Näin voitat vakuuslääkärit oikeudessa yli 97% varm

6765756

Julkisuudessa puhuttanut Saara Auvisen tapaus (Iltalehti 11.8.) nostaa pinnalle pitkäaikaisen ongelman vakuutuslääkäreiden päätösvallasta, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen.

Vakuutusyhtiö LähiTapiola katsoi hevosen selästä putoamisen seurauksena aivovammasta kärsivän Auvisen työkykyiseksi, vaikka hoitavat lääkärit olivat asiasta toista mieltä.

– Miten voi olla, että vakuutusyhtiöiden lääkärit pystyvät kävelemään yliopistosairaalassa kliinisiä tutkimuksia tehneiden erikoislääkäreiden todistusten yli? Ronkainen kysyy.

– Päätyökseen aivovammajuttuja hoitava varatuomari Vesa Laukkanen syyttää Iltalehdessä (12.8.) vakuutusyhtiöitä häikäilemättömyydestä korvauspäätöksissä. Laukkanen on vienyt 142 aivovammajuttua päätökseen, joista asiakkaan eduksi on ratkennut 138. Siis 97 %:ssa tapauksista vakuutusyhtiö on ollut väärässä eikä korvauksia ole oikea-aikaisesti maksettu!

Tuskien taival korvauksen hakijalle

Ronkainen huomauttaa, että taistelu vakuutusyhtiötä vastaan on tuskien taival korvauksen hakijalle.

– Taistelu vie arviolta 4-5 vuotta. Inhimillisen kärsimyksen määrää voi vain kuvitella.

– Korvauspäätöksissä ei vaadita arviota tehneen vakuutuslääkärin nimenkirjoitusta eikä nimi käy päätöksistä ilmi, vaan sitä on pyydettävä erikseen hallintomenettelyllä. Nimensaannin jälkeen lääkärin pätevyyden arvioimista hankaloittaa mm. se, että Valviran sosiaali- ja terveydenhuollon ammattihenkilöistä ylläpitämä julkinen rekisteri ei listaa lääkärinoikeuden ja erikoisalan lisäksi suoritettuja erityispätevyyksiä, Ronkainen ihmettelee ja kysyy, miksi taustojen selvittäminen on tehty näin hankalaksi.

Tarvitaanko erityisiä vakuutuslääkäreitä?

Vakuutuslääkärien toiminnasta on tehty useita kirjallisia kysymyksiä eduskunnassa,

– Miksi tätä asiaa, joka on enemmistön oikeustajua vastaan, ei saada muutettua? Tällainen vedätys ei voi jatkua. Se ei saa jatkua! Tarvitseeko vakuutusjärjestelmä erityisiä vakuutuslääkäreitä vai voisiko etuuskäsittelijä tai -virkailija tehdä päätöksen korvaushakijaa hoitaneen erikoislääkärin lausunnon pohjalta? Ronkainen pohtii.

Hänen mielestään vakuutuslääkärijärjestelmä on avattava tarkasteluun kansalaisten oikeusturvan varmistamiseksi, ja hän alkaa valmistella lakialoitetta asian muuttamiseksi.

https://www.suomenuutiset.fi/ronkainen-vakuutuslaakareiden-paatosvallasta-tallainen-vedatys-ei-saa-jatkua/

8

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfgsrtyb

      Joku väitti, että vakuutusroistofirmat aina ensin sanovat ei, ja maksavat vasta, jos maksuun oikeutettu jaksaa viedä asian oikeuteen. Eli että se olisi heidän standardikäytäntönsä. Jos se on totta, se on tosiaan sairasta!

      • sylettää_stana

        Todella säälittävä systeemi.
        Silloin, kun ihminen on heikoimmillaan, voimattomana yrittää vain parantua, niin ne, joiden pitäisi auttaa, vahingoittavat. ILJETTÄVÄÄ.
        HÄVETKÄÄ vakuutuslaitosten tyhjäntoimittajat !!!!!


    • itsenähty

      Tapiola panostaa paljon siihen, ettei vakuutetulle makseta. Sen eteen tehdään paljon työtä pienissäkin asioissa.

      • JussiKusiliemi

        Psykopaateille oiva duunimesta?


      • MiettinnäOon

        Joskus miettiny, että mihin ne kaikki koulukiusaajat sijoittuvat työelämään?
        Etteivät vaan olis vakuutusyhtiön leivissä?


    • olisin.voinut.minäkin

      Minäkin olin aikoinaan vakuutusyhtiön riepoteltavana. Aivoverenvuoto 2004. Ensin 2 kielteistä päätöstä. Sen jälkeen 3 myönteistä joissa yritettiin vedättää eläkkeen alkamispäivää. Lopulta viides päätös oli hakemukseni mukainen. Lukemattomat surkeassa tilanteessa olevat ihmiset antavat periksi eivätkä jatka valituksia. Ja vakuutusmafia korjaa rahat. Muuten muistaakseni 80-luvulla 2 vakuutuslääkäriä on tapettu. Siitä ollaan vaan hiljaa koska mafia haluaa pimittää asiat.

    • Ja-noposaan

      Vakuutuslääkärit oikeisiin töihin.

    • iijkljkj

      Ei tarvita vakuutuslääkäreitä ja perustelu on yksinkertaisesti se ,että he tekevät päätöksiä papereista tapaamatta potilaita joita lääkärit ovat hoitaneet silmastä silmaan hoitosuhteessa ja todenneet terveydellisen tilan ja eläköitymisen tarpeen. Tilanne ei ole järkeenkäypä eikä edes looginen ja näin ollen on katsottavissa ,että nykyinen systeemi tomii karsivalla periaatteella,enneminkin kuin todellisen tilanteen pohjalta.Itse pidän nykyistä toimitapaa jopa eturistiriitaisena,jossa käsitykseni mukaisesti myöntävä puoli ikäänkuin voi tehdä säästöjä maksamisen suhteen ja on näin ollen jäävi toimimaan edellä mainitusta syytä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      371
      12375
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      263
      5427
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2665
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      910
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      872
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      746
    Aihe