Haapala mokasi pahasti

ei tarvita

Änestimme Jyrki Haapalaa, koska hän on kirkkovaltuuston puheenjohtaja ja hänen arvonsa ovat meille tärkeät. Kun mieheni aamulla luki järkyttyneenä Varkauden lehdestä Haapaöan uusimmasta hankkeesta, olimme tosi ihmeissämme! Ei voi olla totta, että meitä näin petettiin! Miksi ravintolahanketta ajaa mies, joka vastustaa alkoholia? Turvallisuus oli myöskin meille tärkeä asia hänen vaaliteemassaan, ja nyt näin järjetön hanke! Meidän perhe ei koskaan tule menemään kyseiseen ravintolaan, mikäli hanke menee läpi, mitä suuresti ihmettelisin!

158

1424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • petetty äänestäjä

      Ei todellakaan tarvita Varkauteen mitään kelluvaa ravintolaa ja ajatuskin on ihan järjetön! Minun mielestäni täällä on jo ihan tarpeeksi ravintoloita ja kun kävijöitäkin ei tahdo nytkään riittää joka paikkaan. Äänestin Haapalaa ja kunnioitin hänen arvojaan ja kaikki jutut ja kirjoitukset olivat mielestäni asiallisia. Uskomatonta, että mies voi kääntää takkinsa tuosta vain ja ajaa saksalaisen kanssa ravintolahanketta. Nyt ymmärrän niitä henkilöitä, jotka toisella sivulla mollaavat Haapalaa. He olivatkin oikeassa!

    • Kahvijapulla...

      Eikös siellä voi käydä syömässä tai kahvilla? Ainako se pitää sitä viinaa kitata? Minusta oli kiva idea! Vähän jotain säpinää tähänkin kyläpahaseen!

      • peplit

        Vetäkää se tulppa irti!


    • Water Haloo

      Sillä paikalla mihin nämä "värikkäät" henkilöt puuhaavat ravintolaansa, on jo valmiin Varkauden kallein laituri muistona Propeliyrittäjästä. Laivuri Kärkkäinen rakennutti kaupungilla laiturin ja toi siihen kelluvan ravintolan. Jäljellä on vain laituri. Yksi asia Haapalan logiikassa ihmetyttää. Hän tosiaan vihaa kirjoitustensa mukaan alkoholin käyttäjiä. Kuinka kuvioon sopii veneellä tulevat asiakkaat ja heidän poistuminen alkoholia nauttineena. Kahta näistä yrittäjistä lähentää paatoksellinen militarismi ja ihmisten aliarviominen. Jos näillä herroilla on oma ranta ja rakentavat täysin omalla kustannuksellaan, niin mikäs siinä. Kaupunki pysyköön etäällä näistä yrittäjistä.
      Haapalaa kaivattaisiin jo töihin, mitä hän osaa. Mopo pojat / tytöt ovat ottaneet lain omiin käsiinsä. Ohittelevat autoja vaarallisesti väärältä puolelta, nopeudet ovat kohonneet huikeiksi. Kaikkein vaarallisinta mopoilijoiden omalle turvallisuudelleen on aivan puskurissa kiinni ajaminen. Että eikun töihin Haapala.

      • greisiä

        Kiitos tuosta asiallisesta tiedosta. Minusta tämä on jo Haapalalta aivan naurettava juttu. Olet oikeassa, että ikävä tosiasia onse, että mopoilijat ovat ottaneet lain käsiinsä. Eilen eräs mopopoika ajoi ohitseni niin läheltä, että olin jo varma että nyt rysähtää. Ravintolaa, jossa ei alkoholia tarjoilla, ei ole olemassakaan eikä sellaista kannata tähän kylään hommata. Överiks veti.


      • Varkkila

        Itseasiassa tuo kelluva juttu on ihan ok idea. Jos kaupungista ei tule sen maksajaa...EU-tukien saaminen ja yksityinen rahoitus on ihan ok juttu ja pistäköön sen ravintola-hotellinsa siihen rantaan, ei se mitään haittaa ja voi jopa olla vetonaula. Tai on vetonaula, jos täällä on riittävästi muuta, minkä takia tulla tänne.
        Tulla jossain vaiheessa kehuttiin lenkkipolkuja ja hiihtolatuja...mutta sellaisten takia ei turisti tänne yöpymään jää.
        (On harmillista, että Varkkila Suuri, vuonna 1623 kulkiessaan Varkauden ohitukseen käytettävää pikapolkua Suurjoensuun suuntaan, ei pysähtynyt rakentamaan pikkuista Olavinlinnan kopiota. Tästä pikataipaleena käytettyä ohituspolkua on kiittäminen Juhana Truunopoikaa, jonka haaveena oli jo varhain saada pikatiet eri ostoskeskittymien välille. Näissä ihmiset sitten myivät tuotteitaan ja vaihtoivat kuulumisiaan..... )
        Jos meillä olisikin tuollainen pikkuinen keskiaikainen linna, jossa voitaisiin viettää Vekara-Varkautta, oopperaa ja keski-aikamarkkinoita :) Se olisi jo riittävä vetonaula, että matkailija pysähtyisi kellumaan hotellin ja ravintolan tiimoilla.


      • Jyrki portsariksi
        Varkkila kirjoitti:

        Itseasiassa tuo kelluva juttu on ihan ok idea. Jos kaupungista ei tule sen maksajaa...EU-tukien saaminen ja yksityinen rahoitus on ihan ok juttu ja pistäköön sen ravintola-hotellinsa siihen rantaan, ei se mitään haittaa ja voi jopa olla vetonaula. Tai on vetonaula, jos täällä on riittävästi muuta, minkä takia tulla tänne.
        Tulla jossain vaiheessa kehuttiin lenkkipolkuja ja hiihtolatuja...mutta sellaisten takia ei turisti tänne yöpymään jää.
        (On harmillista, että Varkkila Suuri, vuonna 1623 kulkiessaan Varkauden ohitukseen käytettävää pikapolkua Suurjoensuun suuntaan, ei pysähtynyt rakentamaan pikkuista Olavinlinnan kopiota. Tästä pikataipaleena käytettyä ohituspolkua on kiittäminen Juhana Truunopoikaa, jonka haaveena oli jo varhain saada pikatiet eri ostoskeskittymien välille. Näissä ihmiset sitten myivät tuotteitaan ja vaihtoivat kuulumisiaan..... )
        Jos meillä olisikin tuollainen pikkuinen keskiaikainen linna, jossa voitaisiin viettää Vekara-Varkautta, oopperaa ja keski-aikamarkkinoita :) Se olisi jo riittävä vetonaula, että matkailija pysähtyisi kellumaan hotellin ja ravintolan tiimoilla.

        onhan meillä Savon toiseksi suurin linna Mantu Kangaslammella. Omilla rahoilla sitten se ravintola- lautta Pisamaniemen vierasvenesatamaan vetonaulaksi.


      • Pikku-Niilo

        Juttiita niin, juttiita näin !


    • Vetovoimaisuutta!

      No huh huh tätä kirjoittelua. Heti kun joku yrittää jotakin uutta, ollaan torppaamassa suureen ääneen, ihan sama millä perusteella, kunhan torpataan.

      Haapala on varmaan kaupunginvaltuutettuna ajatellut asiaa vähän isommassa mittakaavassa, ideanahan on saada kaupunkiin vetovoimaisuutta joka lisää matkailua ja sitä kautta tuo kaupunkiin lisää rahaa. Kaupunkistrategiassakin on huomioitu vetovoimaisuustekijät. Minusta on hienoa, että Haapala on aatteellisesti mukana tuossa monen toimijan _yrittäjävetoisessa_ hankkeessa.

      Varkautelaiset ei itse osaa nähdä miten hieno matkailukaupunki Varkaus voisi olla, jos innokkaita tekijöitä ei torpattaisi heti kun ajatukset tuodaan julki. Meillä on jo paljon, esimerkiksi musiikkitapahtumia, vesitornia, elämysmatkailua ja mekaanista musiikkia... Kelluvaa ravintolalauttaa ei tiettävästi ole muualla Suomessa ja jos projekti etenisi niin pitkälle kuin lehtijutuissakin on visioitu, olisi se ainutlaatuinen, kiinnostava matkailukohde, jossa viimeinkin hyödynnetään tätä miljöötä mikä Varkaudessa on jäänyt liian vähälle arvostukselle.

      "Kävijöitä ei nytkään tahdo riittää" sanoo joku. Sepä se ajatus olisikin, että uusi innovaatio toisi tänne lisää väkeä käyttämään muitakin palveluita. Ei yöpyvä matkailija syö jokaista ateriaansa samassa paikassa.

      Ja ajatelkaa nyt tavallisen varkautelaisenkin näkökulmasta, miten hienoa olisi kun keskellä kaupunkia sykkisi elävä sydän, heti Kauppakadun erikoisliikkeiden vieressä olisi tilaisuus lounastaa veden äärellä joko ostosreissulla tai ruokatunnilla. Siellä rannassahan voisi järjestää vaikka musiikkitapahtumia tai kesäteatteria.

