Apua kaivataan

peugeot-äiti

Mistähän aloittaisin..

Kävin pesettämässä autoni, siis autopesurissa ja sen jälkeen alkoi tapahtua:

Ensin syttyi se moottorin ohjain-elektroniikan häiriövalo. Ohjekirja käteen ja varovasti ajoin kilometrin matkan kotiin. Sammutin auton ja kun nousin autosta ulos, niin ihan h-moilasena kuuntelin, että jokin hurina kuuluu konepellin alta, vaikka auto ei ole käynnissä. Menin kotiin ja sitten aloitin googlettamisen ja soittelun, että saisin apua.
Joku tuttavani sanoi, että syylärin tuuletin jäänyt päälle, mennyt kosteutta sinne. Noh, enhän minä naisena osannut tehdä mitään. Viimein tuttavani tuli autoa katsomaan.
Ei mitään hurinaa, mutta auto ei myöskään lähtenyt käyntiin, eli oli tyhjännyt akun. Tuttava otti konepellin alta kaksi sulaketta pois, siis ne jotka pyörittävät tuuletinta. Sitten apuvirralla auto käyntiin.
Auto käynnistyi ihan hyvin ja minäpä peruuttamaan autokatoksesta, että pääsen ajelemaan ja lataamaan akkua.
Autokatos ihan jäinen, joten sain sitten auton sammumaan ja taaskaan ei lähtenyt käyntiin.
Ei muuta kuin uusiksi koko homma, eli apuvirralla käyntiin.
Mutta..sittenpäs tapahtuikin ihmeellistä; auto kävi nätisti, mutta kaasu ei reagoinut mitenkään..siis ei mitenkään. Poljin menee kyllä pohjaan, mutta kierroksia ei ota.
Kojetaulussa palaa nyt toinen vikavalo (ei siis enää se moottorin ohjain...tms-valo).
Nyt siinä palaa sellainen puolikkaan autonkuva ja päällä munalukko (keltainen valo) (ohjekirjan mukaan auton turvajärjestelmän häiriö-valo).
Eipäs tuolla autolla nyt ajeta metriäkään, kun kaasu ei toimi.

Mikä ihme autoani vaivaa? Voiko tuo pesussä käyminen aiheuttaa kaiken tuon?

Kyselee epätoivoinen Peugeotin omistaja-äiti

7

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kevätaurinkoaa

      Pakkasella ei kannata pösöä pesettää varsinkiin automaatissa!

    • dsfsdfsdfsfdsdfsfsdf
      • lääkeauttaa

        Kylläpäs sattuikin sama vika. ☺️


    • esbopeugeot

      Mulla ei toimi edes keskuslukitus vm. 2004 Peugeot 206:ssa. Kivikovat penkit ovat ja koirankakka haisee sisällä.

    • fiddupeugeot
    • Olavikolavi

      Joo kannattaa kysellä vaan täältä neuvot ja unohtaa autokorjaamot.

    • 307Feline180

      Lataa akku ihan erikseen täyteen. Nuo ongelmat johtuu tyhjästä akusta. Samalla, kun irrotat akun ja viet lämpimään latautumaan, moottorinohjauksen säädöt palautuvat tehdastilaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4448
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3303
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      57
      2602
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2564
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      112
      2335
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1691
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1550
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe