POSTIPANKIN TILI

Mummoni

Hei,

Mitä teen tässä tilanteessa.
Minulla oli pankkikirjatili postipankissa.
Lisäksi oli määräaikaistalletuksia.
Pankkikirjatilillä on vielä muutama kolikko. Sitä ei koskaan lopetettu. Ja sen piti olla yhteydessä määräaikaistalletustilehin niin että rahaa siirtyisi sieltä pankkitilille.

En ole käynyt aikoihin Postipankissa. Ja nyt huomasin että sitä ei ole. Mutta missä ovat minun määräaikaistilini? Sampopankin vaihde ei osaa vastata. Missä rahani ovat?

6

5505

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on täälläkin

      ihmettelen samaa. pankkikirja löytyy muttei paikkaa mistä hakea rahoja. tuskin korkojakaan enää on tullut. joskus vuosia sitten kuulin että jostain 40km päässä olevasta pankista voisi kysellä mutten tiedä missä semmoinen on.
      mistä lie pankista tästä voisi kysyä ellei sampossa tiedetä?
      taitaa olla rahat pankinjohtajan taskuissa :P

    • sanotaan netissä

      Vuonna 1997 Postipankki ja Suomen Vientiluotto yhdistettiin Leonia-pankiksi. Leonia jatkoi yhteistyötä Postin kanssa vuoteen 2000, jolloin se yhdistyi vakuutusyhtiö Sammon kanssa.

      http://keskustelu.suomi24.fi/
      show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000001327&posting=
      22000000020907994

      tuolla sanotaan että tilin lopetus onnistuisi sampossa. ilmeisesti vaihde ei tiedä asiasta mitään, marssi suoraan sammon tiskille, toivottavasti siellä asiantuntevampaa.

      • Siis Sampohan myi pankkinsa viime vuonna tanskalaisille, joten pitää kysyä Sampopankin konttorista (eikä esim. Sampo-konsernin vakuutusyhtiön konttorista).


    • ja.

      ja odota viikko.

    • untietleslsslslslsslsslssls...

      vanhat postipankin ja leonian tilit on sampopankissa. tilitunnus on kasi - alkuinen tai sit esim. TA-

      Pankilla on velvoite pitää ne vaikka 100000 vuotta

    • HomerF

      Meillä oli sama tilanne pari vuotta sitten. Postipankin pankkikirjassa oli tilinumerokin vielä Postipankin vanhalla tyylillä. Sampo Pankissa tutkivat asiaa ja löysivät rahat selvittelytililtä. Rahat olivat siirtyneet sinne, koska tiliä ei ollut käytetty yli kymmeneen vuoteen. Aikaa meni pankissa noin puoli tuntia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      29
      2165
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1975
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1941
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1653
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1557
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      491
      1517
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1494
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1310
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1198
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1179
    Aihe