HALLITUS RYÖSTÄÄ SUOMALAISILTA METSÄTKIN !!

KIRRVELLÄ_TÖITÄ

78

248

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teejotain
      • CarunaKaruaKertomaa

        35 000 rikki!

        Hyvä ME!


      • CarunaKaruaKertomaa

        36 000


      • CarunaKaruaKertomaa

        36 500


      • CarunaKaruaKertomaa

        37 000

        HYVÄ ME!


      • CarunaKaruaKertomaa

      • CarunaKaruaKertomaa

        37 500


      • CarunaKaruaKertomaa

        38 000


      • CarunaKaruaKertomaa

        40 000


      • CarunaKaruaKertomaa

        42 000


      • CarunaKaruaKertomaa

        43 000


      • CarunaKaruaKertomaa

        allekirjoituslaskuri
        43,714


      • KaikkiMukaan
        CarunaKaruaKertomaa kirjoitti:

        allekirjoituslaskuri
        43,714

        Hyvä hyvä!!!


      • CarunaKaruaKertomaa

        allekirjoituslaskuri
        46,610


      • CarunaKaruaKertomaa

      • CarunaKaruaKertomaa

      • EKmafiaVieSuomiVikisee

        Karu arvio leviää verkossa: "Tätä kuvaa Suomi ei haluaisi ulkopuolisen maailman näkevän"
        http://www.talouselama.fi/uutiset/karu-arvio-leviaa-verkossa-tata-kuvaa-suomi-ei-haluaisi-ulkopuolisen-maailman-nakevan-6551791
        "Tiukkojen leikkausten ja synkän talousennusteen tähden Suomen talous on jo hengityskoneessa, kirjoittaa Politico-lehti.

        Politico kuvailee Kallion leipäjonoa, jossa on päivän päätteeksi käynyt yli 3 000 ihmistä hakemassa lahjoitusruokaa sekä kotitaloustarvikkeita.

        ”Tätä kuvaa Suomi ei haluaisi ulkopuolisen maailman näkevän. Se haluaa olla tunnettu maana, joka nousee ’maailman paras’-listojen kärkeen: paras paikka olla nainen, läpinäkyvin maa, vähiten korruptoitunut, paras koulutus, onnellisin, vaurain – lista vain jatkuu. Mutta kun taloudellinen kriisi syvenee, kymmenet tuhannet ihmiset ovat riippuvaisia hyväntekeväisyydestä ja leipäjonoista ruokkiakseen perheensä”, Politico tylyttää.

        Lehti on haastatellut Heikki Hurstia, joka kertoo, että kymmenen vuotta sitten, jonossa kävi päivittäin 300 ihmistä. Ero tähän päivään on järkyttävä.

        ”Meidän maamme on maa, jolla on kaikkea”, Hursti sanoo.

        ”Mutta johtajamme hallituksessa ovat tehneet hyvin huonoja päätöksiä.”
        .

        Meillä on Euroopan suurin Litium-esiintymä ja maailman mittapuussakin se on 3 suurin. Sitten meillä oli suuri kultaesiintymä arvoltaan 5Mrd jonka loistohallitus myi 1,2 miljoonalla. Nyt kanadalainen yhtiö on tehnyt Suomen kullalla miljardeja, Suomi saanut hyvin vähän edes verotuloja kullastaan. Litium-esiintymän arvo on kymmenissä mirjardeissa ja muuten miksiköhän amerikkalaiset on niin kiinnostuneita Suomesta?! Lisäksi Suomen jättimäiset metsävarat yhtiöitetään, pian Berner ja SSS-porvarihallitus varmaan yhtiöittävät lähde- ja pohjavesivarat, ja nekin yksityistetään myymällä kansallisomaisuus ulkomaille esim. vedet Nestlelle.


    • hävytöntäon

      Pikapikaa allekirjoittamaan adressi. Saana Katilalle kiitokset!

