Palkat laskevat, PAKKO-verot kiristyvät. Saneeraus

ashinnat.nousevat

Yhteiskunta-SANEERAUKSESTA on Herrrrliinin sanomat saaneet uusinta tietoa.
Palkat laskevat reaalisesti PAKKO-verojen noustessa jyrkästi (mm herrrliinin sanomien tilaushinta on tänä vuonna 12 % korkeampi kuin viime vuonna):

Helsingin Sanomat kertoo saaneensa työmarkkinajärjestöjen sopimuspaperin haltuunsa. Lehti on julkaissut sopimuksesta pääkohtia.

Alla tärkeimpiä poimintoja sopimuksesta:

HS kertoo, että jos sopimus menee läpi keskusjärjestöjen hallituksissa, palkat eivät nouse ensi vuonna lainkaan. Sopimuksen aika riippuu seuraavan työehtosopimuksen alusta ja lopusta.
Palkansaajajärjestöt edellyttävät, että hallitus peruu 1,5 miljardin euron lisäleikkaus- ja veronkorotusaikeensa ja toteuttaa miljardin euron veronkevennyksen.
Vuosittaista työaikaa pidennetään keskimäärin 24 tuntia ansiotasoa muuttamatta.
Julkisen sektorin lomarahoja pienennetään 30 prosentilla nykyisestä tasostaan. Vähennys koskee vuosina 2017–2019 päättyvien lomanmääräytymisvuosien lomarahoja.
Palkansaajien työeläkemaksua korotetaan ja työnantajien lasketaan 1,2 prosenttiyksikköä vuosina 2017–2020. Vuoden 2021 jälkeen maksut jakautuvat puoliksi.
Työnantajan ja palkansaajan työttömyysvakuutusmaksu määrätään yhtä suuriksi vuoden 2018 maksusta alkaen. Näin työnantajan keskimääräinen työttömyysvakuutusmaksu alenee 0,85 prosenttiyksikköä ja nostaa palkansaajan maksua saman verran.
Työnantajien sosiaaliturvamaksua alennetaan 0,94 prosenttiyksikköä vuodelle 2017, prosenttiyksikön vuodelle 2018, 1,04 prosenttiyksikköä vuodelle 2019 ja 0,58 prosenttiyksikköä vuodesta 2020 eteenpäin pysyvästi.

2

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kusettajat.vauhdissa

      Muista että tuokaan EI petos-hallitukselle riitä vaan lisää leikkaustarpeita/ veronkorotuksia PLUS irtisanomisia on luvassa.

      • veikkaus.eikannata

        Porvarillisilla maksullisilla medioilla on suomessa puhdas värisuora. Kannattaa siis olla varuillaan sen suhteen mitä sinulle tiedottavat. Vaikka väittävät, että muut valehtelevat mutta tosiasiassa on toisin päin. Niiden vetoomukset ovat sumutusta.

        Ne ovat jo valehdelleet teille työvoimapulista joita ei ole koskaan ollutkaan ja nyt "taantumista", vaikka rikastuvat itse valheillaan hullunlailla:

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14087468/miljonaarien-lukumaara-38-n-kasvussa-suomessa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      110
      3261
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      100
      2480
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2026
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1550
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1520
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1445
    7. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      947
    8. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      942
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      866
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      799
    Aihe