- Eivät nuo Suomessakaan hirveitä maksa. Ovatko turvattomia?
https://www.tavaratalohurrikaani.fi/vedenlammitin-kaasulla-10l-20-kw-vatti.html - Eihän tuo kohde ole saaressa, vaan hyväkuntoisen tien päässä.
Peruspalveluihin ei ole erityisen pitkä matka, kun sitä mittaa haja-asutusalueen todellisuudella.
Hinta on sitten toinen juttu, mutta jos ihminen tahtoo luonnonläheisen mökin omalla rauhalla, niin eipä noita liikaa ole tarjolla. Siksi hintakin on mitä on. Aurinko paistaa tontille koko päivän, tontti on tasainen ja sille pääsee isolla kalustolla. Tietyllä tapaa tuo on saarimökin paikka ilman saaren haittoja.
Luontoarvoja on vaikea mitata. Joku pyörittää tuolle hinnalle päätään, toinen harkitsee.
https://www.etuovi.com/kohde/653963?haku=M1372230573
Joku tahtoo modernimman ratkaisun ja tyytyy huonompaan sijaintiin.
https://www.etuovi.com/kohde/9927982
Mutta kuten näkyy, niin hintaa noillekin tulee.
Sijoituksena äärimmäisen epävarma. - Korkean ostovoiman maat ovat sanahelinää. Suuren massan elämä on hyvin harvoissa maissa parempaa kuin Suomessa, Ruotsissa, Norjassa tai Tanskassa. Se sosialistinen perusajattelu vain sitten lopultakin tarjoaa suurille massoille eniten.
Olen itse asunut maailmalla, mm. briteissä, ja kyllä siellä jopa koulutetut ihmiset melkoisia kohtaloita kokevat. Jos siellä palkkahaitarin kärkipäässä voikin päästä huikeille ansioille, niin suurta massaa ne eivät koske.
Suurten opintolainojen maissa nuoret tekevät itsemurhia, koska eivät selviä lainoistaan, vaikka koulut on käytynä. - Jätit kurjan sosialistisen Suomen ja muutit köyhään Portugaliin, missä elät eristäytyneenä erossa tavallisesta köyhyydessä ja epävarmuudessa elävästä kansasta.
Kuulostaa yhdenlaiselta teinipojan unelmalta, josta puuttuu kokonaisajattelu ja vastuu. Tosiasia kun on, että hyvin moni portugalilainen perusduunari vaihtaisi elintasonsa suomalaiseen, jos siihen olisi mahdollisuus. Tarkoittaako se sitä, että sosialismi toimii?
"The problem is that among the developed countries, Portugal is one of the poorest.
Food is cheaper than in other developed countries, but not as cheap as in a third world country, therefore we spend a huge percentage of our income in food.
The population has access to all of the technology of a developed country, but the prices are high, therefore even the high middle class is only able of afford the middle range products. Middle range of the latest technology is not terrible, but not great either."
--
And the unemployment rate remains one of the highest in Europe.
-
The minimum wage, which the vast majority are on is only about 660 euros a month. I don't think the cost of living here varies much from the UK and France where the average earning is almost 4x that.
https://www.quora.com/Is-Portugal-a-poor-country
Että sellainen paratiisi.
Eikä tuo ilmastokaan nyt kovin kummoiselta vaikuta. Jos tahtoo mukavan olotilan, lämmitykseen on käytettävä melkoisesti polttoainetta. - Marsund lienee varsin tunnettu puoliliukuva suomalainen.
https://www.marsund.fi/paasivu
Tuolla näkyy kulutus. Kuinka se vertautuu vastaavanpainoiseen liukuvaan?
https://venelehti.fi/wp-content/uploads/2016/12/3666-1.jpg - Unohtakaa edellinen viesti, heti meni väärin. Mäkikylä on myös luonnossa liikkuja, meloja. Mutta laitetestaaja on Jaakko Heikka, korpijaakko.
- Spotia ei kannata ostaa, viestit eivät mene perille. Hakemalla Jaakko Mäkikylän nimellä löytää laitteista testejä erämaaolosuhteissa.
Spotin ongelmat eivät liity ainoastaan Mäkikylän testeihin, myös muilla on ollut pahoja ongelmia. - Testin tulokset kootusti.
https://imgur.com/lsRjikI
Testin tekstiosuus
http://www.naviclub.com/Test_comparatif_eoliennes_marine.pdf
Yleisestihän näistä voisi todeta seuraavan.
-Sijoitus mahdollisimman korkealle. Korkeuden vaikutus tuottoon on merkittävä.
-Mitä suurempi mylly, sitä suurempi tuotto. Koon merkitys on suuri.
-Myllyn pyöriminen ei tarkoita samaa kuin tuotto.
-Jotkut myllyt ovat hyvin äänekkäitä, mutta viime vuosina myllyjen hiljaisuuteen on panostettu. Ääntä hiljaisetkin värkit kuitenkin tuottavat.
Myllyt sopivat sinne missä tuulee, jos parempia vaihtoehtoja ei ole tarjolla.
-Jos vene on paljon liikkeessä, hyvä ratkaisu on vesigenu yhdistettynä suuriin akkuihin.
-Jos omistaa runsaasti ylimääräistä rahaa, polttokennosta on suuri apu.
-Jos veneessä on tilaa ja sietää veneen rumentuneen ulkonäön, aurinkopaneelit ovat kustannustehokas ja varma ratkaisu.