    • SipiläOnHULLU

      Sipilä on hullu. Seinähullu. EU:n sätkynukke. Saatanan Sipilä yrittää salassa vauhdilla runnoa tämänkin läpi!

      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001127905.html

      Miksi valmistellaan?
      Maa-ja metsätalousministeriön mukaan metsähallituksen lainsäädäntö uudistetaan vastaamaan EU:n vaatimuksia ja selkiytetään sen johtamisjärjestelmä.

      Metsähallituksesta muodostettaisiin siis uuden lain mukaan valtion erityisliikelaitos, jossa julkiset hallintotehtävät on eriytetty omaan yksikköönsä ja jonka markkinaehtoinen liiketoiminta on sijoitettu tytäryhtiöihin.

      Valtion metsätaloutta harjoittavalla yhtiöllä olisi pysyvä käyttöoikeus valtion talousmetsiin. Juha Sipilän (kesk) hallitus hyväksyi esityksen uudeksi metsähallituslaiksi 3.12.2015.

      Mitä tapahtuu seuraavaksi?
      Eduskunta käsittelee hallituksen esityksen ja äänestänevät laista todennäköisesti maaliskuun toisella viikolla. Lain on määrä tulla voimaan 15.3.2016. Hanketta vastustavien adressi toimitetaan eduskuntaan ennen ratkaisevaa äänestystä.

    • realismi

      uskokaa jo teiltä viedään kaikki jos ette älyä nousta vastustamaan tätä hulluutta?

    • SaatananSipilä53

      Nyt tuo vatuloiva Pöpilä on saatava helvettiin!
      Saatanan maanpetturi.
      Ahne miljonääri Sipilä Ahne Berner muka KEPULAISIA ?
      Kenen asialla nämä Sipilä Berner oikeasti ovat?????

    • sdfsdfsdfsdfsdsf

      Kemira, Caruna, Wärtsilä, malmit, pohjavedet, metsät etc.

      Kirjoita adressi lopettaaksesi tämän.

    • onnee
    • pkm2155

      Seuraavaksi Juha Sipilä myy tämän "Suomen metsät"-erityisliikelaitoksen austraalialaiselle veroparatiisi-sijoitusyhtiölle... aivan Suomen sähköverkkojen tapaan, vrt. se onneton huijari-keinottelijoiden Caruna.
      Mielipuolista hulluutta!
      Paljonko Sipilä vetää välistä bonuksia?

    • qwerqerasdf

      Seuraava vaihe on tietenkin myynti. Destiakin yhtiöitettiin ja myöhemmin myytiin.

    • isokaava

      Jokamiehen oikeuksia ei tunneta muualla. Suomi, Ruotsi ja Norja on jo kaavoitettu kansainvälisten kaivosyhtiöiden tarpeisiin.

      • pressallebonukset

        Niinistö tiesi jo vuosia sitten jutun juonen kehuessaan kaivosalan olevan uusi Nokia.


      • CarunaKaruaKertomaa

        Ja miten kävi Nokian?
        EeloppiKloppi tuli ja kuppasi kaiken Microsoftille.
        Mitä seuraavaksi?


    • JM-J

      Kokoomus möisi meidän pohjavedet ja puhtaan ilmankin jos se saa puuhata rauhassa.

      • puna.aina.pahempi

        ja vasemmistolle ainoa ongelma on tässä se, että Suomen pohjavedet ja ilma eivät menekään Putinin ökykelloharrastuksen kustantamiseen.


      • tutlkjgkjg

        En ihmettelisi jos viljely kohta kielletään pohjavesi alueilla kun kohta maksat sitten oman kaivon vedestä monikansallisille yhtiöille.


      • nemyymeiät

        Nämä Suomen touhut on menneet todella liian pitkälle,
        boikottiin kaikki eduskuntapuolueet, nyt ja ikuisesti.


      • jotainpielessä

        Näin mukavaa olisi luonnonvarojen kapitalisoiminen, ja ”ei-kenenkään alueeksi” julistamisen sijasta elintärkeille luonnonresursseille sopiikin juuri yhteisomistus, jonka käytöstä sovitaan poliittisesti.