      Ja vielä... miten jollekin tulee ravintola-sanasta ensimmäisenä mieleen juottola, jota kirkkovaltuuston puheenjohtajan pitäisi vastustaa ja josta veneilijät lähtevät ajelemaan päissään? Eikö se Kempfkin sano haastattelussa, että "laadukas, lapsiystävällinen ravintola"?? Pitäisikö tässä nyt alkoholivalistushengessä alkaa vastustaa muitakin kaupungin ravintoloita, vaikkapa Kahta ruusua ja Amandaa, koska niistäkin taitaa saada ruuan kanssa halutessaan alkoholia?? Huh huh.

      • Varkkila

        Kelluvia ravintolalauttoja on pienessä mittakaavassa muuallakin Suomessa, mm. Savonlinnassa. Ravintolalaivoja onkin sitten vaikka missä. Tuollaista isoa kompleksia ei Suomessa ole missään mielestäni ja siten se olisi ainutlaatuinen.
        Kaikenlaista tapahtumaa todella on paljon, mutta osa on sen laatuista näpertelyä, ettei sillä täytetä hotellin ja ravintolan kapasiteettia, eli turisti ei sen takia tänne pysähdy. Kunnon Keskiaikainen linna täällä pitäisi olla keskellä kaupunkia ja siihen parin viikon keskiaikamarkkinat turnajaisineen, niin alkais tapahtua kesällä täälläkin :)
        Saisikohan keskiaikaisen kivilinnan rakentamiseen EU-työllistämis- ja kehitystukea?
        Jos vaikka 500 miljoonaa euroa noin ensi alkuun, koska Varkaudessa ei ole koskaan pelattu pikkujuttujen kanssa. Ei tänne ole koskaan haluttu edes pienyrittäjiäkään asioita sotkemaan :)


      • Water Haloo

        Meillä sykkii elävä sydän tuossa Navitaksen kehitysyhtiössä joka maksaa meille veronmaksajille miljoonia vuodessa. Ravintolalossin rakentaminen on aivan Ok kunhan siihen ei käytetä veronmaksajien rahoja. On varmasti miellyttävää syys-maaliskuun välillä istua lounaalla järvenpäällä. Meillä kyllä riittää paikkoja rakentaa maallekkin. Järvinäköalalla. Olen Varkkilan kanssa täysin samaa mieltä että ensiksi jotain matkailijoita pysäyttävää. Linnan lisäksi Saimaan laivaston tukikohta, alkuperäismallisine laivoineen.
        Kuka muuten vie lapsensa laiturille kun ryhtyy sivistyneeseen ravintolaillanviettoon, viinitilkkoineen.
        Työpaikkoja hanke ei valitettavasti tuo, vain lisää pätkätyöläisiä jotka kiertävät ravintolasta toiseen.


      • Voi luoja

        Yritys ei ole uusi. Yhtiöt ovat majoittaneet jo aikoja lotjissa. Tuli tuo lupamenettely mieleen. Jyrki sanoo että kaupungin on pakko antaa lupa. Onko se jo HyväVeli järjestelmä sen päättänyt. On kaksi asiaa miksi tuo systeemi ontuu. Jurgen ja Jyrki.

        http://poistyopoydalta.blogspot.com/2009/02/asuntolotjat.html


      • Veivataan kammesta

        Jo se, että kammenkääntäjä K mainitaan samassa lauseessa kuin lapsiystävällisyys herättää hilpeyttä! Et ole tainnut koskaan käydä lasten kanssa mekaanisen musiikin museossa...siitä on kuule lapsiystävällisyys kaukana.


    • minäkin yrittäjä

      Rakentakaa omilla rahoilla, eikä yhteiskunnan tukirahoilla. Mikä vitun yrittäjä
      se on, joka ei riskejä, vaan yhteiskunnan tuilla yrittää.

      • Varkkila

        No, jos kyselet, mikä se sellainen yrittäjä on, niin Varkaus on niitä täynnä. Lisäksi kilpailua alkaa jo vääristää nämä yhdistysten työllistämisprojektit, jotka haittaavat pienyrittäjien mahdollisuuksia...Joten kyllä näitä on ja paljon.


      • Sanoit hyvin

        Oikein sanoit ja sitäpaitsi Haapala itse valittaa näistä yhteiskunnan pummeista. Riskejä on otettava meni sitten syteen tai saveen, mutta omalla kustannuksella!


      • tarkkana valtuutetut

        valtuuston pj ja Kaksi ruusua yrittäjä yrittää uusia rahoitusta, kun terassihanke paljastui aikoinaan.


    • Muikkuja, nam!

      Kiva idea, mutta ihmettelen suunniteltua sijaintia. Eikö parempi paikka olisi siinä Rajakadun upeassa "toriaukio rannassa"? Tähän rantaan ihmiset löytäisivät paremmin suoraan Kauppakadulta.

      OIspa ihana kun tulisi kunnon muikkubaari meillekkin : )

      Ja jos homma ei lähde toimimaan, niin voihan sen lautan myydä vaikka Savonlinnaan... ; (

    • Laivuri:=)

      Sama homma:

      (Ja jos homma ei lähde toimimaan, niin voihan sen lautan myydä vaikka Savonlinnaan)... ; (

      Näin tehtiin myös Paul Wahl laivan suhteen. Ensin laiva hommattiin kalliilla
      rahalla varkauteen ja isoja summia laitettiin laivan kunnostukseen ja sitten
      myytiin savonlinnaan lähes ilmaiseksi.

    • PERSEET OLALLE

      Eikös HAAPALA joku vuosi sitten ehdottanut jotain kännikapinaa...ja nyt sitten ihan pokkana itse perustamassa ravintolaa poliisityön kokemuksella! Aprillipilana toi olisi ollut hyvä juttu!

    • Raitis Kankkunen

      Suomessa ravintolat on valumassa ulkolaisten käsiin kun suomalaiset menevät ravintoloihin vain kittaamaan alkoholia !

      Muualla taas panostetaan ruokaan ja tarjoiluun ?

      Yhdessäkään ulkolaisessa ravintolassa ei Varkaudessa edes saa aalkoholia !

      • tärkeysjärjestys

        Ei yhtään ravintolaa enää Varkauteen! Miksi ei panosteta arjen turvallisuuteen ja lapsiin ja vanhuksiin sekä vähäosaisiin. Heille EU-tukea normaaliin elämään.


      • Arkeen
        tärkeysjärjestys kirjoitti:

        Ei yhtään ravintolaa enää Varkauteen! Miksi ei panosteta arjen turvallisuuteen ja lapsiin ja vanhuksiin sekä vähäosaisiin. Heille EU-tukea normaaliin elämään.

        Harvinaisen järkevästi sanottu.


    • Contra Castro

      Onko tämä nyt sitten ettei EUssä ymmärretä meitä ?

      Rahaa varmaa liikenisi tähänkin projektiin ?

      Heille pitää ( Portugal & Kreikka ) antaa takuita mutta Suomessa ihmiset juovat itsensä hengiltä !

      Alkoholi on kuten maatalous että luonto kertoo että missä on helpompaa viljellä ja missä juoda ?

    • järjestystä

      Ihmettelen suuresti, miksi Haapala lähtee tälläiseen mukaan, kun häntä tarvittaisiin ihan muihin asioihin. Juuri ne ainaiset mopoilijat ja heidän ja muiden turvallisuus yms. mutta ei ravintolabisnestä!

    • vespamimmi

      Jos häneltä puuttuu ymmärrys puheiden ja tekojen suhteen, tiedä häntä.
      Kunnallisvaalien alla hänen vaalilupauksensa oli, alkoholi pois kaupungin
      järjestämistä tilaisuuksista, mutta mies tekee aivan toisin ja ei kuulema
      muista edes koko asiaa.
      Eduskuntavaalien alla hän oli 100% varma, että hän menee eduskuntaan,
      mutta ei tainnut ymmärtää, että äänestäjät sen päättävät.

      • Heli-Liisi

        Niinpä. Olin tosi pettynyt tänä aamuna kun lehden avasin ja en meinannut tajuta että Haapalahan se siinä on! Mun mieskin on ollut tosi Jyrkiboy-fani, mut nyt hänellekin meni jakeluun et mies puhuu yhtä ja tekee toista!


    • Pro Lautta 2012

      Tuon kokoluokan hotelli-ravintola-kompleksi tulee ehdottomasti vaatimaan todella suuren luokan liikenne-ja parkkijärjestelyt , koska massiivisen yleisöryntäyksen johdosta koko kaupunki ja sen liikennejärjestelyt rampautuvat.
      Täten ainoaksi järkeväksi vaihtoehdoksi jää uuden sisääntuloväylän rakentaminen monitasoliittymineen ja uusine parkkialueineen. Jotta arvokasta ranta-aluetta ei tuhota projektin vuoksi, jää ainoaksi vaihtoehdoksi rakentaa kelluva parkkitalo noin 3000 autolle, jolloin se peittää hehtaarin alueen 2 kerroksessa muuten aivan joutolätäkkönä toimivaa aluetta.
      Mikäli nämä liikennejärjestelyt osoittautuvat riittämättömiksi, aloitetaan samaan aikaan metroverkoston suunnittelutyöt, joiden tarkoituksena on hauskalla ja kustannustehokkaalla tavalla yhdistää Huruslahden molemmat rannat kiinteällä siteellä toisiinsa.
      Hanke on vaivattomasti rahoitettavissa kunnallisveroa maltillisesti kohottamalla ja kaikkien veronmaksajien osallistuessa positiivisella asenteella tähän upeaan hankkeeseen.

