Sivusta seuranneena ystävä perheen prosessia Designtalojen kanssa, haluaisin kysyä onko kukaan käynyt oikeustaistoa ko. firman kanssa?
Perhe rakensi v.2010, nyt talo ollut vajaan 2v asumiskelvoton sisäilman voc-päästöjen vuoksi. Talotehdas on pinnoittanut kohteen märälle betonille ja laminaatin alla oleva tublex alkoi reagoida märän betonin kanssa. Perhe on tutkituttanut taloansa huippuhyvän tutkijan avulla. Voc-päästöjä betonista kohdennetulla voc-näytteellä löytyi hurjat määrät. Perheen molemmille lapsille syntyi kohteesta astma.
Talotehdas kieltää edelleen kaiken, vaikka näyttö on kovaa ja prosessi etenee nyt käräsaliin? Muilla vastaavaa?
Desingtalon kanssa käräjillä
7
289
Vastaukset
- outoaon
Minäkin haluaisin lisätietoa, missähän päin suomea tämä kohde on? Kyllä designtalon toiminta ei näköjään kestä päivänvaloa. Viivyttelevät ja suorastaan valehtelevat ihan kaikessa missä vaan voivat. Kiistävät kaiken, jättävät vain hoitamatta. En ymmärrä miten menestyvä yritys voi toimia näin.
- houmsviithoum
Kirjottakaapa googleen sanat kotivinkki pakettitalo homepommi ja arvatkaapa onko tämä designtalo. Kyllä, se on designtalo.
- ikäväkyllä
Kertokaa lisää kokemuksia designtalosta. Minun kokemukseni on että eivät edes pyri hoitamaan takuuasioita. Asteikolla 4-10 on 7 heidän kymppinsä. Todella vastenmielinen kokemus koko projekti designtalon kanssa. Räätälit puhuu jopa 10-vuoden rakennetakuusta jota ei sitten käytännössä ole ollenkaan. Kirjottakaa googleen pakettitalo homepommi kotivinkki, siitä voi lukea rivienvälistä miten he hoitavat asioita.
- Eiii
No asian hoito heiltä ei kyllä onnistu sitten mitenkään!! Ikävä kyllä taloista näkee muutaman vuoden päästä että miten halvalla on puutavarat ostettu tähän lautamajaan. Ainoot puuosat jotka ei vääntyile tai halkea on kattotuolit !!
- Anonyymi
DTn kaikissa taloissa samat rakennusvirheet, tekevät pahimmat jo tehtaalla ja varmasti ovat tiedossa, kun on niin lukuisia kanteita vetämässä, mut ei kun sekundaa vaan massatuotantona tuotetaan edelleen. V. 2010 valmistuneista nostettu oikeuskanteita jo v. 2015 eivätkä vieläkään ole siellä käräjillä saakka. Vedättävät viimeiseen asti ja varmaan asiakas voi vielä hävitäkin jutun vaikka perheiden terveys ja talous on mennyttä.. lessujen verkosto kun on niin laaja, että taitaa ulottua jo joka alalle... älä sekaannu mihinkään lessujen testaisiin!!!
- Anonyymi
Espooseen rakennettiin puolen miljoonan euron uusi omakotitalo, joka on ”purkukuntoinen” https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000010674407.html
- Anonyymi
Tämä tapaus on mennyt oikeuteen: ”Vajoavan” omakotitalon ongelmat jatkuvat Espoon arvoalueella – ”On huijattu olo” https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000010864045.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1054690Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743951418- 1871081
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091062Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86990Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11912Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64901
tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10897- 64876