        Luonnonvarojen kapitalisoiminen on valitettavan pitkällä Suomessa. Vaarassa ovat muun muassa pohjavetemme ja maaperän mineraalivarat, joihin valtiolla on ollut perinteisesti privilegio. Niiden hyödyntämistä on pidetty kansantaloudellisesti tärkeänä, ja samalla myös kansallisen politiikan asiana.

        Siksi on vastustettava sellaista politiikkaa, jolla pohjavesivarojamme yksityistetään ja joku ulkomainen firma myy ne muovipullo kerrallaan ”Evianin” tai ”Vichyn” tuotemerkki kyljessä. Ulkomaiset yritykset tähyilevät himokkaasti myös maamme uraanivaroja. Niitä ei saa antaa ulkomaisten toimijoiden hyödynnettäviksi.

        Viime päivinä on saatu osoituksia siitä, kuinka huonoa politiikkaa valtion omaisuuden yksityistäminen on ollut. Yleisradion aiemmin omistama Digita takoo rahaa nykyisille ulkomaisille omistajilleen samalla kun yhtiö kiskoo maksua jokaisesta Yleisradion lähettämästä bitistä.

        http://jukkahankamaki.blogspot.fi/2014/08/kansallinen-omaisuus-ja-isannattoman.html

        No, onhan nuo myymässä mummut ja papatkin hoitoon ulkomaille,
        siellä on halvempaa eikä valitus kuulu tänne saakka.


      • CarunaKaruaKertomaa

    • onnee
    • zsaxdcf

      niin ketkä äänesti kepua,sen tiesi miten käypi,katos kun lestat pääsee vauhtiin on pakolaisilla paremmat oltavat kuin kantasuomalaisilla.kaikki ne vievät se tullaan näkemään.

      • uskonpuute

        Evankelisluterilaisiin kuuluu myös "lestat". Ev.lutteja on Suomen asukkaista noin 75%. Lähes kaikki kansanedustajat kuuluvat ev.lut. seurakuntiin.
        Joten kuinka suuri vaikutus hallituksella on uskonnostaan? Entä vaikuttaako ev.lutteihin kuuluminen myös äänestyskäyttäytymiseen?


    • CarunaKaruaKertomaa

      Laittakaa Twitterit ja Facebookit viemään eteenpäin tätä tärkeää asiaa!

      Twiitatkaa, fasettakaa ja somettakaa kaikelle kansalle!

    • CarunaKaruaKertomaa

      Hei, valjastakaa Twitterit, Facebookit ja muu somemaailma viestin välittämiseen!

      Puhukaa turuilla ja toreilla tästä.

      Kertokaa kavereille, tutuille, naapureille, vierustovereille ja kanssakulkijoille.

      Avatkaa suunne ja kertokaa, keskustelkaa ja jakakaa.

      Kertokaa vaikka bussipysäkillä, hiljaisessa hississä tai vaikka kuuromykälle.

      Kertokaa kaikelle kansalle!

      Toimikaa, ennen kuin on myöhäistä!

    • iytvoyi

      Sadan vuoden salassapito
      1990-luvun pankkikriisi ja sen synkät taustat ja vielä synkemmät seuraukset eivät lakkaa puhuttamasta. Eikä niiden pidäkään lakata, sillä mitään ei ole ratkaistu, ennekuin se on ratkaistu oikein. Uutta tietokin tulee esiin koko ajan, kiitos vaivojaan säästelemättömien tutkijoiden, kirjoittaa Waltamedia artikkelissaan.

      11.10.2015 14:46, 7581 lukukertaa

      InstaCasino antaa uusille pelaajilleen huimat edut. Tarkista tästä!