    • mä putoan

      AIKA PAHA HEITTO! Naurattaa niin paljon, että ei voi muutakuin ihmetellä! Mikä tämän ravintolahankkeen tarkoitus on? Katsoin ohjelman, jossa Haapala jyrkästi kieltää alkoholin ja puhui miten alkoholi tuhoaa perheitä yms.painavaa tekstiä. Ja nyt näin! En käsitä mitä valehtelua. Ei edes poliisina luotettava enää. Lähtis vaan pois, vaikka Ouluun!

      • G.A Pulalaho

        Jykä oli saanut idean kelluvasta keitaasta lomallaan Venetsiassa. Oli tuonut alaisilleen matkamuistoksi lasiset pienois kondoomit, vai mikä se oli?


    • kammenkääntäjä

      Onko totta, että akkutehtaan tiloissa ruvetaan valmistamaan mekaanisia soittimia?

    • G.A Pulalaho

      Onneksi siellä tarjoillaan vain tislattua vettä, jos meinaan Varkauden talousnero käy siellä vierailulla, Pulu olkapäällä. Nääs Jyrki.

      • keltanen patja

        Kun Jyrki perustaa ja ihan varmasti saa luvan(heko,heko) ravintolan, niin onpahan poliiseilla työtä ihan lähellä. Partiothan varmasti päivystää heti parkissa, että onko kyytiin tulijoita. Osoite Pirnankatu ja ikinä en oo mitään ottanu! JOIN VAIN TISLATTUA VETTÄ JA EIKUN PUTKAAN !


    • taas sytytti

      Mitä eroa on Jykällä ja lyhtypylväällä?
      -lyhtypylvään päässä on valoa

      • sytytti valo

        -Mitä Jykä päätti valtuustossa kun ei päässyt eduskuntaan? - Perustaa ravintolan vetten päälle!


    • kiero

      Pitää kertoa vitsiä eteenpäin-oli niin hyvä! Onhan tuo aika erikoista, että just mies joka tunnetaan nimenomaan suurena alkoholin vastustajana lähtee tämmöiseen. Kaupunginvaltuutettuna ei ollut viime kokouksessakaan tehnyt mitään aloitetta, vaan ilmeiseti mietti sielläkin miten HELPPOA juuri hänen komisariona on lupa saada ihan älyttömään hankkeeseen! En tiedä, mutta toivon, että ei saa lupaa. Täällä on niin paljon kaikkea paljon tärkeämpää tekemistä kuin ravintola. Nyt jo unohdettiin vaalilupaukset...arjen turvallisuus ja etenkin nuorten pahoinvointi ei yhtäkkiä olekkaan tärkeää. Ihan törkeetä kusettamista sanon ihan suoraan. Tyhminähän meitä äänestäjiä pidetään.

      • never

        Minustakin oli aika outoa, että Haapala pitää itsestäänselvänä että hankkeeseen saadaan lupa ja kaikki tuet! On paljon tärkeämpiä asioita, joihin on lupaa ja tukea haettu ja ne on jääneet saamatta, mutta Haapla kokee olevansa niin tärkeä mies Varkaudessa, että kaikki mitä hän haluaa järjestyy. Vaan eipä päässytkään eduskuntaan, vaikka oli täysin varma läpimenostaan. Kyllä silti oilisi pitänyt tappio kestää kuin mies ja pysyä niiden asioiden takana joita on tähän asti suureen ääneen peräänkuuluuttanut. Tuossa olet oikeassa et äänestäjiä narutettiin tai ainakin minä ja kaverini tunnemme niin. Emme enää ikinä usko Haapalan juttuihin.


    • Ulvova mylläri

      Tämä varamsti herättää ainakin keskustelua...

      Paljon on puhuttu ettei viina ja vesiliikenne sovi yhteen - mutta tässä taidetaankin olla kokoajan niin lähellä rantaa ettei kukaan edes ajattele mennä uimaan ?

      • WHY?

        Sekä Savon Sanomissa, että VARKAUDEN LEHDESSÄ OIKEIN HEHKUTETTIIN MITEN RAVINTOLAA VOI SIIRRELLÄ VESIÄ PITKIN! eLI IHAN HÖLMÖLÄISTEN HOMMAA!


    • TIPPA EI TAPA

      Eikun sheriffin muutos poliisista miestarjoilijaksi! Haapala tarjoilemassa alkoholia...oispa näky!

    • onpa paha

      Keskustelu menee väkisinkin Haapalan höpinöihin, mutta miksi näitä tapahtumia ei anneta niiden ihmisten tehdä jotka ne osaavat. Käsittääkseni ravintolabisnes vaatii aln ammattitatitoa ja miten alkoholinvastainen mies voi lähteä sellaiseen mukaan? Tai rahoittamista etsimään, kun hänellä on ihan eri alan koulutus ja ammattina komisario. VÄHÄN ON NYT ASIAT RISTIRIIDASSA, JOTEN YMMÄRTÄÄ KIUKKUSIA! Minä muistan lukeneeni Haapalan kirjoitukset nimenomaan ravintoloiden(hänen mukaan juottoloiden) liian pitkistä aukioloajoista yms.

    • warum?

      Kyllä Haapala on jo vuosia haukkunut ravintolayrittäjiä juuri liian pitkistä aukioloajoista ja siitä että juhlapyhinä kuten joulun aikaan pidetään ravintoloita auki. Yleensäkin tuominnut koko ravintolameiningin ja nyt onkin itse perustamassa kelluvaa ravintolaa. Mikä ihme sai mielenmuutoksen aikaan? Olen ollut komennuksella, joten mitä multa on ohi mennyt?

    • Haapakaarre

      Tämä sotahullu positiivari ja sotaintoilija komisario rakentavat lauttaravintolan Huruslahdelle. Lapsiystävälisen laituriympäristön. Lapsen leikkii laiturilla ja vanhemmat sirkuttelee viinin kanssa. Ne unehtuu Haapalaltakin kerran viikossa nuo puheet. Olisivat vielä höynänneet Kurolasta sen sotahullun papin völjyynsä.

      • nicht

        Eipä voisi tuon paremmin sanoa kun sinä sanoit! Sitten vielä Haapala ihmettelee, että miksi häntä nimitellään natsiksi...Tämä huonosti suomea vääntävä posetiivari oli Haapalan vaalityössä mukana. Näin kauppakadulla jonkun blondin kanssa kanssa pahvi-Jyrki mukana ja psetiivaria soittivat ja blondi jakoi karkkeja! Ravintolan nimeksi tulee varmaan JYRKI&JYRGEN! Tuommoinen ravintolahanke eiikinä mene läpi.


    • ekiaa

      paljonko kaupunki ja navitas kehitys avustavat vuodessa mekanisen musiikin museota???

    • moin
    • veronmaksaja,,,,,,,

      onneksi muuttaa Viroon!!!!

    • APRILLIÄ

      Varkauden lehdessä oli tänään joku pettynyt Jyrki-boyfani ja en ihmettele yhtään. Moni juuri luotti siihen alkohilikielteiseen ja jyrkkään kantaan ravintoloihin. Ja arjen turvallisuus ja pyhitä lepopäiväsi jne. Kenenkähän ravintola on pyhänä kiinni? Ottaa itselleen oikeuksia, joita muilta kieltää ja lopullisesti on ajatukset sekaisin. Tekstaripalstalla joku oli luullut sitä aprillipilaksi ja niin luulin minäkin, vaikka tajusin että ei ole aprillipäivä!

    • JIPI PÄÄ PIPI

      Itse asiassa täytyy tunnustaa, että minäkin luulin sitä juttua painovirhepaholaiseksi ja että se olisi pitänyt julkaista silloin aprillipäivänä!

      • Juttulupa

        Kokosivun juttu - että millainen paholainen ?


    • et näin

      Eihän tommoista kokosivun juttua voi olla huomaamatta ja sitä huomioitahan sillä haettiinkin. Ikävä tosiasia vaan on se, että väärät henkilöt ja ideana ei auta Varkauden tilannetta. Haapala mokas ittensä ja niiku joku tuolla vitsinä heittikin lyhtypylvään ja Haapalan välisen eron...ei voi muutakuin olla samaa mieltä.

