Ranskan ydinvoima surkeimmassa tilassa koskaan

Näin sanoo itse EDF-bosse artikkelin https://www.theguardian.com/environment/2016/nov/29/french-nuclear-power-worst-situation-ever-former-edf-director?CMP=twt_a-environment_b-gdneco

Teen tämän jälkeen jokaisen velvollisuudentuntoisen palstalaisen mielestä tarpeellisen osuuden palstan palauttamiseksi yli 5 vuotta sitten vallinneeseen sääntöjä kunnioittavaan ja sopuisaan ydinvoiarupattelun tilaan viestin http://keskustelu.suomi24.fi/t/14587944/huomenta-nyt-on-ke-23-11-2016#comment-87564776 ohjeistuksen mukaisesti.

15

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilman.satuilua

      Aivan. Lopetetaan vihreät valheet ja aletaan noudattamaan sääntöjä ja Suomen lakia. Jokainen !!!!!!!

    • kkuuvvaa

      sääntöjä kunnioittavaan ja sopuisaan ydinvoimarupattelun kuuluu mielenkiintoisten kuvien katselu. Tähän tapaan:

      "stuxnet
      29.11.2016 7:25

      Onpahan taas kummallista mutinaa, mutta tuosta voi tehdä sen johtopäätöksen, että kustannuksia voidaan luokitella monin eri tavoin, kuten niiden maksajiakin, ja maksajien mahdollisuuksista osallistua kustannuksiin - esimerkiksi nämäkin Tshernobylin ydinkatastrofin uhrit /1/ osallistuvat ydinkatastrofin kustannuksiin lähes kaikella sillä, mitä heillä on:"

      https://www.google.fi/search?q=chernobyl fukushima children mutations&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjvgJvMuLzQAhUGCywKHRU9B80Q_AUICCgB&biw=888&bih=516#safe=active&tbm=isch&q=chernobyl children mutations


      • FaktaaKehiin

        Stuxnetin mutanttiporno on tuomittavaa kahdesta syystä. Ensinnäkin valtaosa kuvista on väärennöksiä. Ei tshernobylin alueelta, fotoshopattuja, elokuvista jne. Niiden kuvien osalta, jotka esittävät todellisia ihmisiä, loukataan yksilön oikeuksia. Esittäessään kuvia Stuxnet osoittaa että ei pidä heitä ihmisinä vaan elukoina. Ajatellaanpa että esittäisin kuvasarjan otsikolla Suomen suurimmat idiootit ja Stuxnetin kuva olisi tuossa joukossa. Stuxnet varmaan protestoisi voimakkaasti.

        Kuten sanottu, vain luuseri turvautuu mutanttipornoon silloin kun ei pärjää asiakeskustelussa.


    • kkuuvvaa

      Kiitos linkkisi toistosta.

      Laita palstalle lisää mutanttikuvia. Täällä voi olla muitakin kuin sinä jotka haluaa niitä tirkistellä.

    • dsaas

      Ydinvoima ei enää pärjää uusiutuville energioille Ranskassakaan, mutta Suomeen vaan ängetään lisää.

    • K.Late

      Ranska tavallaan edustaa juuri sitä tulevaisuutta, joka on kaikkien ydinvoimavaltioden kohtalona, mutta joka Ranskassa on realisoitumassa jo näkyviin. Ydinvoiman jälkihoidolta puuttuvat rahat, Ranskassa rahaa puuttu jopa ylläpidosta ja turvallisuuspuutteiden korjauksesta. Tämä veisi yksistään jo noin 100 miljardia. Kukaan ei uskalla laskea purku- ja loppusijoituskustannuksia - molemmat mitä ilmeisemmin jäävät tekemättä Ranskassa. Samoin ilmeisesti Britanniassa ja monessa muussa maassa. Suomessa homma voi onnistua, koska täällä on helpompi käydä veronmaksajan kukkarolla, vaikka se olisikin melkein tyhjä.