      Ainakin ne suomalaiset, jotka tuolloin olivat aikuisiässä muistavat varmasti, miten roskapankki Arsenaliin kipatut ongelmaluotot myytiin pilkkahintaan norjalaiselle Aktiv Hansa riskisijoitusyhtiölle. Ja sitä myöden myös poloiset velalliset, joista suurin osa oli konkurssiin ajettuja yrittäjiä, käytännöllisesti katsoen elinikäiseen velkavankeuteen.

      screenshot-waltamedia.fi 2015-10-11 13-40-28

      Siitä lähtien on keskustelua käyty tuon kaupan laillisuudesta. Senjärkevyydessä tai oikeudenmukaisuudesta kun ei ole edes mitäänkeskusteltavaa. Ruotsissa toimittiin tuolloin toisin.

      Pankkien sijasta Ruotsin valtio pelasti yrittäjät. Tämän johdosta Ruotsi pääsi lamasta yli huomattavasti Suomea nopeammin, eikä myöskään vajonnut sellaiseensuurtyöttömyyteen, kuin mihin nämä väärät ratkaisut Suomen veivät.Suurtyöttömyyden, josta Suomi ei ole sittemmin, edes nousukauden aikana, päässyt eroon.

      Tuolla 5%:n osuudella luottojen arvosta, josta Aktiv Hansan kanssa sovittiin kauppahinnaksi, olisivat velalliset ilomielin lunastaneet itsensä vapaiksi velkaorjuudestaan ja siirtyneet takaisin tuottaviksi kansalaisiksi, ja ainakin osa jopa työllistäjiksi. Sen sijaan tehdyllä ratkaisulla heidät siirrettiin pysyvästi yhteikunnan marginaaliin.

      Koko kuvion järjettömyys ja siihen liittyvät hämäräperäisyydet ovat sittemmin poikineet paljon, enemmän tai vähemmän perusteltuja, huhuja ja arvailuja. Tässä esimerkki. On kiertänyt huhu, että Arsenalin velkakirjat ja niiden tuotto olisivat bulvaanina toimineen Aktiv Hansan kautta päätyneet kartuttamaan hyvinkin tunnetun suomalaisen tahon varallisuutta.

      Ilmeisesti kiitoksena valtiovallan saamistapalveluksista. Tuollaisen epäilyksen syntyminen on hyvin ymmärrettävä, kun katsoo kuinka selkeästi tehty sopimus takaa ostajan edut ja jättää Suomen valtion käytännöllisesti katsoen nuolemaan näppejään.

      Näiden asioiden lisäselvittelyssä ovat nyt suomen lähihistorian japankkikriisin tutkijat törmänneet hyvin hämmentävään muuriin. Kaikki Valtion vakuusrahaston toimintaa liittyvät asiakirjat, joihin siis kuuluu myös Arsenalin myynti Aktiv Hansalle, on julistettu salaisiksi sadaksi vuodeksi. Luitte aivan oikein: sadaksi vuodeksi.

      Suomen PankkiNyt on syytä kysyä, miten näin voitu menetellä ja millaisia perustelujatälläiselle salailulle on esittää.

      Ilmeisesti voidaan perustellusti olettaa peitettävänä olevan todella vakavia rikoksia, kun ei vähempi varoaika riitä. Valtion puolella kaupan hyväksyneiden nimet meillä ontiedossa: ministeri Suvi-Anne Siimes, joka allekirjoitti kaupan, Paavo Lipponen,Olli-Pekka Heinonen, Eva Biaudet, Sauli Niinistö, Sinikka Mönkäre, Kalevi Hemilä ja Erkki Tuomioja, jotka talouspoliittisen valiokunnan jäseninä hyväksyivät kaupan. Ja tuolloinen eduskunta, joka ilmeisesti tietäen kaupan laittomuuden, kuitenkin päätti antaa sille siunauksensa.

      Taustalla toimineista voimme esittää vain valistuneita arvauksia. Ainakin, jos tyydymme siihen, että viimeiset tätä pankkien ja päättäjien yhdessä junailemaa omaisuusmassojen uudellenjärjestelyä ja yrittäjien joukkotuhontaa koskevat asiakirjat saadaan kansalaisten luettaviksi vuonna 2106. Ja tyydymme myös siihen, ettei Suomi, millään kriteereillä arvioituna, ole oikeusvaltio.