      • YRJÖT

        Varkauteen pitäisi saada asumaan joitakin julkkisia, et joku kehtaa edes tänne tulla kun itekin joutuu muualle menee heitä kattoo. Haapala on vaan joku mitäänsanomaton joka puhuu ja tekee mitä sattuu. Jos täällä asuisi joku niin tunnettu ja tykätty julkkis, niin jo hän toisi porukkaa. Mistä ihmeestä Haapala sai noin typerän idean tai miksi on hankkeessa mukana? jURGENIN kanssa yhteen hiileen puhaltaminen on kaiken huippu. En ole vuosiin enää käynyt siinä mekaanisen musiikin museossa ja posetiivarimusiikki silloin kahvilan edessä oli kuin jotain ilotalomusiikkia elokuvissa!


      • JUST JOO
        YRJÖT kirjoitti:

        Varkauteen pitäisi saada asumaan joitakin julkkisia, et joku kehtaa edes tänne tulla kun itekin joutuu muualle menee heitä kattoo. Haapala on vaan joku mitäänsanomaton joka puhuu ja tekee mitä sattuu. Jos täällä asuisi joku niin tunnettu ja tykätty julkkis, niin jo hän toisi porukkaa. Mistä ihmeestä Haapala sai noin typerän idean tai miksi on hankkeessa mukana? jURGENIN kanssa yhteen hiileen puhaltaminen on kaiken huippu. En ole vuosiin enää käynyt siinä mekaanisen musiikin museossa ja posetiivarimusiikki silloin kahvilan edessä oli kuin jotain ilotalomusiikkia elokuvissa!

        Mitä Jyrki Haapala muka mokasi? kYLLÄ OOTTE ONNETTOMIA, ET JAKSATTE PASKAA JAUHAA! Antakaa hänen ideoida rauhassa ja keksikää itsellennkin jotain ajan vietettä kuin tällä palstalla jauhaminen. Nätti ilma, joten menkääs vähän ulos rauhoittumaan...niin ja jos sieltä nupista löytyis vaikka jotain ideoitakin!


      • TUKKILAUTALLE
        JUST JOO kirjoitti:

        Mitä Jyrki Haapala muka mokasi? kYLLÄ OOTTE ONNETTOMIA, ET JAKSATTE PASKAA JAUHAA! Antakaa hänen ideoida rauhassa ja keksikää itsellennkin jotain ajan vietettä kuin tällä palstalla jauhaminen. Nätti ilma, joten menkääs vähän ulos rauhoittumaan...niin ja jos sieltä nupista löytyis vaikka jotain ideoitakin!

        LUE PÄIVÄN LEHTI JA MIETI! Haapalan sukulainen ei saanut kahvia Varkaudessa! MONI EI SAA EDES RUOKAA JA TÄÄ JEHU KÄYTTÄIS TUET TOMMOSEEN PASKAAN.


      • IDEAKIN TAKAPUOLESTA
        TUKKILAUTALLE kirjoitti:

        LUE PÄIVÄN LEHTI JA MIETI! Haapalan sukulainen ei saanut kahvia Varkaudessa! MONI EI SAA EDES RUOKAA JA TÄÄ JEHU KÄYTTÄIS TUET TOMMOSEEN PASKAAN.

        Ei voisi asiaa paremmin ilmaista! Nälkäsiä on varkautelaisissakin ja tämä jehu uikuttaa kun hänen sukulainen ei saanut kahvia. Siis uskomattoman härskiä edes lehteen toimmoista kirkoittaa ja varsinkin kun asia ei pitänyt edes paikkaansa. Kyllä sitä kahvia saa, mut saako kaikki oikeesti ruokaa? Tukea vanhuksille, jotka elää kituuttavat pienellä eläkkeellä ja eivät saa kunnon pihvejä ostettua. Ei koko Varkaus jaksa ajatella Haapalan sukulaISTEN HYVINVOINTIA!


    • 123,456

      nuppi, nuppi, nuppi lipputangon nuppi.

    • NULJAKE

      Kuka saatanan ääliö sitä mulkeroa puolustaa kun näkeehän sen et enemmistö on jo päätöksen tehnyt! Haapla mokasi ja törkeesti petti kaikki lupaukset mitä nyt vaalienkin aikaan lupasi. Ei saa ukko edes mopoilijoita kuriin, niin mikä ihmeen venkula tämä komisario on? Tuuliviiri. Yksi päivä pyörii toiseen suuntaan ja toinen päivä toiseen suuntaan. Kuka enää jaksaa uskoa Haapalaan?

    • viiraaks?

      Ei sitä Haapalaa kannata enää kenenkään polustella, koska johan se on nähty miten hän käyttäytyy. Ennen vaalejakin oli niin mielin kielin ja nyt kun vastaan tuli hyvä kun edes tervehti. Eikä hänestä ole jo jyrkän periaatteen( alkoholin raja pitää laskea 0,2) miksikään ravintolan pitäjäksi.Hullu ajatus.

    • EI TOIVOA

      Tuon huomasin minäkin jostain, et Haapala haluaa molemmat sekä vesi että rattijuopumusrajat jyrkästi alas. Kyllä 0.2 tuskin menee koskaan edes Suomessa läpi. Harvinaisen ristiriidassa tämä asia kyllä on eikä hän itse ole ainakaan vielä vaivautunut selostamaan mikä muutti mielen.Ravintolabisnes on viimeinen niitti. Arvostus meni ihan alas. Harmi kun hyvä poliisi höyrähtää!

    • täys mitta

      Minua otti päähän tuo Haapalan kommentti että hänen täytyy saada lupa! Siis uskooko hän todella itse olevansa niin tärkeä henkilö, että hänen on PAKKO saada se lupa? tOIVOTTAVASTI EI SAA LUPAA EIKÄ YHTEISKUNNAN VAROJA KÄYTETTÄISI TURHUUTEEN!

    • iääp0u¨7

      Haapala yrittää ottaa revanssia rannalle jäämisestä ja hyödyntää rantaa. Ravitoloisijana toiminen vieraalla pääomalla ei onnistu. Korkokulut tulevat nousemaan ja konkurssit ovat lisääntyneet. Mistä Haapala luulee saavansa rahoitusta?

    • Kommila

      Ravintoloisijana! jo on vitsi!

      • Pro Lautta 2012

        Ravinto-loisija on hyvä ammatti :)


    • yäääk

      Ammattina on hyvä ihmiselle, joka ei jatkuvasti puhu alkoholia vastaan, mutta Haapala tunnetaan alkoholikielteisenä ja jyrkkänä sellaisiena! Kun ei päässyt eduskuntaan sähläämään, niin jotain todella epätoivoista yritystähän tuo jo on. Ravintoloitsijani niikuin jo todettiin vitsien vitsi!

    • kelluva kaupunki

      Eikös artikkelissa ollut kyse matkailun kehittämisestä Varkauden seudulla? Kaikki paasaa vaan Haapalan vaali-ym. lupauksista.Eikä siinä mielestäni missään ollut kyse jostain ´juottolasta´vaan hyvästä viihtyisästä ruokaravintolasta, sekä muista erilaisista lautoista,jotka muodostaisivat pienois-kaupungin. Erilaiset toimitsijat ja tapahtumat vedenpäällä olisi mielestäni houkuttelevaa ja erikoista. Hienoa ,että jotkut vielä jaksaa kehitellä ideoita täällä pessimistien valtakunnassa.

      • hyvät ideat yksityis

        Joo kunhan tekee sen omilla sijoituksilla ei Kieski-Savo Teollisuuskylän Sampiallas rahoilla, siis verovaroillamme, jonka valtuustossa takasivat 3 milj. euroa ;)


    • hyo87t5or50p

      ravinto-parasiitti on niikuin jo todettttiin.vitsien vitsi! Kaverilla kavereineen ei ole substanssia edes kaljabaarin perustamiseen.....

    • seurakuntalainen,

      Haapala tietää miten vaikeaa on kerätä sponsorirahaa vaalityöhön. Sponsorirahan kerääminen kelluvaan juottolaan voi olla huomattavan vaikeaa.

    • kaupunkilainen

      On tää ihme kaupunki,aina kun joku tekee jotain niin alkaa kauhee valitus tai sitten kun ei mitään tapahdu/mitään järjestetä niin sama homma.
      Minusta hieno homma että tälläinen ravintola tulee ja tuskin hankkeen puuhamiehet sen siksi perustaa että siellä vedetään "perseet" ja alkaa se perinteinen rähinä.

      • pilipalimies

        Kyse onkin siitä, että jos se JOKU sattuukin olemaan mies joka koko ajan jopa vuosien ajan on puhunut EI ALKOHOLIA ja jyrkästi. Mistä muuten tiedät, että kyseiset puuhamiehet takaavat sen ettei siellä juotaisi ollenkaan alkoholia? Mikä se semmoinen ravintola on ja kenellekkään ei kuulu toisten juomiset joi sitten perseet olalle tai ei. Koko juttu on KOMISARION kannalta pelleilyä, olisi asia erikseen jos olis kyse jo paikkansa Varkaudessa vakiinnuttaneesta RAVINTOLAYRITTÄJÄSTA, joka ei ole paasannut arjen turvallisuudesta ja alkoholista! Samoin tuo rahapuoli on ajatuksenakin hirvittävä, että tuollaiselle hankkeelle annettaisiin yhteiskunnan rahoja, kun on paljon tärkeämpiäkin asioita kun ravintola.


