Yhteiskunta-SANEERAUKSESTA on Herrrrliinin sanomat saaneet uusinta tietoa.
Palkat laskevat reaalisesti PAKKO-verojen noustessa jyrkästi (mm herrrliinin sanomien tilaushinta on tänä vuonna 12 % korkeampi kuin viime vuonna):
Helsingin Sanomat kertoo saaneensa työmarkkinajärjestöjen sopimuspaperin haltuunsa. Lehti on julkaissut sopimuksesta pääkohtia.
Alla tärkeimpiä poimintoja sopimuksesta:
HS kertoo, että jos sopimus menee läpi keskusjärjestöjen hallituksissa, palkat eivät nouse ensi vuonna lainkaan. Sopimuksen aika riippuu seuraavan työehtosopimuksen alusta ja lopusta.
Palkansaajajärjestöt edellyttävät, että hallitus peruu 1,5 miljardin euron lisäleikkaus- ja veronkorotusaikeensa ja toteuttaa miljardin euron veronkevennyksen.
Vuosittaista työaikaa pidennetään keskimäärin 24 tuntia ansiotasoa muuttamatta.
Julkisen sektorin lomarahoja pienennetään 30 prosentilla nykyisestä tasostaan. Vähennys koskee vuosina 2017–2019 päättyvien lomanmääräytymisvuosien lomarahoja.
Palkansaajien työeläkemaksua korotetaan ja työnantajien lasketaan 1,2 prosenttiyksikköä vuosina 2017–2020. Vuoden 2021 jälkeen maksut jakautuvat puoliksi.
Työnantajan ja palkansaajan työttömyysvakuutusmaksu määrätään yhtä suuriksi vuoden 2018 maksusta alkaen. Näin työnantajan keskimääräinen työttömyysvakuutusmaksu alenee 0,85 prosenttiyksikköä ja nostaa palkansaajan maksua saman verran.
Työnantajien sosiaaliturvamaksua alennetaan 0,94 prosenttiyksikköä vuodelle 2017, prosenttiyksikön vuodelle 2018, 1,04 prosenttiyksikköä vuodelle 2019 ja 0,58 prosenttiyksikköä vuodesta 2020 eteenpäin pysyvästi.
Palkat laskevat, PAKKO-verot kiristyvät. Saneeraus
2
58
Vastaukset
- kusettajat.vauhdissa
Muista että tuokaan EI petos-hallitukselle riitä vaan lisää leikkaustarpeita/ veronkorotuksia PLUS irtisanomisia on luvassa.
- veikkaus.eikannata
Porvarillisilla maksullisilla medioilla on suomessa puhdas värisuora. Kannattaa siis olla varuillaan sen suhteen mitä sinulle tiedottavat. Vaikka väittävät, että muut valehtelevat mutta tosiasiassa on toisin päin. Niiden vetoomukset ovat sumutusta.
Ne ovat jo valehdelleet teille työvoimapulista joita ei ole koskaan ollutkaan ja nyt "taantumista", vaikka rikastuvat itse valheillaan hullunlailla:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14087468/miljonaarien-lukumaara-38-n-kasvussa-suomessa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1272727
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562197Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.241757- 1291538
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641308- 681293
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711245- 891075
- 90989
- 129942