      Lähde: http://waltamedia.fi/sadan-vuoden-salassapito/

    • vitunvajakit

      Vittu että meillä on umpityhmiä opportunisteja koko vitun hallitus täynnä.

      Kepu on niin vitun tyhmä, että myy "kaikki lehmät" ja sitten ihmettelevät, että mistäs sitä maitoa saisi..

      Saatanan tunarit ja idiootit, perkele.

    • perusjunttura

      Hyvä lakihan tuo yhtiöittäminen olisi. Kannatetaan ehdottomasti sen pikaista voimaantuloa. Rahoiksi vaan kaikki turhat rämeet ja korvet niin pian kuin mahdollista.

    • siitässaitta

      Mitä sitä meuhkaamaan itsehän oletta halunneet ja äänestäneet oikeistoa! Ei pitäs tulla kenellekään yllätyksenä! Kyllä luulis että hölmömmätkin tajuaa porvarien metkut! Moni helposti juksautettava äänestää oikeistoa kun ne mainoksissaan kierästi mukamas korostaa "suomalaisuutta" jne mutta paskat niitä kiinnosta kuin oma lompakko tämä nyt pitäis jokaisen tajuta! Porvari on porvari vaikka voissa paistaa ne kusettaa aina.

    • CarunaKaruaKertomaa
    • maat

      liittyykö tämä jotenkin tulevaan vapaakauppa sopimukseen.

    • yhtiö_myy

      pian kaikki metsät ja tietysti ulos....maan päättät kun ovat umpitolloja ja lyhytnäköisiä aina toimissaan.

    • Breivikiä_odotellessa

      Hallitus kutsuu joka päivä yhä härskimmillä teemoilla Breivikiä vierailulle. Eiköhän jonain päivänä myös niin tapahdu, jolloin on yli miljoonalla suomalaisella aihetta korkata sahampanjat.

    • ..asiaan on selvästi lähdetty johdonmukaisesti vastustamaan. Ettei vaan olisi taas maaatalouden miljardeja tukiaisrahaa saavien yrityts saada lypsettyä lisää rahaa?VAI toisinpäin. Mitään järkevää suomessa ei ko.asiaan voida saada aikaiseksi...

    • sähköttää

      mvtveen 3 sivuilla mainitaan tuleeko tästä uusin caruna.

    • kertokaa_miksi

      ymmärtääkö porukka edes mistä tässä metsähallituksen yhtiöittämisessä on kyse?
      Mitä se tosiaan tarkoittaisi?

      Miksei sitä saisi yhtiööittää

      • metsät_pois

        No seliteään pölvästille miksi ? Yksinkertaisesti tuon lakimuutoksen jälkeen Suomen valtio, eli me veronmaksajat ei enää omistaisi suomalaisia metsiä vaan ne omistaisi osakeyhtiöt. Ja yhtiöillä olisi taas oikeus myydä metsiä ulkomaisille yhtiöille... jne..

        Hallitus siis aikoo myydä suomalaiset metsät ulkomaille !!


      • kuka_on_pölvästi
        metsät_pois kirjoitti:

        No seliteään pölvästille miksi ? Yksinkertaisesti tuon lakimuutoksen jälkeen Suomen valtio, eli me veronmaksajat ei enää omistaisi suomalaisia metsiä vaan ne omistaisi osakeyhtiöt. Ja yhtiöillä olisi taas oikeus myydä metsiä ulkomaisille yhtiöille... jne..

        Hallitus siis aikoo myydä suomalaiset metsät ulkomaille !!

        tuo sun väite ei pidä paikkaansa - kuka täällä pölvästi on!

        Valtio edelleen omistaa (osan) Suomen metsistä ja päätösvalta on
        viimekädessä eduskunnalla = eli meillä

        Sinun kannattaisi todella ottaa selvää mistä on kyse


    • miksi_ihmeessä

      miksi?