Koska paneeleiden hinta on romahtanut, luulisi, että valmistajat kehittäisivät ratkaisuja, joilla veneen kyljet saataisiin paneeleiden peittoon. Vaikka paneelit olisivatkin väärässä kulmassa, niin silti ne tuottaisivat mukavasti, kunhan niitä vain olisi paljon. - "Tuo on ihan älytön ajattelutapa."
Ei ole mitään älytöntä mitoittaa toimintansa niin, että saa maksettua laskunsa. - Niin, se on rikkaiden trendi, mutta ei siitä mitään yleistä huvia tule.
- Ei+ole+ei,+mutta+hybridi+on.+Yhden+Teslan+akuilla+voidaan+rakentaa+5-10+hybridiä,+jotka+pudottavat+päästöjä+70-100+%.+
Sähköautot+pitäisi+kieltää,+ne+ovat+niin+järjetön+hanke.+Hybridi+on+ainoa+vastuullinen+valinta.+Sähköauto+on+tie+tuhoon. - Eihän kysymys nyt ole mistään megatrendeistä vaan siitä, että erittäin rikkaat ja rikkaatkin ihmiset rupeavat rakentamaan identiteettiään muuten kuin ostamalla uivia muistomerkkejä.
Tällaisen kammotuksen tilalle tulee 40-jalkainen uusi perinnevene, jonka tekemiseen ostaja osallistuu.
https://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/venalaismiljadoorin-rakennuttama-140-metrinen-purjelaiva-heratti-huomiota-gibraltarilla-6646158 - Kyllä ne kauemmin kestävät, mutta akuilla on paha tapa menettää ominaisuutensa nopeasti, kun aika koittaa. siksi sähköautovalmistajat lupaavat akuille niin lyhyen takuunkin.
Polttomoottorista pystyään nykyään halutessa tehdä todella kestävä ja pitkäikäinen. Se voi toimia mainiosti vielä 20 vuotta vanhassa autossa. Akut eivät tähän pysty, vaan käytetyt akut on jossain välissä vaihdettava uusiin, mikä on tällä hetkellä aivan liian kallista.
On hyvä, että akkuja kehitetään, mutta minä näen ne liikkumisessa tällä hetkellä käytännöllisinä vain sähköpolkupyörissä ja sähköskoottereissa. Näistä olisikin valtava apu suurkaupunkeihin, kun kaupungit suunniteltaisiin kevyttä sähköliikennetta silmällä pitäen.
Nykyisille kaistoille pitäisi saada mahtumaan kaksi kulkuneuvoa rinnakkain. Auto on kaupunkiliikenteeseen aivan liian leveä. - Vertasin keskenään kahta samaan käyttötarkoitukseen sopivaa kakkosautoa. Kun autolla kuskataan lapsi jääkiekkotreeneihin tai soittotunnille, autoon täytyy mahtua aikuisen ja lapsen ja kamat. Joskus ehkä kaksi lastakin. Kun autolla käydään lääkärissä tai ruokakaupassa, siltä ei kummoista kuljetuskykyä vaadita.
Tähän tarkoitukseen sähköautot ovat hävyttömän kalliita. Minulle kelpaisi kevytsähköautokin, sellainen kaksi ihmistä nielevä peräkkäin istuttava malli, jos vain kantama riittäisi ja tilaa tavaroille olisi, kunhan vain hinta pysyisi matalana.
Ihmettelenkin, että nämä eivät yleisty. Miksi kakkosauton täytyy olla oikea auto? Miksi laajennettu moottoripyörä ei kelpaa?
Aivan älytöntä yrittää rakentaa sähköautoista todellisia autoja, koska akkukemia ei vain siihen riitä. Niillä on paikkansa vasta tulevaisuudessa, jos tekniikan kehitys sen mahdollistaa. - Käy katsomassa Nettiautosta. Auttavan ajomatkan tarjoava kakkosautoksi kelpaava uudehko sähköauto (vanhoja ei olekaan) maksaa reilut 35 000.
https://www.nettiauto.com/vaihtoautot/sahkoautot
Samaan tarkoitukseen paljon pitemmän toimintasäteen tarjoava uudehko pikkuauto maksaa 10 000. Bensa-autolla saa enemmän toiminnallisuutta 25 000 euroa halvemmalla. Jos pikkuauton keskikulutus on 6,5 litraa, niin 25 000 eurolla voi ostaa ajomatkaa reilusti yli 250 tuhatta kilometriä.
Ei meidän perheessämme paljon muuhun katsotakaan kuin kaasuun ja hybrideihin. Sähkö ei vain nykyhinnoilla ole lähelläkään toimivaa ratkaisua. - Puheenjohtajalle sitten tämä. Voisi alentua kokouksiin Saloon lähtemällä kotirannasta.
https://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/hanko/13858756 - "Tuota... Millähän konstilla siitä muka oli mahdollista nähdä, että se oli satiiria? "
Sen näki viestin liioittelevasta luonteesta. Viestin vaatimus ei voisi olla reaalimaailmassa totta, joten kysymys on mitä ilmeisimmästä huumorista. - Ei se mikään pelastus ollut. Vain typerys luki tuon viestin muuna kuin satiirina.
- Siellä on jengi lähtenyt hakemaan erilaisia ratkaisuja. Mikä hevonen voittaa?
https://prnt.sc/he4p0j - Toivon että osaavat laittavat linkkejä ja kertovat. Olisi kiva seurata kommentoinnin kera.
