RISTO HENTUNEN VARASTI RAHAT

TÖRKEÄ KUSETTAJA

RISTO HENTUNEN AIHEUTTI LAHJAKORTEILLAAN RAHAN VIRTAAMISEN WINCAPITAN OHI OMAAN VARJOPYRAMIDIINSA. HENTUSEN TAKIA KOKO WINCAPITA SULJETTIIN!

7

1980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Adakin niistä

      On joskus vääntänyt, mutta esim. meidän alueen jäsenet eivät tiedä niistä mitään???

      • ....

        Suoli24-palstan arkistot kertovat:

        "WGI:ssä oli lahjakortit joilla vanhemmat jäsenet saivat uusilta liittyjiltä liittymis- ja sijoitusrahat suoraan käteen siirtämällä ansaituja "virtuaalirahoja" sivuston sisällä.
        WC:ssä pystyi tekemään hyvin pitkälle samalla lailla."


      • AdaFlink

        ... noista liittymislahjakortti- ja varjopyramidikotiutuksista jo syyskesällä 2007.
        Keskusteltiin täällä erään clubilaisen kanssa siitä, että netissä alko olemaan sellaisia ilmoituksia, joissa tarjottiin clubiin jäsenyyttä halvemmalla, kuin se tuolloin ollut minimi 3.000 €uroa. Hän teki laskelman ja huomattiin, jotta onpas vaan pirun edullista. Hah, hah, poliisi taisi hokata ne varjopyramidit vasta joskus vuotta myöhemmin.

        Täytyy huomioida, että clubin varjopyramidi (poliisi taisi tutkinnassaan kuvata varjoja ns. pikkupyramideinä pääpyramidin sisällä, mikä onkin osuvampi ilmaisu tässä clubin tapauksessa) ei ole sama, kuin ns. "liittymislahjakortti". Tietenkin noita kahta kotiutustapaa saattaa olla sekoittuneina ja tarkoituksella sötkötettynäkin. Mutta huomatkaa, jotta miten käteviä molemmat kotiutuskeinot olivat. Kotiutusta haluava jäsen ei joutunut odottelemaan kotiutuspäivää, ei veroja, ei suurta riskiä kiinnijäämisestä, vaan kaikki käteen ja heti sponsorin itse valitsemalla maksutavalla. Juurikin noitten kahden kotiutustapojen erinomaisuuden takia en ole uskonut poliisin ilmoittamaan n. 100 miljoonaan euroo meni "kankkulan kaivoon". Sen "kotiutussumman" on oltava todella paljon suurempi.

        NS. LIITTYMISLAHJAKORTTI KOTIUTUSTAPANA

        Sinulla on clubitilillä 100.000 €uroa kotiutuskelpoista virtuaalirahaa. Sinähän voit tehdä niistä kotiutuspyynnön ja MB hoitaa rahat sinun haluamallesi tilille. Tällöin toki maksat niistä verot Suomeen, tai ainakin ilmotat verottajalle. Jos olet rehellinen ja vilpittömin mielin liikkeellä, niin olet toiminut juuri noin mainitsemallani tavalla.

        Toinen vaihtoehto (rikollinen) on se, että muutat tuon kotiutustililläsi olevan virtuaalisen rahan riihikuivaksi toimimalla näin:

        Hankit 10 uutta jäsentä. He kukin maksavat sinulle 10.000 €uroa suoraan käteen. Osa toki on voinut maksaa myös pankkisiirtona (ikävää, kun niistä jää jälki myöhempää tarkastelua varten). Kirjaat nuo kaikki 10 jäsentä sisään clubiin. Clubi ottaa tuosta sen oman 2.000 €/hlö ja sijoitettavaksi jää 8.000 €/hlö. Eli noin olet vaihtanut 100.000 €uroa virtuaalirahaa selviksi seteleiksi joko pankkitilille tai perstaskuun. Lisäksi clubi on palkinnut sinut kertakorvauksella (oliko 200 €uroa/hlö?) uuden jäsenen tuomisesta clubiin. Hyödyt lisäksi tulevaisuudessa kaikista näistä 10 uudesta jäsenestä niin, että saat 20 % heidän tuotoistaan.

        HUOMAA SEURAAVAA! Tuosta ei ole jäänyt mitään todistetta minnekään (jos ei oteta niitä, jotka ovat maksaneet tilillesi pankin kautta sen 10.000 €uroa liittymisen 2.000 € sijoitussumman 8.000 €uroa. Kaikki siirrot ovat tapahtuneet clubin sisäisinä siirtoina.