    • FaktaaKehiin

      Late taitaa kirjoittaa vasten parempaa tietoaan. Ranskassa ydinvoima on valtiollista ja valtio on määränyt ydinvoimayhtiön tuottamaan sähköä mahdollisimman halvalla niin että varauksia perusparannuksiin ja ydinjätehuoltoon ei tehdä. Suomessa voimayhtiöt ovat modernisoineet laitoksia ja tehneet niihin merkittäviä perusparannuksia sähkön myynnistä saamillaan rahoilla. Ydinjäterahastoon on kerätty jo 2,5 miljardia ydinsähkön hinnassa. Veronmaksajan kukkarolla käyvät tuulimyllärit, eivät ydimjäteyhtiöt. Latekin tietää sen vallan hyvin,kunhan vaan levittää vihreää valettaan.

    • K.Late

      "Latekin tietää sen vallan hyvin,kunhan vaan levittää vihreää valettaan."

      Varoitan sinua, älä kutsu minua valehtelijaksi sillä perusteella, että itse vain sinisilmäisesti uskot, että suomalaisen ydinvoimalan voi purkaa kolmasosahinnalla. Valehtelijaksi kutsumiseen täytyy olla jo faktaa taustalla, nimimerkistäsi huolimatta sitä ei aina sinulta löydy.

    • FaktaaKehiin

      Olen selittänyt aiemminkin että voimayhtitö ovat vastuussa käytöstäpoiston kustannuksista loppuun asti. Nyt näyttää siltä että loviisan laitos puretaan 2030-luvulla. Eiköhän Fortum ole silloin olemassa, ja jos tulee maksamaan enemmän kuin se runsaat 350 miljoonaa joka on ydinjäterahastossa, Fortum pulittaa tuon lisän. Veronmaksajien kukkarolla ei käydä.

      TVOkin on olemassa jonnekin 2080-luvulle Olkiluoto-3:n takia. Olkiluodon laitoksen purkamiskustannuksista saadaan lisätietoa mm Barsebäkin käytöstäpoiston kautta joten kustannusarvioita voidaan päivittää ja TVO joutuu vastaavasti kartuttamaan ydinjäterahastoa. Tämänkin olen muistaakseni sinulle aiemmin kertonut.

    • K.Late

      "Tämänkin olen muistaakseni sinulle aiemmin kertonut."

      No etpä ole. Olet vedonnut vain Suomen 90-luvulla tehtyihin kustannusarvioihin, jotka mielestäsi ovat kohdallaan. Perusteluna olet käyttänyt Trojanin purkua, joka toistaiseksi on maksanut "vasta" 400 miljoonaa. Purku on vielä kesken, Trojanin reaktori haudattiin joen rantapenkkaan, 14 metrin syvyyteen. Itä-Saksan VVER440:n purku maksaa yli miljardin reaktorilta, mutta tätä olet väittänyt työllisyystyöksi.

      No hyvä kun pehmensit kantaasi. Jätä vielä se nimittely, niin päästään asialinjoille.

    • FaktaaKehiin

      Olen kyllä kertonut nuo asiat aiemmin. JaYE-lain mukaan kustannusarviot pitää uudistaa perusteelisesti 6 vuoden välein joten uusimmat ovat tältä vuosikymmeneltä. Trojan on hyvä esimerkki sikdi että siellä poistettiin paineastia ja höyrystimet kokonaisena, niinkuin Suomessakin on tarkoitus tehdä. Ei tarvitse pilkkoa pakata kaikkea viimeisen päälle jasitten laittaa kalliisiin välivarastoihin, niinkuin Greifswaldin työllisyysprojektissa tehdään.

    • Ranskan ydinvoimaloiden häiriökartta ym. https://www.theguardian.com/environment/2016/dec/02/hinkley-point-edf-new-crisis-safety-checks-french-nuclear-plants

      - 13/58 reaktorista off-tilassa
      - ydinvoiman tuotanto 2016 romahtamassa
      - CO2-päästöt kasvaneet
      - turvallisuustarkistusten vuoksi Hinkely C viivästyy edelleen

      Ei tuollaisella tekniikalla voi lähteä ilmastonmuutosta torjumaan - tekniikka on siihen aivan liian epäluotettava, ja myös hengenvaarallinen ilmastonmuutoksessa (tehot tippuu helteellä rutkasti, ihmisiltä loppuu viilennysenergia).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5870
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3507
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      157
      2023
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      227
      1959
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1721
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1475
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1011
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      991
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      980
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      917
    Aihe