    • se on menoa nyt

      Tässä teille uusi maailmanjärjestys! Eduskunta pöntöstä puhuttuna, jota lähti demarit tukemaan. Ilmankos Haapala, Husu ja Rajamäki löysivät toisensa Varkaudessakin ;)

    • jotta kansa ymmärtäi

      Uusi maailmanjärjestys yksityistää kaiken valtion ja kuntien omaisuuden ja näin ajaa alas jopa onnettomat etuudet Kreikassa, Irlannissa, Portugalissa ja kohta myös Espanjassa sitten onkin jo meidän vuoromme vapaamuurariveljeys toimiin kaikessa.
      http://www.youtube.com/watch?v=2OMAv8zmItY&feature=related

      • Hei lopettakaa!

        Nämä Persevammaiset vois katsoa aina mihin ketjuun noita linkkejään levittää.


    • VIHREEE

      MATTI Mäkelä kirjoitti tänään tosi hyvän jutun lehteen! Jos Mäkelä olisi ollut ehdokkaana olisin äänestänyt. Miehellä tuntuu olevan kirjoitusten perusteella päässä muutakin kuin hiuksia!

      • Varkkila

        Ihan tavallinen kirjoitus se oli, ei sen enempää. Kannattaa täällä Varkaudessakin seurata pidempään näitä edesottamuksia, ennenkuin äänestää ehdokasta. Monessa tilanteessa nähty juttu.


      • 250km/h

        Mäkelän Matti on mun hyvä tuttu,niin kuin hänen naisensakin. Matti ja Seija ovat erittäin ihania ja mukavia ihmisiä kun heidät tuntee!


      • vihree
        250km/h kirjoitti:

        Mäkelän Matti on mun hyvä tuttu,niin kuin hänen naisensakin. Matti ja Seija ovat erittäin ihania ja mukavia ihmisiä kun heidät tuntee!

        Matin juttuja olen lukenut ja pidän hänestä. Hän on fiksu mies.


    • outs töks

      Tossa olet täysin oikeassa! Haapala antoi itsestään tosi väärän kuvan ja ei ihme jos moni tuntee itsensä äänestäjänä petetyksi. Kyllä vielä vaalienkin jälkeen täytyy seista sanojensa takana eikä kääntää näkemystä asioista. Oikeestaan oli väärin puhuakaan työttömyyden parantamisesta, koska nyt haetaan rahaa turhuuteen. Sinun savon ilmestyminen toi niiden ihmisten tietoon, joille ei lehti muuten tule että mistä on kysymys.Niinkuin täälä Pieksämäellä suorastaan naurettiin Haapalalle, koska ne jutut tässä lehdesssä olivat niin kielteisiä alkoholia kohtaan, että ei olisi uskonut juuri hänestä!

    • Niet harassoo

      Vapaa yrittäminen olkoon kunniassaan. Mutta, mikä on vapaata yrittämistä. Sekö että veronmaksajien rahoja siirretään esim. Navitas Kehityksen kautta näitten hankkeitten suunnitteluun. Sekin on ihmeellistä että puhutaan varkautelaisten työllistämisestä. Se on pilkantekoa ja keinottelua Eu: rahoilla.
      Eikö nyt ole kyse että taas kerran laitetaan älynystyrät liikkeelle ja pyöritetään samoja työntekijöitä pätkätöihin. Rahat EU:llta nappaa taas tutut toimijat. Tottakai työntekijät on koulutettava vielä uudelleen. Koulutukseen kuuluu tarjoilijjoille merimieskävely ja uimakoulu. No onhan sellainen vanha sanonta, että kun hullelle antaa pillin se viheltää aina

    • xantia.

      Normaalilla ihmisellä suhde alkoholiin on kunnossa, kun tiedostetaan riskit ja edut. Juoppoutta ja/ tai uskonnollista kiihkoa osoittavilla on usein dualistinen
      viha/rakkaus suhde alkoholiin. Suomessa tämä on usein perittyä kasvatusta ja oli aiemmin maan tapa.

    • jolkki palkki

      Elikkä kerroppa tyhmemmälle, että tarkoittaako tuo sitä että Haapalalla on viha/rakkaus suhde alkoholiin? Ylen tv-ohjelmassa Haapala sanoi suoraan, että VIHAA alkoholia! Sitähän kuitenkin ravintoloissa on elikkä onpa ihme että sitten toisille sitä tyrkyttäisi.

    • Varkaus kuin Kreikka
    • Varkkiboy

      Hotelli- ravintola skenaariot voidaan heittää romukoppaan . Puuhamiehet nolaavat itsensä ja joutuvat yleisen pilkan ja naureskelun kohteeksi. Ilman rahaa ja vakuuksia projektilla ei ole tulevaisuutta. Kävin keskusteluja pankinjohtaja ystäväni kanssa ja hän totesi ravintolatoiminnan ongelma-alaksi. Kuitenkin hän antaisi rahoitusta riittävillä vakuuksilla ja takaajilla. Hänen muukansa hinattava hotelli ja ravintola ei kelpaisi vakuudeksi. Kanavaleveys 12m rajoittaa siirtelyä.

    • surkimuksia

      NÄINHÄN SIINÄ KÄVI! Haapala kumppaneineen nolasivat itsensä ja ovat jo yleisen pilkan kohteena. Lisäksi tämä periaate "MINÄ SAAN MITÄ HALUAN" on pöyristyttävää narsismia, sillä lupa ja raha-asiat on kaikille samanlaiset. Ei se että on komisario tai kaupunginvaltuutettu anna eri vapauksia tässäkään asiassa. Seuraavissa vaaleissa ei tule tämän jälkeen luottamusta takaisin saamaan ja voisikin poistua koko valtuustosta. En ainakaan muista että olisi siellä saanut mitään erikoista aikaiseksi.

    • eipä sheriffi osaa

      Mie aattelin kun eilen huomasin sinunsavosta tuon jutun, että nyt kyllä nousee hulabaloo koko hommasta! Niin on näköjään käynytkin ja mie en kyllä tajua miten tyhminä meitä äänestäjiä pidettiin kun puhuttiin eri asioista kun nyt. SEMMOSTA PELIÄ NÄMÄ POLIITIKOT PELAA ET MIE EN LUOTA ENÄÄ PUHHEISIIN. Tekoja Haapalalta on enää odottaakaan. Hipsiköön nöyränä poikana takasi poliisin hommiin ja pyrkiköön hoitamaan edes sen parhaalla mahdollisella tavalla.

      • vaadin valtuutetuilt

        Haapalan lauttakahvilalla on kuulemma Tsuparin, Navitas Kehityksen (Rajamäki,Husu) ja kaavoittajan Arto Lehtosen tuki??? Tarkoittanee tätä kaupungin johtoa käytännössä, hehän ovat estäneet tähän asti kaiken muun toiminnan Varkaudessa, joka jopa on rahoitettukin ilman verovaroja.

        Varkauden kaupungin ei tule käyttää tähän huuhaaseen senttiäkään verovaroja.


      • Pekulauta
        vaadin valtuutetuilt kirjoitti:

        Haapalan lauttakahvilalla on kuulemma Tsuparin, Navitas Kehityksen (Rajamäki,Husu) ja kaavoittajan Arto Lehtosen tuki??? Tarkoittanee tätä kaupungin johtoa käytännössä, hehän ovat estäneet tähän asti kaiken muun toiminnan Varkaudessa, joka jopa on rahoitettukin ilman verovaroja.

        Varkauden kaupungin ei tule käyttää tähän huuhaaseen senttiäkään verovaroja.

        Voisitko kertoa yhden toiminnan joka on estetty.


    • 250 km/h

      Haapalan motskareineen kun varalaskeutumispaikalla näkisin niin otettaisiin skabat ja katottaisiin kumpi on mies! Ei epäilystäkään. . . .mulla on enemmän munaa ku Haapalalla ikinä tulee olemaan. Isopippelinen naimisissa oleva mies kehtaa käydä "halimassa" muita naisia.

      • BMV

        Haapalalla on varmaan muna ja naama vaihtanu paikkaa! En tunne sinua, mutta on helppo nakki ohittaa Haapalan motskari, sillä ajaa niin varoen että meikeläinen voi pyyhkästä jo pappatunturilla ohi! Vaalikiertueen aikana huomasin, että mitä paremmannäkönen nainen sitä enemmän Haapala yritti halailla ja huvitti kerrankin kun näin miten eräs vaalea nainen oli tosi kiusaantunut tilanteesta! Ei hän tietojen mukaan ole naimisissa, vaan avoliitossa puolalaisen huonosti suomea puhuvan naisen kanssa. Oli toritapahtumassa ennen pääsiäistä ja ojensi korin ja sanoi: OTA JYRKIN PIENIÄ MUNIA. Ehken naurettiin! Koti, uskonto ka isänmaa on kaide kokoomuksen teesejä ja mies ei saa edes eukkoa Suomesta! No, ei kait kukaan häntä kestäisikään...


