Olen seurustellut poikaystäväni kanssa yli 3 vuotta. 2 ensimmäistä vuotta meillä meni hyvin kunnes selvisi poikaystäväni pettäneen minua.. Annoin tällöin hänelle anteeksi tämän. mutta nyt sain kuulla hänen pettäneen uudelleen ja valehdelleen asioista. Hän väittää rakastavansa minua eniten ja haluaisi minun kanssa yhteisen tulevaisuuden hän myös sanoo että hän on muuttunut eikä enään ikinä pettäisi minua mutta pystynkö ikinä enään luottamaan häneen?? Hän sanoo olleensa hirveässä humalassa kun on pettänmyt minua. Nykyisin kun hän on kavereidensa kanssa juhlimssa olen aina huolissaan että hän tekee sen taas .. Saanko ikinä tämän suhteen toiminaan enään?
voinko ikinä saada suhteen toimimaan normaalisti?
8
285
Vastaukset
- ei tuu kesää
Et. Ku kerran 2 kertaa jo on kärynny ni kyl se kuule jatkaa samaa rataa eteenpäin. Eli tulee pettämään aivan varmasti jatkossakin.
Se on nyt sun päätökses sitte et haluatko elää pettävän miehen kans vai lemppaatko pihalle. Mä lemppaisin kyllä pihalle, ennenpitkää toi suhde ei tee sulle ku ongelmia.
Ja oikeesti, jos se mies olis halunnu muuttuu ni ei olis pettäny enää toista kertaa. Mut nythän se vaan todisti miten hän tulee jatkossakin käyttäytymään.
Oikeesti, tääl on kyllä parempiakin miehiä! kenenkään ei pidä tyytyy pettävään kumppaniin! - toivonenjaana
Miks tää kaikki tuntuu pahalta? en ees ymmärrä miten se on pystynyt tekemään jotain tällästä ku seksi elämässä ei oo todellakaan ollu mitään ongelmii ja kaikki on menny hyvin, ollaan aina viihdytty toisten seurassa ja meillä on aina ollu hauskaa.. haluisin niin saada tietää mikä on ajanu sen tälläsenn tilanteeseen
- mitä sinä odotat?
Ei se ainakaan sun syytäsi ole, jos mies petti. Eikä kännin syytä. Se muuten on yleisin selitys, olin niin kännissä etten tiennyt mitä tein. Ei pidä paikkaansa. Kukaan ei pysty kolmen promillen humalatilassa panemaan.
Mieti, petti sua aikaisemminkin. Lupasi varmasti silloinkin, ettei tee sitä toiste. Teki kuitenkin. Eli et voi luottaa häneen. Et voi olla varma, onko pettämisiä ollut enemmänkin, kahdesti vain jäänyt kiinni.
Olet vielä nuori. Sulle varmasti löytyy uskollinen mies vielä. Älä tuhlaa elämääsi odottamalla, että mies muuttuu. Varmasti tuntuu pahalta. Mies petti kun halusi pettää. Sussa ei ole mitään vikaa.
- yksin kotona
Joo, joo, vit.u mitä selityksiä. Jos on jo pari kertaaa pettänyt ja sanoo rakastavansa niin olet idiootti jos uskot selityksiin. Muka yhteinen tulevaisuus. Sun poikaystäväs ei tiedä mitään rakkaudesta. Jos arvostat itseäsi ja suhdetta niin jätät sellasen miehen joka sua on pettänyt.
- mietis vähän
Vahingossa ei voi pettää. Olet tyhmä jos uskot sellasiin selityksiin että ei muka tiennyt mitä teki. Munaa ei työnnetä pil..uun vahingossa.
- syyllinen..
Itse olen sitä mieltä, että kerran voi ehkä antaa anteeksi, teon vakavuudesta riippuen, mutta ei ikinä toista kertaa! Itse ajauduin toisen miehen syliin, enkä puolustele tekoani millään.. Tiedän mitä tein ja kannan syyllisyyttä siitä koko loppuelämäni. Mutta opin virheestäni, enkä IKINÄ tee sitä uudelleen. Jos teen, lähden itse suhteesta kävelemään. Nyt kun viimein olen saanut luotua menetettyä luottamusta takaisin, en halua enää ikinä menettää sitä...
Jos toista vielä todella rakastaa, oppii ensimmäisestä kerrasta. Jos ei, kannattaa lopettaa suhde vaikka se tiukkaa tekisikin.. - Ihmetteleeeee
Toi tarina kuulostaa ikävän tutulta... Ymmärrän sinua täysin, itselläkin meni kaksi ekaa vuotta poikaystäväni kanssa hyvin, mutta kolmatta vuotta kohti alkoi tulee noita pettämisiä. Mun on hyvin helppo ymmärtää ettet halua päästää suhteesta välttämättä irti, eikä se olekkaan aina paras mahdollinen vaihtoehto. Mutta sanotaan että ''kolmas kerta toden sanoo''. Saat valita itse annatko mahdollisuuden, mutta minunkin on hyvin vaikea luottaa omaani, vaikka nyt kaikki taas vaikuttaa hyvältä ja muuten onnelliselta. Aina jää se epäilys kalvamaan. Menneisyys. Mitä jos se tekee sen taas? Riski on aina olemassa siihen. Et sä voi työntyy toisen pään sisään kuuntelemaan sen ajatuksia. Et voi tietää. Mutta minä valitsin vaihtoehdon, että annan poikaystävälleni vielä mahdollisuuden. Ihme, että tuo sun tarinas kuulostaa epäilyttävän tutulta...
- Pää pystyyn!
Jaana, lueppa Suhteet - Uskottomuus ja sieltä viestiketju Miksi mies toimii näin? Sieltä löydät vastauksia kysymyksiisi. Lue etenkin Mies 36 vastaus. Uskon monen miehen toimivan juuri niinkuin tämä kirjoittaja kuvailee.
Ja vielä ...
Ei humala ole mikään puollustus uskottomuuteen. Ajattelepa mitä se tarkoittaa käytännössä? Edesvastuutonta ja holtitonta käyttäytymistä. Et varmaakaan haluaisi sellaista aviomiestä itsellesi ja isää lapsillesi?
Älä tuhlaa aikaasi moiseen tyyppiin! Heitä tämä pukki pellolle sillä olet paremman arvoinen ... ja niitäkin löytyy ihan varmasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948