    • CarunaKaruaKertomaa

      Joku osakeyhtiö varmaan mielellään ostaa omistukseensa Suomen pohjavedet ja pullottaa ne suomalaisille ostettaviksi.
      Omia kaivovesiä ei sitten enää saa käyttää. Tai, no, niille tietysti laitetaan yleveron kaltainen maksu. Suostutko?

      • omistatko_veden

        onko sun mielestä nyt veden käyttö ilmaista?
        Omistatko omasta mielestä nyt sen veden joka sun raanasta tulee?

        "kaivovesiä", kuinka monta prosenttia käyttää "omia kaivovesiä"?


    • tipat

      vesi massat ovat ilmeiseti seuraaksi yhtiöitämis toimissa mukana.

    • vähissäon

      Jotenkin alkaa vaikuttamaan hyvin organisoidulta hommalta tämä valtion omaisuuden hävittäminen. Mistähän enää löytyy puolue joka uskottavasti vakuuttaa ajavansa äänestäjien etua ?

    • rkidtrkoirs7is5i

      Aivan samaahan tässä yritetään kuin sähköverkoissakin. Myydään ulkomaille ja aletaan ostamaan omia vesiämme ulkomaisilta yhtiöiltä, vapaakauppa sopimukset sitten takaa että mitään ei voida enää tehdä. Tai voidaan ottaa vedet takaisin mutta voitot pitää maksaa siitä huolimatta. Olemme täydellisen korruption vallassa.

      Nyt tinkimään palkoista ja lisää työaikaa jotta voimme elättää vastustamamme siirtolaistulvan.

    • kusipäätvie

      Kiireellähän sähköverkkojenkin myynti junailtiin. Eikös tämäkin ole koitettu vaientaa ja viedä nopeasti läpi kaikessa hiljaisuudessa.. Kiireellä Kreikan lainat... Yhteinen nimittäjä tuntuu löytyneen= hiljaisuudessa ilman laaja keskustelua ja nopeasti.

    • uuskommunisti

      Suomen metsäasiat oli kunnossa kekkoslovakian ajan mutta kun kokoomus pääsi päättämään niin kohta ei ole mitään jäljellä. Rahat riitti ennen sosiaaliturvaan ja terveydenhuoltoon mutta ei enää kun kokoomus häärii mukana. Perkele, kommunistiksiko tässä on ruvettava!

    • dtykdtldtltd

      Joo sekoomuksen valtakaudella on alamäki ollut kiivastakin kiivaampaa. Kaikki menee ja velka kasvaa. Maahan tulee merkillistä porukkaa täysin rajaoittamatta ja me joudumme tämänkin maksamaan vaikka vastustammekin.

      Kokoomus näyttää olevan oikea tuhon puolue. Samaa kyllä junailee kepulikin vanhaan maantapa-tyyliinsä. Mutta äänestäjät kuitenkin antaa vankkumattoman kannatuksen kähmintä politiikalle jolla alamäki on varmaa!

    • AmmattipoliitikotPäättää

      Tätä uutta metsähallituslakia ei päätä mikään huutosakki, joka vastustaa kaikkea kehitystä.
      Uuden lain on todennut tarpeelliseksi Suomen kansan valitsema Suomen hallitus - jolla on vahva enemmistö takanaan myös eduskunnassa.
      Myös oppositiopuolueista ainakin SDP, Vihreät ja KD tulevat äänestyksessä samaan rintamaan Suomen hallituksen kanssa.
      Demokratiassa hallitus ja eduskunta säätää tarvittavat lait - ja sillä selvä.
      Tällaisen epämääräisen huutosakin oletuksia ja keksittyjä kauhukuvia ja vääriä mielipiteitä ei saisi edes julkistaa mediassa.

