Eli kysymys olisi, että minne kirjataan ja miten käsitellään saatua arvonlisäveron alarajahuojennusta? Onko veronalaista tuloa?
Arvonlisäveron alarajahuojennus
12
6476
Vastaukset
- kofa
On siis veronalaista tuloa (jos ei verottaja ole muuttanut kantaansa parin viime kk:n aikana). Etsi tilikartasta jokin sopiva muut tulot -tili ja kirjaa sinne.
- niitä...
tilejä, joista huojennus tulee. Lähinnä siis myyntejä!
- kirjanpitäjää
paikalla? Sivusta tässä seuraan tätä keskustelua ja kysyn mielenkiinnosta, eli tuossa on kaksi vastausta, käyttää joko muut tulot tms tiliä tai oikaista myyntiä suuremmaksi. Minä maallikkona ajattelisin, että myyntiä voisi oikaista, mutta mitäs te ammattikirjanpitäjät jotka tätä ryhmää luette - olette varmaan törmänneet tähän asiaan, olisi hyvä kuulla miten menettelette.
- riippuu...
siitä, mille tilikaudelle huojennus kohdistuu.
Jos huojennus kohdistuu kuluvalle tilikaudelle, oikaisisin tulonoikaisuna myyntejä. Jos aikaisemmille tilikausille, tekisin oikaisun KILA 2005/1750 mukaan oman pääoman oikaisuna, jos oikaisu on oleellinen. - kirjanpitäjänä
riippuu... kirjoitti:
siitä, mille tilikaudelle huojennus kohdistuu.
Jos huojennus kohdistuu kuluvalle tilikaudelle, oikaisisin tulonoikaisuna myyntejä. Jos aikaisemmille tilikausille, tekisin oikaisun KILA 2005/1750 mukaan oman pääoman oikaisuna, jos oikaisu on oleellinen.Käsittely riippuu toki siitä, mistä yritysmuodosta on kyse.
Toiminimellähän tuo on veronalaista ansiotuloa, jota ei kannata toiminimelle edes kirjata mihinkään, tulee muutoin helposti verotetuksi kaksi kertaa. Verottoja nimittäin lätkäisee sen automatic ansiotuloksi.
Muutoin Kilan ohjeen mukaan, taikka sitten muihin tuottoihin. - Sepi
Kirjataan elinkeinotoiminnan muihin tuottoihin sinä vuonna kuin se maksetaan, eli ei tarvitse jaksottaa vaikka palautus koskeekin edellisiä tilikausia. Ei oikaista myyntejä.
- kofa
Sepi kirjoitti:
Kirjataan elinkeinotoiminnan muihin tuottoihin sinä vuonna kuin se maksetaan, eli ei tarvitse jaksottaa vaikka palautus koskeekin edellisiä tilikausia. Ei oikaista myyntejä.
Samaa mieltä olen siis Sepin kanssa, niinkuin jo aiemmin kirjoitinkin.
Kilan ohje koskee mielestäni lähinnä virheiden oikaisua ja siitähän tässä ei ole kyse, joten enpä menisi koskemaan omaan pääomaan.
Jos taas myyntejä oikaistaisiin, pitäisi se kirjaus tosiaan tehdä saman tilikauden puolella. Oma näkemykseni on kuitenkin se, että kun alv-huojennus ei oikeasti liity myyntisummiin, niin tuollaisella kirjauksella muokataan myynnit näyttämään vääriltä. Ehkä se ei kaikissa tapauksissa haittaakaan, mutta omaan kirjanpitotapaani ja ajatteluuni se ei vaan sovi.
Ja tosiaan, jostain muistan lukeneeni verottajan ohjeen, että kuten Sepikin kirjoitti, ei tarvitse kirjata sille tilikaudelle, jota koskee, vaan saa kirjata maksukaudelle. - rajoitettu
kofa kirjoitti:
Samaa mieltä olen siis Sepin kanssa, niinkuin jo aiemmin kirjoitinkin.
Kilan ohje koskee mielestäni lähinnä virheiden oikaisua ja siitähän tässä ei ole kyse, joten enpä menisi koskemaan omaan pääomaan.
Jos taas myyntejä oikaistaisiin, pitäisi se kirjaus tosiaan tehdä saman tilikauden puolella. Oma näkemykseni on kuitenkin se, että kun alv-huojennus ei oikeasti liity myyntisummiin, niin tuollaisella kirjauksella muokataan myynnit näyttämään vääriltä. Ehkä se ei kaikissa tapauksissa haittaakaan, mutta omaan kirjanpitotapaani ja ajatteluuni se ei vaan sovi.
Ja tosiaan, jostain muistan lukeneeni verottajan ohjeen, että kuten Sepikin kirjoitti, ei tarvitse kirjata sille tilikaudelle, jota koskee, vaan saa kirjata maksukaudelle.täysin selkeä, löytyy jopa verohallinnon nettisivuilta.
Jos suoriteperusteinen kirjanpito, kirjataan sille tilikaudelle johon kohdistuu. Huomioitava siis tilinpäätöksessä.
Jos maksuperusteinen, niin kirjataan kun suoritus saadaan.
- Qirjuri
Kommenteissa sepi oli oikeassa, on liiketoiminna muita tuottoja. Riippumatta yhtiömuodosta. Verottaja ei automaattisesti lisää sitä tuloihin - toiminimelläkään. Saattavat kysyä maksetun alv alarajahuojennuksen perään, että mihin se on kirjattu. Eli tarkistavat täten että on ilmoitettu verotuksessa tuottoina.
- Perry
...oletteko saaneet jo alv-palautusta tänä vuonna? Yleensä on rapsahtanut tilille jo aiemmin, mutta nyt on hiljaista. Itsellä pieni alv-myynti mutta suht paljon alvitonta ulkomaille, mitenkähän noi menee...
- Olli J
Maaliskuulla kysyttäessä sanoivat, että n. kolme kuukautta menee käsittelyyn. Muistaakseni oma palautus tuli n. kuukausi hakemuksen jättämisestä.
- dghdtyh
toukokuun aikana tuli niille kahdelle joiden hakemuksen täytin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1023665Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292413Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1422049Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.35915- 44841
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30820Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61815Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5809- 40717
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies89705