"Summa sumarum: jos seurakuntaoppi on oikea niin muut jutut on sitten ihan sivuseikkoja"

Mutta Lutherilla ei ollut samaa seurakuntaoppia kuin vanhoillislestadiolaisilla. Lutherin seurakunta oli kirkko, jossa sakramentit sellaisinaan ovat pelastavia. Kasteessa ja ehtoollisessa saadaan synnit anteeksi. Lutherin opetukset sakramenteista ovat selvästi erilaiset, eikä niitä voi sovittaa yhteen vanhoillislestadiolaisen opin kanssa.
Sen sijaan Evl-kirkon opetus ehtoollisesta on enemmän ristiriidassa sellaiseen opetukseen että ehtoollisessa ei saataisi synnit anteeksi:

https://evl.fi/tutki-uskoa/kaste-ja-ehtoollinen/ehtoollinen

"Jeesus aterioi yhdessä opetuslastensa kanssa kuolemaansa edeltävänä iltana. Jeesus siunasi leivän ja viinin ja kehotti opetuslapsia viettämään yhteistä ateriaa hänen muistokseen.

Luterilaisen käsityksen mukaan ehtoollisen leipä ja viini ovat Kristuksen todellinen ruumis ja veri, Hän on niissä läsnä. Kun vietämme ehtoollista, muistamme Jeesuksen kuolemaa ristillä. Hän kuoli ja kärsi rangaistuksen kaikkien ihmisten puolesta.

Ehtoollinen antaa sen, minkä lupaa: syntien anteeksiantamuksen. Ehtoollinen on hengellinen ateria, joka yhdistää Kristukseen, vahvistaa uskoa ja lisää rakkautta lähimmäisiä kohtaan. Jumala synnyttää luottamuksen siihen, että Kristuksen ruumis on elämän leipä ja Kristuksen veri on kuolemattomuuden lähde."