Mistähän aloittaisin..
Kävin pesettämässä autoni, siis autopesurissa ja sen jälkeen alkoi tapahtua:
Ensin syttyi se moottorin ohjain-elektroniikan häiriövalo. Ohjekirja käteen ja varovasti ajoin kilometrin matkan kotiin. Sammutin auton ja kun nousin autosta ulos, niin ihan h-moilasena kuuntelin, että jokin hurina kuuluu konepellin alta, vaikka auto ei ole käynnissä. Menin kotiin ja sitten aloitin googlettamisen ja soittelun, että saisin apua.
Joku tuttavani sanoi, että syylärin tuuletin jäänyt päälle, mennyt kosteutta sinne. Noh, enhän minä naisena osannut tehdä mitään. Viimein tuttavani tuli autoa katsomaan.
Ei mitään hurinaa, mutta auto ei myöskään lähtenyt käyntiin, eli oli tyhjännyt akun. Tuttava otti konepellin alta kaksi sulaketta pois, siis ne jotka pyörittävät tuuletinta. Sitten apuvirralla auto käyntiin.
Auto käynnistyi ihan hyvin ja minäpä peruuttamaan autokatoksesta, että pääsen ajelemaan ja lataamaan akkua.
Autokatos ihan jäinen, joten sain sitten auton sammumaan ja taaskaan ei lähtenyt käyntiin.
Ei muuta kuin uusiksi koko homma, eli apuvirralla käyntiin.
Mutta..sittenpäs tapahtuikin ihmeellistä; auto kävi nätisti, mutta kaasu ei reagoinut mitenkään..siis ei mitenkään. Poljin menee kyllä pohjaan, mutta kierroksia ei ota.
Kojetaulussa palaa nyt toinen vikavalo (ei siis enää se moottorin ohjain...tms-valo).
Nyt siinä palaa sellainen puolikkaan autonkuva ja päällä munalukko (keltainen valo) (ohjekirjan mukaan auton turvajärjestelmän häiriö-valo).
Eipäs tuolla autolla nyt ajeta metriäkään, kun kaasu ei toimi.
Mikä ihme autoani vaivaa? Voiko tuo pesussä käyminen aiheuttaa kaiken tuon?
Kyselee epätoivoinen Peugeotin omistaja-äiti
Apua kaivataan
7
245
Vastaukset
- kevätaurinkoaa
Pakkasella ei kannata pösöä pesettää varsinkiin automaatissa!
- dsfsdfsdfsfdsdfsfsdf
Fiat palstalla kun on ihan identtinen viesti
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14738425/apua-kaivataan
Niin eikö sieltä voisi katsoa vastauksia- lääkeauttaa
Kylläpäs sattuikin sama vika. ☺️
- esbopeugeot
Mulla ei toimi edes keskuslukitus vm. 2004 Peugeot 206:ssa. Kivikovat penkit ovat ja koirankakka haisee sisällä.
- fiddupeugeot
Tuolta --> http://keskustelu.suomi24.fi/t/14732068/eukko-alkoi-viduileen
- Olavikolavi
Joo kannattaa kysellä vaan täältä neuvot ja unohtaa autokorjaamot.
- 307Feline180
Lataa akku ihan erikseen täyteen. Nuo ongelmat johtuu tyhjästä akusta. Samalla, kun irrotat akun ja viet lämpimään latautumaan, moottorinohjauksen säädöt palautuvat tehdastilaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k734001- 1013545
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823368Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia372747- 1251673
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361526Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191154Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221134Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1201055