        Näin toimien on ollut todella pieni riski jäädä kiinni. Verottajakaan ei ole kysellyt, koska eihän ne osaa edes epäillä mitään, koska paljastavia tilitapahtumia ei ole. Lisäksi clubi on hyötynyt, koska et ole vaatinut 100.000 €uron kotiutusta ja olet itse hoitanut virtuaalirahan muuttamisen riihikuivaksi.

        Turhaan on sanoa, että clubissa piti näin toimien hoitaa "laina" jonkun ajan kuluessa, tai muuten rahahana meni kiinni tms. tms. sanktiot. Clubissa oli säännöt, mutta eiköhän ne olleet tehty tavalliselle "sijoittajille" ja valvottiinko niitä todella onkin sitten ihan eri juttu. Yleensähän se on niin, että "herroilla on toiset säännöt, kuin rahvaalla".

        CLUBIN VARJOPYRAMIDI KOTIUTUSTAPANA

        Olet vanha jäsen ja sinulla on tuo 100.000 €uroa clubin tilillä kotiutuskelpoista virtuaalirahaa.

        Muutat virtuaalirahan näin (rikollista ja ei aina clubin kannalta niin edullista):

        Hankit 10 uutta jäsentä. Otat heiltä jokaiselta 10.000 €uroa käteen. Et kirjaa heitä clubiin, vaan hoidat vanhana jäsenenä homman niin, että laitat sieltä omalta clubitililtäsi kotiutuskelpoista virtuaalirahaa 100.000 €uroa clubiin kumuloitumaan. Sitten vaan teet ohjelman, jossa näkyy kunkin varjon sijoitus. Kun kumuloitumisaika on mennyt umpeen, niin sitten maksat tuottoja, jos maksat näille sun varjoille, tai kehoitat heitä toimimaan samallalailla, kuin sinä. Näin varjo kasvaa pääpyramidin sisällä

        HUOMAA! Tässä tapauksessa clubi ei saa sitä 2.000 €uron liittymismaksua. Sinä kuitenkin olet saanut muutettua virtuaalirahan selväksi riihikuivaksi, joten paskaaks siitä. Eli sinä sait sen 100.000 €uroa.

        Muistaakseni clubi tiedotti jossain vaiheessa tuon jäsenen kanssa käymämme keskustelun jälkeen, että tällaisia "teameja" on päässy syntymään ja ne on kiellettyjä. Eli jotkut jäsenet olivat jääneet kiinni clubin "sisäisessä tarkastuksessa".

        Nämä molemmat kotiutukset tapahtui clubissa sisäisenä siirtona, josta ei jää jälkeä mihinkään muuhun, kuin clubin sisäiseen järjestelmään. Eli poliisi ei voi näistä tietää, jos ei joku näillä tavoin liittynyt jäsen mene tekemään rikosilmoitusta. Tietenkin tilanne on toinen, mikäli poliisilla on hallussaan kaikki clubin sisäisinä siirtoina tehdyt mulkkaukset.

        Nämä ehkä osaltaan selittää sitä, jotta miksi näitä kotiutuskeinoja käyttäneet sponssit ovat hädissään ja yrittävät kaikin tavoin estää jäseniä tekemästä rikosilmoituksia ---> selittänee, jotta miksi niitä rikosilmoituksia on tehty niinkin vähän.

        Sitä en tiedä, jotta onko Risto kotiuttanut näin rahaa. Ristolla on käsittääkseni WGI-tausta ja noita liittymislahjakorttikotiutuksia tehtiin ihan urakalla WGI:ssä pakonsanelemana ainakin vuosina 2002...2004. Homma todettiin laittomaksi Kouvolan hovissa.

        Tulihan pitkät plöpinät.

        Ja mitaan ette voi...


    • Stupid.

      nyt se SUURI uutinen, jota on hehkutettu pitkään.Ei sen puoleen, taitaa pitää paikkansa.

      • uusi tekosyy

        numero 400. Siitä vaan vaihtamaan ajatuksia taas ihka uudesta aiheesta. Kyllä Hannu olis mutta tuo Risto.


      • vaan tavaraa, joka oli
        uusi tekosyy kirjoitti:

        numero 400. Siitä vaan vaihtamaan ajatuksia taas ihka uudesta aiheesta. Kyllä Hannu olis mutta tuo Risto.

        jäsenelle 1/2 kilon purkki vaseliinia ja VIP-jäsenille 400 gr


      • RISTO NÄRÄSTÄVÄN
        vaan tavaraa, joka oli kirjoitti:

        jäsenelle 1/2 kilon purkki vaseliinia ja VIP-jäsenille 400 gr

        SUOSITELTAVAA OLISI HAKEUTUA HOITOON, JOS NOIN LUJILLE OTTAA.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      176
      10742
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      87
      10219
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      232
      5659
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4488
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      129
      2970
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      2965
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      38
      1766
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1358
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1200
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1124
    Aihe