      • 250km/h
        BMV kirjoitti:

        Haapalalla on varmaan muna ja naama vaihtanu paikkaa! En tunne sinua, mutta on helppo nakki ohittaa Haapalan motskari, sillä ajaa niin varoen että meikeläinen voi pyyhkästä jo pappatunturilla ohi! Vaalikiertueen aikana huomasin, että mitä paremmannäkönen nainen sitä enemmän Haapala yritti halailla ja huvitti kerrankin kun näin miten eräs vaalea nainen oli tosi kiusaantunut tilanteesta! Ei hän tietojen mukaan ole naimisissa, vaan avoliitossa puolalaisen huonosti suomea puhuvan naisen kanssa. Oli toritapahtumassa ennen pääsiäistä ja ojensi korin ja sanoi: OTA JYRKIN PIENIÄ MUNIA. Ehken naurettiin! Koti, uskonto ka isänmaa on kaide kokoomuksen teesejä ja mies ei saa edes eukkoa Suomesta! No, ei kait kukaan häntä kestäisikään...

        Täytyisikö EU:N kustantaa Jyrkin ja Bemarin käyttö-ohjeoppaat Haapalan käyttäytymisen ABC ?


      • mahtava idea
        250km/h kirjoitti:

        Täytyisikö EU:N kustantaa Jyrkin ja Bemarin käyttö-ohjeoppaat Haapalan käyttäytymisen ABC ?

        Minusta tuntuu, että noin asialliset ja tarpeelliset oppaat voisi varkautelaisten PYYNNÖSTÄ ja oman turvallisuuden kannalta(MITEN TOIMIA KUN jyrki ja bemari lähestyy) kustantaa Varkauden KAUPUNKI ja ilmaisjakeluna kaikkiin koteihin!


    • nuorille EU tuki

      Ei edes ideana hyvä, sillä liian pieni lätäkkö koko Huruslahti! Mitään yhteiskunnan varoja turha kuvitella saavansa tai sitten on asiat tosi huonosti jos Varkaudessa on muka potentiaalia hankkeelle. Kun oli poliisina hyvässä maineessa ( MITÄ NYT YLIREAKOI ALKOHOLINKÄYTTÄJÄT) niin mikä teki tommosen mielenhäiriön että alentui Kempin tasolle. Joku mainitsi ettei mekaanisen musiikin museo ole lapsiystävällinen ja tuohon voin todeta että ei todellakaan. En vie enää sinne sukulaisia enkä suosittele kenellekkään ulkopuoliselle.

    • Työmaa

      Haapala on hyvä poliisi ja työtoveri. Hänen tulisi palata virkaansa pikimmiten. Ravintoloita on maassamme liikaa ja vakaumuksellisia poliiseja liian vähän.

    • ohi on

      Kyllä mielestäni voisi jo unohtaa koko ravintolajutun jauhamisen. Hanke ei toteudu ja sillä sipuli. Haapala takasi työpaikalleen ja mopoilijat kuriin sekä Taulumäen tori pummeista puhtaaksi.

      • superidea

        Oiskohan hanke toteutunut, jos se olis olluta SAKSALAISTYYLINEN KELLUVABORDELLI? Oiskohan ollut poikamiesten/varattujen paratiisi! Ei tarttis Viroon asti lähteä...


    • kokoomus on pelkä 0
    • Cape Peninsula

      Eiköhän tarkoituksena ole ollut keskustelun herättäminen ?

      Turha tänne on Savonlinnan Olavinlinna tasoita kaltaista nähtävyyttä koettaa saada... taikka edes Iisalmen Olvi panimon tasoista työmaata. On vain koetettava keksiä jokin oma kohde jota kaikki kupunkilaiset voivat olla ylpeitä.

      Siis sama se että mistä keskutellaan kunhan vain tulee selainen idea että se on helppoa toteuttaa ja ko idea pysyy rahoittajan asettamissa raameissa.

      Jos Ahlströmin tehdas ajetaan alas niin silloin on monen ruvettava miettimään että mitä muita töitä he osaavat sinä tapauksessa tehdä.

      • täynnä on

        Ravintoloita ja kahviloita on riittävästi Varkaudessa. Kesän ajan tulisi panostaa ko olemassa oleviin hyviin ravintoloihin. Päiviönsaaressa on torin kupeessa ravintola, joka taas vilkastuttaa torielämää ja siihen voisi panostaa. Neks stepin kattoterassi on hyvä näköalapaikka ja muutenkin vesi vieressä. Kauppakadun varreella on pikku ulkoterasseja ja Taulumäen tori alkaa ensi kuussa elämään iltatori- ja kesäkatu aikaan. Kaikkea on jo riittävästi ja näihin voisi ideoida lisää näyttävyyttä ja tapahtumia. Haapala ei sovi missään muotoa ravintolabisnekseen, vaan on esikuva poliisina jonka itse on sheriffiksiksi niomittänyt.


      • Vaimoni mies
        täynnä on kirjoitti:

        Ravintoloita ja kahviloita on riittävästi Varkaudessa. Kesän ajan tulisi panostaa ko olemassa oleviin hyviin ravintoloihin. Päiviönsaaressa on torin kupeessa ravintola, joka taas vilkastuttaa torielämää ja siihen voisi panostaa. Neks stepin kattoterassi on hyvä näköalapaikka ja muutenkin vesi vieressä. Kauppakadun varreella on pikku ulkoterasseja ja Taulumäen tori alkaa ensi kuussa elämään iltatori- ja kesäkatu aikaan. Kaikkea on jo riittävästi ja näihin voisi ideoida lisää näyttävyyttä ja tapahtumia. Haapala ei sovi missään muotoa ravintolabisnekseen, vaan on esikuva poliisina jonka itse on sheriffiksiksi niomittänyt.

        Mihin on AHLs ROCK CAFE kadonnut ?

        Ennen siellä kävi kaikki silmäätekevät ja siten kaikki tunsivat toisensa jo ovesta astuessa... mitään ei koskaan tapahtunut Poliiseille ilmoitettua negatiivista ja moni löytänyt mies vaimonsa vuosien varrella.


      • Rosk Roll
        Vaimoni mies kirjoitti:

        Mihin on AHLs ROCK CAFE kadonnut ?

        Ennen siellä kävi kaikki silmäätekevät ja siten kaikki tunsivat toisensa jo ovesta astuessa... mitään ei koskaan tapahtunut Poliiseille ilmoitettua negatiivista ja moni löytänyt mies vaimonsa vuosien varrella.

        Eihän se mihinkään ole kadonnut - tila on yhä olemassa ja seillä vain siivotaan paikkoja jotta taas vaoitaisin avata ns asiantuntijoille.


    • tehdään yhdessä

      Nuorten Varkautelaisten järjestämä festivaali Plantaasi on sellainen tapahtuma, joka ei vaadi verovarojamme, mutta jostain syystä esitteet hävitettiin Navitaksen tiskiltäkin.
      Kaikki mukaan 8-10.07 ei poliittiseen tilaisuuteen

      • viisas nuori

        Tuostakin sen näkee, että nuoretkin on viisaampia kuin Haapala! Nuoret ei käytä yhteiskuntaa ja ovat tässä asiassa hyvä esimerkki muille. Ei mitään tukirahoja turhuuteen!


    • ihmetellään kaikki

      näin siinä kävi

    • No miksi?

      Ihmetellään kaikki myösm sitä, miksi Haapala ei kumppaneineen vastaa ihmisten kommenteihin siinä suhteessa että mistä tässä oikein on kyse? MIKSI HE EIVÄT TOTEUTTAISI HANKETTA OMALLA KUSTANNUKSELLA?M iksi siihen olisi oikeutta hakea EU ja muita tukija? vOISIVAT ALOITTAA HYVÄT PERUSTELUNSA VASTAAMALLA ENSIN NOIHIN PÄÄLLIMMÄISIIN KYSYMYKSIIN! Ettei jäisi äänestäjille paha mieli koko kesäksi, paitsi minusta tuntuu etteivät äänestäjät enää välitäkään koko Haapalasta kun takkinsa käänsi.

    • pissiäkö päässä?

      Olihan Jurgen jo tänään vastannut ja yritti vetää leikiksi, vaikka kyllä tästä on leikki kaukana! Haapala ja Jurgen voisivat REHELLISESTI ottaa yhdessä pankkivelkaa ja perustaa typerän ravintolansa ihan minne lystää. On TÖRKEETÄ haukkua varkautelaisia siitä, että sanovat oman mielipiteensä. mikä tässä tapauksessa on ihan oikea. Miten muka alkoholikielteinen komisario voi olla hankkeessa mukana ja miten saksalainen Jurgen haluaa suomalaisten rahoja.

      • Haapalan remmi

        Jurgen on posetiivari, kuten apina sekin puraisee ruokkijansa kättä.


