Hei_hei_naga
Siis todellinen trolli Spede koko Chilipää - ei kannata vastailla. Keskenkasvuinen maalta tuleva poikamies vailla itsetuntoa - ja todellisuudessa ei kestä chilin poltetta lainkaan - näin veikkaan.
- sujdfhgoi8
Nämä paprikanpurijat ovat itsekästä porukkaa, jotka vähät välittävät muista. Ovat samaa porukkaa kuin vilkkua käyttämättömät autoilijat ja valottomana pimeässä polkevat pyöräilijät. Mitä sitä minä muista, kun eivät muutkaan minusta? Peilissähän se vika on, jos sieltä joka kerta katsoo minäminä.
- NinskuHoo
Olimme viime juhannuksena isolla porukalla sukumme kesämökillä ja serkun uusi poikafrendi oli varannut mukaansa jotain chilimössöä mitä laittoi joka ruokaan jota hänelle tarjottiin. Suurtalouskeittiönkin emäntänä aikanaan toiminut mummoni katseli sitä touhua kolme päivää. Loppuniitti oli kun tuo tampio laittoi chilimössöään kermasienikastikkeessa olevaan paistettuun kuhaan, silloin mummoni ilmoitti että chilimaakari ottaa sitten seuraavalla mökkireissulle omat eväät mukaan kun normaali ruoka ei näytä maistuvan. Sitä seuraavaa mökkireissua ei ole vielä tullut, taisi chilimaakarin lempinimen saanut nuorimies suuttua ja lopettaa mökkeilyn serkkuni kanssa.
- torvi_pää
No ootpas mahtava ja kova tyyppi, uskallat pilata toisten ruuat liialla chilillä.
Ette varmaan ole enää kavereita, tuskin minäkään toista kertaa menisin jos joku naurettava kuspiä vetäsi överit ihan sen takia että voi näyttää kuinka ääliö on itse. - sepolttaasittenkin
Et mua naurattaa, että idiootti tunkee jokaisen ruokaan mausteita kysymättä lupaa ja vielä nauraa perään.
Toki mausteisuus on aina syöjän suussa ja minulle muiden tulisuus on vain mietoa poltetta - niin naga kuin moruga ovat tuttuja.
Yksi vinkki tosin on eli älkää koskaan heittäkö nagaa pienennettynä kuumalle, öljytylle pannulle liesituulettimen ollessa kiinni - tein kerran näin ja sain vasten kasvoja uskomattoman kaasuhyökkäyksen, jota kakoilin kymmenisen minuuttia - ruoan maku taas oli bueno kakoilusta huolimatta.
Chili kannattaa lisätä jo pannulla olevaan ruokaan eikä kuumaan öljyyn - näin välttyy edellämainitusta. - rajansa_kaikella
Toiset tampiot tunkee tomaattisosetta https://en.wikipedia.org/wiki/Ketchup
, isä ekana, lautaselle maistelematta. Pikkupiltit seuraaa esimerkkä. Ja taas uusi sukupolvi pilaa maistamisen ihanuuden .
En koskaan ole ostanut purkin purkkia, ainoastaan prässättyä tai parsseerattua tomaattia, jos tarve on, itse maustelen . Tomaatin kaveri on sokeri ja basilika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4112487- 581731
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1831617Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2941294Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1341043Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67999- 87990
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33973Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks11926K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali7893