      • CarunaKaruaKertomaa

      • CarunaKaruaKertomaa

        allekirjoituslaskuri
        53,028


      • 63000_sakki

        "Tätä uutta metsähallituslakia ei päätä mikään huutosakki"
        Ei päätä huutosakki, vaan kyvytön, ja osaamaton "takinkääntöhallitus",
        Ja,, yli 63 000 allekirjoitusta neljässä päivässä.. ei ole ihan pieni huutosakki.


    • ÄÄNESTÄNJOVAS
    • CarunaKaruaKertomaa

      allekirjoituslaskuri
      53,999

    • Kansa

      Nimien kerääminen kansalaisaloitteeseen kansanäänestyksen järjestämiseksi metsähallituslain kumoamisesta on alkanut.

      Käykää allekirjoittamassa!

      Aloitteen voi allekirjoittaa oikeusministeriön ylläpitämässä palvelussa: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1986

      Uusi metsähallituslaki yhtiöittämisineen ja kolmansine taseineen on ilmeinen uhka Suomen luonnolle. Perustuslain 20 §:n mukaan vastuu luonnosta ja sen monimuotoisuudesta kuuluu kaikille.

      Suomen kansalaisina tunnustamme tämän vastuun ja vaadimme, että meitä kuullaan yhteistä ympäristöämme koskevassa päätöksenteossa.

      Kansalaisaloite on lakiehdotus kansanäänestyksen järjestämiseksi uudesta metsähallituslaista. Äänestyksessä esitettäisiin seuraava kysymys: ”Kannatatko uuden metsähallituslain kumoamista?” Äänestäjän tulisi vastata kysymykseen joko "KYLLÄ" tai "EI".

      Kansalaisaloite koskee nimenomaan kansanäänestyksen järjestämistä, koska ei ole mitään syytä uskoa, että nykyeduskunta kumoaisi uuden metsähallituslain uudessa käsittelyssä. Perusteluthan kaikuivat nytkin kuuroille korville.

      Sen sijaan poliittisten päättäjien olisi lähes mahdoton olla kunnioittamatta kansanäänestyksen tulosta. Äänestys kertoisi yksiselitteisesti, hyväksyvätkö suomalaiset uuden metsähallituslain.

      Lisäksi kansanäänestys on ainoa tapa punnita lain legitimiteetti tilanteessa, jossa lainsäädäntöprosessi ei vastannut avoimen demokratian vaatimuksia. Esimerkiksi yhtiöittämisen välttämättömyyttä korostavat perustelut eivät pitäneet paikkaansa.

      Edustuksellinen demokratia ei tarkoita sitä, että vaalien jälkeen valtapuolueilla olisi neljä vuotta aikaa toteuttaa visioitaan muusta yhteiskunnasta piittaamatta. On äärimmäisen vaarallista, jos lainsäätäjät eivät välitä tosiasioista eivätkä kansalaisten, alueiden, asiantuntijoiden, järjestöjen ja asiantuntijaorganisaatioiden vastalauseista.

      Jos me hyväksymme tämän nyt, kun vaakakupissa on kolmannes Suomen pinta-alasta, yhteinen kansallisaarteemme, mitä voimme odottaa tulevaisuudessa tapahtuvan?

      Kansalaisaloitteen yksityiskohtaiset perustelut löytyvät allekirjoituspalvelusta sekä Minimahdin artikkelista. Levitä alussa olevaa allekirjoitus-linkkiä tai artikkelia nimikeräyksen alkamisesta: https://goo.gl/0IQuM0

      Käydään siis töihin: allekirjoittakaa & jakakaa tietoa. Annetaan aloitteelle lentävä lähtö!

      Kiitos kaikille & keväisiä päiviä!

    • Kevätorvokki
      • realismi

        rötösherrat nauraa teidän aloitteillenne?


    • KirstiS
    • Hipsul

      Sipilä "myy" kolhoosit oligarkeille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      212
      7480
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      2933
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      192
      2343
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1753
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      165
      1712
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      20
      1396
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1251
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1173
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1155
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1029
    Aihe