    • takuudeton velka 59

      Haapala ja Jurgen ottaneet oppia isommista piireistä. Jyrki On toinen Jyrki ja Sansan pankin rahojahan Suomalaisetkin takaavat omavelkaisesti, siis ilman takuita :D))

      Kinnunen, Husu ja Hahtala käyttävät hölmöjä hyvälkseen :D )))))))))

      • ateisti 60

        Aloittajan tekstistä voi lukea sen, että uskoon höyrähtäneet voivat olla sitten pikkusieluisia ! Ei kai sentään Jyrki ole mitään ravintolaa perustamassa, vaan ovat antaneet vaan esityksen asiasta. Se on täysin eri asia.
        Tosta uskontoon höyrähtämisestä sen verran, että suurin osa tästä joukosta on nuoruutensa viettänyt viinan ja tupakan seurassa ja huoranneet kuka enemmän kuka vähemmän. Ja sitten kun höyrähtävät niin kaikki on annettu itselle anteeksi ja sitten ollaan niin hyviä ihmisiä jotta!!!
        Paskan tärkeitä jokainen "uskovainen"


      • huruslahtelainen
        ateisti 60 kirjoitti:

        Aloittajan tekstistä voi lukea sen, että uskoon höyrähtäneet voivat olla sitten pikkusieluisia ! Ei kai sentään Jyrki ole mitään ravintolaa perustamassa, vaan ovat antaneet vaan esityksen asiasta. Se on täysin eri asia.
        Tosta uskontoon höyrähtämisestä sen verran, että suurin osa tästä joukosta on nuoruutensa viettänyt viinan ja tupakan seurassa ja huoranneet kuka enemmän kuka vähemmän. Ja sitten kun höyrähtävät niin kaikki on annettu itselle anteeksi ja sitten ollaan niin hyviä ihmisiä jotta!!!
        Paskan tärkeitä jokainen "uskovainen"

        Kuulehan ateisti! Suurimmassa osassa näistä kommenteista ei kyse ole mistään hurahtamisesta johonkin filosofiaan - vaikkapa ateismiin. Näissä kommenteissa ihmetellään ja arvostellaan sitä ristiriitaa, joka on komisario Haapalan puheiden ja tekojen välillä. Hän on mukana siinä ryhmässä, joka on ravintolaa (=juottola Haapalan tekstien mukaan) ideoimassa ja perustamiseselvityksiä tekemässä ja toisaalla hän saarnaa alkoholinkäytön turmiollisuudesta sekä korostaa perhearvoja ja terveitä elämäntapoja. Eikö tuossa ole mielestäsi ristiriitaa.

        Sallinet, että kommentoin tuota lopun höyrähtämisajatustasikin. Yllättävän monet tapaamani ateistit, joiden kanssa olen keskustellut, ovat vakuutteneita siitä, että heidän jumalankieltävä uskonsa on se ainut oikea ja muut ovat väärässä - se vaikuttaa aika ahdasmieliseltä filosofialta...


      • Jakoavaintautiako
        huruslahtelainen kirjoitti:

        Kuulehan ateisti! Suurimmassa osassa näistä kommenteista ei kyse ole mistään hurahtamisesta johonkin filosofiaan - vaikkapa ateismiin. Näissä kommenteissa ihmetellään ja arvostellaan sitä ristiriitaa, joka on komisario Haapalan puheiden ja tekojen välillä. Hän on mukana siinä ryhmässä, joka on ravintolaa (=juottola Haapalan tekstien mukaan) ideoimassa ja perustamiseselvityksiä tekemässä ja toisaalla hän saarnaa alkoholinkäytön turmiollisuudesta sekä korostaa perhearvoja ja terveitä elämäntapoja. Eikö tuossa ole mielestäsi ristiriitaa.

        Sallinet, että kommentoin tuota lopun höyrähtämisajatustasikin. Yllättävän monet tapaamani ateistit, joiden kanssa olen keskustellut, ovat vakuutteneita siitä, että heidän jumalankieltävä uskonsa on se ainut oikea ja muut ovat väärässä - se vaikuttaa aika ahdasmieliseltä filosofialta...

        Haapalan ristiriitaisuus on hämmästyttävää Jyrkin nurkan kirjoituksiin verrattuna.
        Hänhän paasasi mm: Eurohinnoista kahviloissa ja kehui miten pitää ottaa omat eväät mummolan matkoille. Siellä valtatien levikkeellä sitten lasten kanssa mussutetaan kotona tehtyjä eväitä ja ryypätään tietysti mummon antamaa tyrnimehua palanpanikkeeksi. Tuon ajatuksen mukaan lotjillle käydään vaan vilkuttamassa.


      • KARIFANIT
        Jakoavaintautiako kirjoitti:

        Haapalan ristiriitaisuus on hämmästyttävää Jyrkin nurkan kirjoituksiin verrattuna.
        Hänhän paasasi mm: Eurohinnoista kahviloissa ja kehui miten pitää ottaa omat eväät mummolan matkoille. Siellä valtatien levikkeellä sitten lasten kanssa mussutetaan kotona tehtyjä eväitä ja ryypätään tietysti mummon antamaa tyrnimehua palanpanikkeeksi. Tuon ajatuksen mukaan lotjillle käydään vaan vilkuttamassa.

        Mekin luimme Jyrkin nurkan kirjoituksia ja just tuolle kirjoitukselle naurettiin ja nyt nauretaan vielä enempi kun mies parka ei saa Varkaudesta kahvia vierailleen ellei ITSE PERUSTA VIERAILLEEN TARPEEKSI ARVOKASTA KELLUVAA RAVINTOLAA!! Tuohan on jo varkautelaisten yrittäjien mollaamista ja kyllä täällä kahvia saa! Onneksi ei päässyt eduskuntaan, koska emme enää arvosta hänen pettämistään(sekin naisen kanssa) eikä muitakaan takinkääntötemppuja kiitos riitti meille. Rajamäki on mies joka osaa ja arvostaa varkautelaisia eikä puhu palturia.


    • USKONNOT
      • ateisti60

        Teidän joaisen kannattaa katsoa dokumentti evoluutioteoriasta! Se avaa uudet näkökohdat elämän synnylle sekä monimuotoisuudelle! Eikä ateismi ole todellaaan mikään uskonto vaan perustuu yksinomaan tieteeseen. Kaikki maapallolla on luonto luonut miljoonien vuosien saatossa eikä siihen ole tarvittu yhtään mitään muuta!
        Samanlaisia galaksia löytyy tuhansia, jossa älämän eväät on todellisuutta!
        Paskan jauhamista on jos uskoo hononkin jumalaan! Höpö höpö ja vielä kerran höpö koko jumalakulttuuri!


    • USKONNOT

      Ateisti60 on uskovainen jos kieltää jumalan. Tosiasiassa emme voi todistaa jumalaa tai kiistää jumalan olemassaoloa. Vastaus= emme tiedä. Darwinin evoluutioteoria on järkevä.

      • ateisti 61

        En voi uskoa sellaiseen, jota kukaan ei ole ikinä bnähnyt. Ja "minä luulet että" on taas paskanjauhantaa!


      • idioh
        ateisti 61 kirjoitti:

        En voi uskoa sellaiseen, jota kukaan ei ole ikinä bnähnyt. Ja "minä luulet että" on taas paskanjauhantaa!

        Vajaalla peruskoulun oppimäärällä muuta ei voi odottaa ja tietää.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Älykkyys


      • 19+12=paljon
        ateisti 61 kirjoitti:

        En voi uskoa sellaiseen, jota kukaan ei ole ikinä bnähnyt. Ja "minä luulet että" on taas paskanjauhantaa!

        "En voi uskoa sellaiseen, jota kukaan ei ole ikinä nähnyt."

        Sinulle täytyy olla paljon uskomatonta maailmassa. Aika moni yleisesti oikeaksi uskomamme asia ei ole nähtävissä, vai ovatko ne kaikki?


      • Just joo

        Voi Vi.....u löyhkät


    • kinossafaris
    • vahvaemmat lasit

      Haapala ressukka ei löydä kahvilaa edes Varkaudesta, vaikka pikku himalaja on kulman takana! Pimee jätkä.

    • olenko ennustaja ???

      Haapala kirjoitti lehdessä lauttahankeen olevan yksityisellä rahalla tehtävä, nyt kuitenkin hanke on Navitas Kehitys oy:n listalla ely ja eu tuki, sekä kaupungin omavelkainen takaus vielä nuijanlyötiä vaille.

      Taas Antti Aho Kurosen naapuri uutisoi perus pekkaa vastaan, kun esittää vastaesityksen takauksen eväämiseksi.

    • TYYTYVÄISET VIERAAT

      Tänään meillä kesävieraita ja oli todella mukava käppäillä Varkauden katuja. Kaikkea tarvittavaa löytyy kuten torilla oli vaikka mitä ja kahviloita pikku terasseineen kuten Himalaja. Hyvä ruokaravintola ihan keskellä kaupunkia ja vieraamme olivat erittäin tyytyväisiä. Illalla menemme paikalliseen yökerhoon, joten miten Haapalan vieraat on niin nirsoja ettei täälä Varkaudessa olisi muka mitään tarjottavaa! Jos hän itse perustaisi kelluvan ravitolan, niin silloinko muka olisi Varkaus hyvä paikka hänen vieraileen??? Oma lehmä ojassa ja vielä kaupunginvaltuutettu. Hui kauhistus sentään mitähän ideoita hän kehittää vielä ennen elokuuta kun töihin palaa!!!!!!!!!

