Kalliit setelit Uudenmaan Osuuspankissa

Anonyymi-ap

Olipa taas omituinen asiointikokemus Uudenmaan Osuuspankissa.

Ensin sai jonottaa melkein tunnin. Kassapalveluita tarjotaan vain klo 10–12 ja konttori on täynnä vanhuksia, jotka maksavat laskuja, ja siihen kuluu aikaa ja jonottajat joutuvat aikansa kuluksi kuuntelemaan muiden asiointia. Verkkaisesti etenee asiakaspalvelu.

Nostin tililtä 100 €. Mitään kyselemättä pankkitoimihenkilö latoi tiskiin kaksi 50 €:n seteliä. Kerroin, että haluan 100 €:n setelin.

Siitä alkoi räpätys. Pankkivirkailija ilmoitti, että minun pitää maksaa palvelumaksu, koska julkenin esittää setelitoiveen!

Käteisen käsittely on kuulemma pankille hirvittävän kallista.

Kuitenkin luukun vieressä on hinnastoesimerkkejä, ja listassa viimeisenä lukee selvästi:

KÄTEISNOSTO, SETELIN VALINTA 12€
(YLI 300€)

Kuva:
http://tinyurl.com/2s4exc5s

Kuka tahansa huolellinen ja järkevä ihminen ymmärtää, että alle 300 €:n nostoissa setelivalinta on maksuton.

Virkailija ei suostunut edes katsomaan kyseistä lappua vaan väitti, että alle 300 €:n setelitoiveista pitää maksaa 12 €. Hän puhui koko ajan päälle, ei antanut suunvuoroa, ja kun koetin puolustaa omaa kantaani ja selittää, mitä lapussa oikeasti lukee, konttorin turvamies saapui oitis viereen norkoilemaan. Hankala asiakas! Vaaratilanne! Joku köyhä yrittää pitää puolensa! Pitääkö kutsua poliisi?

Pyysin kuittia tuosta 12 €:n maksusta, jotta voisin ”valittaa Kuluttajariitalautakuntaan”. En saanut kuittia. Pankkivirkailija ilmoitti jalomielisesti, ettei palvelumaksua peritäkään. Lisäksi hän tulosti paperille toisensisältöisen hinnaston:

http://tinyurl.com/yy24azf5

Asiakkaan on kuitenkin voitava luottaa siihen hinnastoon, joka on konttorissa nähtävillä!

Ylimalkaan tuollaiset ”palvelumaksut” ovat perusteettomia ja hyvän tavan vastaisia. Pankille ei aiheudu valinnasta mitään erityistä kulua. Tarvitsee vain kertoa kassalaitteelle, millaisina seteleinä nosto annetaan. Hiirellä pari rastia ruutuun.

Aikoinaan kirjoitin lehteenkin, mutta pankki ei vastannut.

http://tinyurl.com/43fdxhxa

Ylimalkaan lapusta näkyy, että sen laatija on ahne ja tyhmä. Lapussa on kirjoitus- ja kielioppivirheitä. Ei ole penaalin terävin kynä ollut asialla.

Koko palvelumaksu on muutenkin ollut täysin mielivaltainen. Virkailija saa valita, periikö sen vai ei. Jonottaessa olen kuullut virkailijoiden jopa kysyvän käteisen nostajilta: ”Millaisina seteleinä laitetaan?”, eikä asiakkailta ole kyseistä palvelumaksua peritty eikä ole räpätetty, jos jonkin toiveen esittää.

Hinnaston sanamuotokin on moniselitteinen, ja sitä on tulkittava laatijan vahingoksi. Jos nostaa sata euroa ja haluaa sadan euron setelin, ei se ole ”erityistoive”. Erityistoive on jotain erityistä, epätavallista. Jos nostaa sata euroa ja haluaa viiden euron seteleitä, se voisi olla ”erityistoive” (mutta ei sellaisestakaan voisi periä tuollaista palvelumaksua). Eivät kaikki toiveet ole ”erityistoiveita”, mutta pankki jättää epäselväksi, millainen toive toteuttaa nimenomaan ”erityistoiveen” tunnusmerkistön.

Sama ilmenee ruotsinkielisestä hinnastosta. Siellä on ”specialönskemål” (erikoistoive), mutta epäselväksi jää, millainen olisi ”icke-speciellt önskemål”.

http://www.op.fi/tariff?pid=578800&hid=11100#Kontouttag

Ilmeisesti maksua peritään pärstäkertoimen perusteella. Köyhän näköinen vanhahko mies pannaan maksamaan ja muutenkin hänelle näytetään, mistä kana pissii. Mitäs kantaa pankkikonttoriin hiekkaa kengissään ja vielä julkeaa vaatia isoa seteliä!

Onko keneltäkään ikinä oikeasti peritty Osuuspankissa kyseistä ”setelinvalintapalvelumaksua”? Olisi hauskaa viedä menettely Kuluttajariitalautakuntaan.

2

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      'Olipa taas omituinen asiointikokemus Uudenmaan Osuuspankissa.
      Ensin sai jonottaa melkein tunnin. Kassapalveluita tarjotaan vain klo 10–12 ja konttori on täynnä vanhuksia, jotka maksavat laskuja, ja siihen kuluu aikaa ja jonottajat joutuvat aikansa kuluksi kuuntelemaan muiden asiointia. Verkkaisesti etenee asiakaspalvelu.
      Nostin tililtä 100 €. Mitään kyselemättä pankkitoimihenkilö latoi tiskiin kaksi 50 €:n seteliä. Kerroin, että haluan 100 €:n setelin.'

      Antaa OP:n ajaa konttorinsa alas hinnoittelullaan. Rahan jako ulkoistettu pankkiautomaateille eikä usein tarvitse jonottaa.

    • Anonyymi

      Osuuspankin salaperäiset palvelumaksut ja touhut on jo tiedossa monella, nuokin bonukset valuvat pankin vapaamuurareille ja tätä porukkaa suojelee vielä OP Ryhmän pääjohtaja Timo Ritakallio jonka vuosipalkka on jo noin 1,1 miljoonaa euroa( verotiedot)

      Koskien pelkästään Tampereen Osuuspankin salaseuran vapaamuurariverkostoa:

      https://osuuspankinvapaamuurarit.blogaaja.fi/2022/08/03/4/

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      50
      3147
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      15
      1610
    3. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      16
      1609
    4. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      30
      1363
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1332
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1222
    7. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1075
    8. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1003
    9. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      50
      981
    10. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      923
    Aihe