Nonni mitä tehdä kun elävä neitoperhonen on sisällä ja elossa??? Laitoin sen vanhaan akvaarioon, osa katosta vuorattu vain harsokankaalla, jotta ilma kiertäisi, mutta rupeaako se sinne itsekseen talvehtimaan vai pitääkö sille antaa ravintoa tms. hunajavettä???
Neito perhonen sisällä, elossa!
6
4716
Vastaukset
- KTH.
Jos akvaario on huoneenlämmössä, ei oikein ole toivoa horroksen jatkumisesta. Pitäisi löytyä viileä paikka, jossa ei olisi lämmönvaihteluita.
En tiedä kuinka kovaa pakkasta neitoperho sietää. Kellari, jossa pakkanenkin pysyisi kohtuullisena, voisi ehkä kelvata. Huoneenlämmössä ravinnontarve kasvaa, ja elinpäivät hupenevat loppuun.- NeitoP
aha eli joko viedä viileään tai sitten ruokkia.... hmm jos ruokin elääköhän kesään asti? ja jos ruokin niin millä?
- KTH.
NeitoP kirjoitti:
aha eli joko viedä viileään tai sitten ruokkia.... hmm jos ruokin elääköhän kesään asti? ja jos ruokin niin millä?
Neitoperhon ruokavalioon voi sisältyä muutakin kuin kukkien mesi, esim mahla. Mutta mistäpä sitä näin talvella saiai. Onkohan kukissakaan näin talvella mettä, Tulisi kalliiksi hankkia tuoreita kukkia. Voisit kokeilla hunajaliuosta sopivan laimeana. Veikkaan tuosta elämisestä, että kevät on liian kaukana sille hereillä.
- Amiraali222
ja muut vastaavat esim. nokkosperhonen, sitruunaperhonen, suruvaippa jne. eli perhoset, jotka talvehtivat aikuisena, tarvitsevat lepovaiheen. Niitä ei voi ruokkia talvella, koska ne silloin eivät kevättä näe, vaan "kuluvat" ennen aikojaan.
Muutamia perhosia on Suomessa ns. vaeltajia (Ohdakeperhonen, amiraali) joilta puuttuu lepovaihe. Ne eivät siis pysty talvehtimaan täällä, koska puuttuu ravinto.
Edullisinta olisi perhosellesi siirtää se kylmään paikkaan. Se selviytyy vielä tilassa, joka on vähän pakkasen puolella, ehkä n. -5 astetta. Tällainen tila voisi olla jokin kuiva kellari, ullakko jne. Siellä se voisi jatkaa "talviuniaan" ja heräisi keväällä.- Amiraali222
ei amiraali, joka on nimimerkkini. Sorry
- Anna hunajaa
Anna hunajavettä. olen sillä saanut nokkosperhosen pysymään hengissä. Joidenkin huonekasvien mesi voi myös kelvata, jos on kukkivia kukkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 951782
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2371667- 911373
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!661032Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46931- 47928
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38918Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9914- 46872
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika37849