Eli kysymys olisi, että minne kirjataan ja miten käsitellään saatua arvonlisäveron alarajahuojennusta? Onko veronalaista tuloa?
Arvonlisäveron alarajahuojennus
12
6459
Vastaukset
- kofa
On siis veronalaista tuloa (jos ei verottaja ole muuttanut kantaansa parin viime kk:n aikana). Etsi tilikartasta jokin sopiva muut tulot -tili ja kirjaa sinne.
- niitä...
tilejä, joista huojennus tulee. Lähinnä siis myyntejä!
- kirjanpitäjää
paikalla? Sivusta tässä seuraan tätä keskustelua ja kysyn mielenkiinnosta, eli tuossa on kaksi vastausta, käyttää joko muut tulot tms tiliä tai oikaista myyntiä suuremmaksi. Minä maallikkona ajattelisin, että myyntiä voisi oikaista, mutta mitäs te ammattikirjanpitäjät jotka tätä ryhmää luette - olette varmaan törmänneet tähän asiaan, olisi hyvä kuulla miten menettelette.
- riippuu...
siitä, mille tilikaudelle huojennus kohdistuu.
Jos huojennus kohdistuu kuluvalle tilikaudelle, oikaisisin tulonoikaisuna myyntejä. Jos aikaisemmille tilikausille, tekisin oikaisun KILA 2005/1750 mukaan oman pääoman oikaisuna, jos oikaisu on oleellinen. - kirjanpitäjänä
riippuu... kirjoitti:
siitä, mille tilikaudelle huojennus kohdistuu.
Jos huojennus kohdistuu kuluvalle tilikaudelle, oikaisisin tulonoikaisuna myyntejä. Jos aikaisemmille tilikausille, tekisin oikaisun KILA 2005/1750 mukaan oman pääoman oikaisuna, jos oikaisu on oleellinen.Käsittely riippuu toki siitä, mistä yritysmuodosta on kyse.
Toiminimellähän tuo on veronalaista ansiotuloa, jota ei kannata toiminimelle edes kirjata mihinkään, tulee muutoin helposti verotetuksi kaksi kertaa. Verottoja nimittäin lätkäisee sen automatic ansiotuloksi.
Muutoin Kilan ohjeen mukaan, taikka sitten muihin tuottoihin. - Sepi
Kirjataan elinkeinotoiminnan muihin tuottoihin sinä vuonna kuin se maksetaan, eli ei tarvitse jaksottaa vaikka palautus koskeekin edellisiä tilikausia. Ei oikaista myyntejä.
- kofa
Sepi kirjoitti:
Kirjataan elinkeinotoiminnan muihin tuottoihin sinä vuonna kuin se maksetaan, eli ei tarvitse jaksottaa vaikka palautus koskeekin edellisiä tilikausia. Ei oikaista myyntejä.
Samaa mieltä olen siis Sepin kanssa, niinkuin jo aiemmin kirjoitinkin.
Kilan ohje koskee mielestäni lähinnä virheiden oikaisua ja siitähän tässä ei ole kyse, joten enpä menisi koskemaan omaan pääomaan.
Jos taas myyntejä oikaistaisiin, pitäisi se kirjaus tosiaan tehdä saman tilikauden puolella. Oma näkemykseni on kuitenkin se, että kun alv-huojennus ei oikeasti liity myyntisummiin, niin tuollaisella kirjauksella muokataan myynnit näyttämään vääriltä. Ehkä se ei kaikissa tapauksissa haittaakaan, mutta omaan kirjanpitotapaani ja ajatteluuni se ei vaan sovi.
Ja tosiaan, jostain muistan lukeneeni verottajan ohjeen, että kuten Sepikin kirjoitti, ei tarvitse kirjata sille tilikaudelle, jota koskee, vaan saa kirjata maksukaudelle. - rajoitettu
kofa kirjoitti:
Samaa mieltä olen siis Sepin kanssa, niinkuin jo aiemmin kirjoitinkin.
Kilan ohje koskee mielestäni lähinnä virheiden oikaisua ja siitähän tässä ei ole kyse, joten enpä menisi koskemaan omaan pääomaan.
Jos taas myyntejä oikaistaisiin, pitäisi se kirjaus tosiaan tehdä saman tilikauden puolella. Oma näkemykseni on kuitenkin se, että kun alv-huojennus ei oikeasti liity myyntisummiin, niin tuollaisella kirjauksella muokataan myynnit näyttämään vääriltä. Ehkä se ei kaikissa tapauksissa haittaakaan, mutta omaan kirjanpitotapaani ja ajatteluuni se ei vaan sovi.
Ja tosiaan, jostain muistan lukeneeni verottajan ohjeen, että kuten Sepikin kirjoitti, ei tarvitse kirjata sille tilikaudelle, jota koskee, vaan saa kirjata maksukaudelle.täysin selkeä, löytyy jopa verohallinnon nettisivuilta.
Jos suoriteperusteinen kirjanpito, kirjataan sille tilikaudelle johon kohdistuu. Huomioitava siis tilinpäätöksessä.
Jos maksuperusteinen, niin kirjataan kun suoritus saadaan.
- Qirjuri
Kommenteissa sepi oli oikeassa, on liiketoiminna muita tuottoja. Riippumatta yhtiömuodosta. Verottaja ei automaattisesti lisää sitä tuloihin - toiminimelläkään. Saattavat kysyä maksetun alv alarajahuojennuksen perään, että mihin se on kirjattu. Eli tarkistavat täten että on ilmoitettu verotuksessa tuottoina.
- Perry
...oletteko saaneet jo alv-palautusta tänä vuonna? Yleensä on rapsahtanut tilille jo aiemmin, mutta nyt on hiljaista. Itsellä pieni alv-myynti mutta suht paljon alvitonta ulkomaille, mitenkähän noi menee...
- Olli J
Maaliskuulla kysyttäessä sanoivat, että n. kolme kuukautta menee käsittelyyn. Muistaakseni oma palautus tuli n. kuukausi hakemuksen jättämisestä.
- dghdtyh
toukokuun aikana tuli niille kahdelle joiden hakemuksen täytin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5292599Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532240Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2062196Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131628Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191489Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip501406- 971359
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621171Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise941141Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931055