      • Saimme myös kahvia

        Mun kaverit toiselta paikkakunnalta tulevat just siksi Varkauteen, kun täälä on jo kaikkee mitä tarttee tämänkokoisessa kaupungissa ollakkin. Eiköhän tuo ideanikkari Haapala ala pikkuhiljaa ymmärtämään, että keskittyisi vaan takaisin sinne 30 vuoden kokemuksella hankitulle työpaikalle ja antaisi Varkautelaisille yrittäjille eli ravintola-alan ammattilaisille edes jotain kunnioitusta eikä naukuisi ettei hänen vieraat saa edes kahvia! hoh hoijaa ja kelluu!


      • gahua3j
        Saimme myös kahvia kirjoitti:

        Mun kaverit toiselta paikkakunnalta tulevat just siksi Varkauteen, kun täälä on jo kaikkee mitä tarttee tämänkokoisessa kaupungissa ollakkin. Eiköhän tuo ideanikkari Haapala ala pikkuhiljaa ymmärtämään, että keskittyisi vaan takaisin sinne 30 vuoden kokemuksella hankitulle työpaikalle ja antaisi Varkautelaisille yrittäjille eli ravintola-alan ammattilaisille edes jotain kunnioitusta eikä naukuisi ettei hänen vieraat saa edes kahvia! hoh hoijaa ja kelluu!

        Lauttaravintola on mopoautotehtaaseen verrattava luuseri-idea!

        LAUTTARAVINTOLA JA HOTELLI EI TOTEUDU!


      • HYVIN PYYHKII
        gahua3j kirjoitti:

        Lauttaravintola on mopoautotehtaaseen verrattava luuseri-idea!

        LAUTTARAVINTOLA JA HOTELLI EI TOTEUDU!

        Se pässi joutaisi takaisin sinne mistä tulikin...Pilkkaa vielä varkautelaisia siitä, ettei hänen vieraat saa kahvia, vaikka kahvila 100m päässä! Idea oli sikamainen temppu muille yrittäjille ja ainakin meidän kahvila pärjää ilman kelluvia utopisia ajatuksia!


    • +napa

      Pääseekö tulevana kesänä jo kahville kelluvan hotellin terassille?

      • tereTulemasJygge

        Joko tänä kesänä?


    • Neks stepin terassil

      Ei ole Haapala enää kirkkovaltuuston puheenjohtaja ja omien kirjoituksiensa mukaan elää laadukkampaa elämää ilman politiikkaa! Sitä ei tiedetä onko pessyt näppinsä typerästä kelluvaravintola-ideasta, koska täälä on jo tarpeeksi hyviä toimivia ravintoloita ja kahviloita. Ei se kahvi olisi parempaa hänen kahvilassaan eikä juomat terävämpiä ravintolassa.....!

    • toiset vain tekee

      Peku ja persut ajoivat Haapalan nurkkaan. Nyt persut istuu hallituksessa ja heillä on useampi valtuutettu ja heille varavaltuutetutkin. Ravintolalautta jäi tulematta, mutta saunalautta on todistettavasti Luttilan luhdassa.

    • Persut otti luulot p

      Hyvä Persut ja Peku! Malliesimerkki siitä, ette ei tartte lehtien palstoilla kehua ja uhoa sellaista mitä ei pystytä toteuttamaan ei edes toisten rahoilla! Saunalautta on ja pysyy niinkuin luvattiinkin.

    • vapiskaapaskahoust

      Ketä henkilöä tai puoluetta alkoi peloittaa, kun Haapala aloitti työt Varkaudessa ja tulee jälleen vaikuttamaan Varkauden asioihin? Keltä meni jo paska housuun, kun piti vanha ketju vetää jotenkin esiin?

      • hiirulaine.eipelo

        Tyhjänpäiväistä höpinää oli jygän saavutukset viime kerralla. Meinasiko kokoomuksen riveistä yrittää, vaaleihin on vielä pitkä aika? vai liittyykö haapala näiden politiikan kolmiloikkaajien pariin, varkaudessa tällä on pitkät perinteet, mennään sinne missä luvataan parhaat hallituspaikat. Vaikka lisätään paikkoja, jos ei kaikki halukkaat mahdu mukaan, Suhonen kertoin näin lehdessä taannoin.

        Eikös tuo ole jo eläkeukko, vai tuleeko muka töihin tänne vielä? Muutamia tuttuja poliisina ollut ja olleet eläkkeellä jo ennen 60v ikää.


    • ääniratkaisee

      Jos se sua niin paljon vaivaa, niin mene poliisilaitokselle henk.kohtasesti kysymään! On aloittanut työt Varkaudessa ja muuttanut Varkauteen.

    • Jermut

      Otitteko Sen takaisin Varkauteen ? Eikös se ollut kuopiossa..Osan ottoni teitä kohtaan.Kohta sen hapan naama komeilee kauppakadun seinällä.Huh HUH.

    • tiiän.mutta-en.muista

      Eikös se oo eläkeiässä?

      Mitä naisjuttuja oli viime kierroksella täällä varkaudessa? Jotain täälläkin luki.

    • kukapaeiolisi

      Haapala on hieno mies. Ei ole mokannut mitään eikä tehnyt mitään väärin. Hän on täydellinen.

    • tee.joskus.miehen

      Jyrki, Jyrki, älä tyrki

    • äläsanojasisyö

      Me ennen kimpassa kuljettiin....

    • en-nää.aikaa

      Hyrkille het tehtävää. Kuka ei kirkokellon viisarit?

    • satuinhautausmaalle

      Jyrki näytti olevan kirkon mutkassa neuvottelussa! Siinä oli sininen volvo ja punanen pikku pösö niin nätisti vierekkäin. Nainen oli Jykän ex-salarakas joka hommas sen täältä helvettiin ja kuitenkin saivat välinsä kuntoon ainakin siitä imuttelusta päätellen...

    • OlOlOlOlO

      • musteLoppu

        mitä tässä yritetään sanoa?


    • kalavaleita

      Onko Haapala ehdolla 2019?

      • jyhhhhhhh

        Missä puolueessa edes olisi mahdollista. Tehdä väyryset ja perustaa oma puolue


      • repikäähänsiitäluuserit
        jyhhhhhhh kirjoitti:

        Missä puolueessa edes olisi mahdollista. Tehdä väyryset ja perustaa oma puolue

        Jyrkin mahdollisuudet ovat tosi hyvät ja uskon että mikä tahansa puolue mihin hän menisi, niin hän olisi varmasti sen puolueen ääniharava. Vaikka perustaisi sitten oman puolueen, niin kyllä vetää silti äänet. Sille nyt ei vaan yksinkertaisesti mahda mitään et JYRKI VAAN ON NIIN HYVÄ!


    • kokoomuspotkaspihalle

      Tietysti on! Siksi tuli takaisin Varkauteen uudeksi ääniharavaksi! Mutta kysymys kuuluu mihin puolueeseen?

      • juodaanviinaa

        Haapala ehtii vielä valittaa....jonnekkin!!! Jos ei muualle, niin saarnan voisi kuvitella tulevan Sheriffin BLOGIIN!


    • Jetrollaölalla

      No, jokos puolue on päätetty?

      • Liikkuvapoliisi

        Ihan vaan tieoksi, kun joku koko ajan vetää esiin näitä Haapalaan liittyviä ketjuja, joita sitten jatkuvasti myös ilmiannon kautta poistetaan niin hän tuli takas ja lähtee pian! Joten älkää peljätkö!!! Hän lähtee Mikkeliin tämän vuoden lopussa eikä ole enää ensi vuonna täällä! Kuulimme tämän torikahvilassa varmalta taholta. Syytä lähtöön emme tiedä.


    • uosu

      kempfi korjauttanu laivansa

      • goodbyebaby

        Mitä paskaa lässytät? Eiköhän noiden miesten bisnekset ole jo tehty ja eläkeikä jo häämöttää. Mitä vittua joku vielä pelkää jotain ehdokkuutta, sillä ei varmasti ryhdy enää sheriffi ehdokkaaksi koska ei kestä ettei saa samaa äänivyöryä kuin silloin alussa kun mies oli kuin "jumala" ihmisille jotka eivät tietäneet hänestä juuri mitään...


    • Anonyymi

      timo kilpeläinen

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      231
      6167
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3954
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      90
      2738
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      41
      2197
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1972
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      46
      1926
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1820
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1686
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1532
    10. Pitihän se arvata, että kasvavat puolustusmenot

      halutaan rahoittaa työtä tekevien oloja kurjistamalla. Nyt ehdotetaan arkipyhien poistamista. Seuraavaksi tulee ne kuusi
      Maailman menoa
      229
      1426
    Aihe