Tapailen miestä ja juttu on siinä vaiheessa, että seksiä on jo harrastettu, mutta vakavasta seurustelusta ei ole vielä puhuttu. Ollaan tutustuttu ja edetty pikkuhiljaa. Kiinnostus tuntuu olevan molemminpuoleista.
Ehdotin miehelle, että voisimme jättää kondomin käytön pois, koska syön kuitenkin pillereitä, mutta lisäsin, että voisimme käydä testauttamassa itsemme kaiken varalta. Mies ei sanonut tähän mitään.
Aikaisemmissa suhteissa testeissä on käyty ja kondomi on jätetty sitten pois alun jälkeen. Jäin pohtimaan miehen suhtautumista asiaan. Mahtaako hänellä olla jokin sukupuolitauti vai mitä ihmettä?
Kondomin käyttö suhteen jatkuessa
21
283
Vastaukset
- ....................
Itse en ainakaan yli 3-kymppisten, lapsettomien naisten pillereiden syöntiin luota ;-D
Tuli tuossa mieleen että täällä olisi nyt tervettä miestä tarjolla, viime ulkomaanreissun jälkeen tuli käytyä useissa sukupuolitesteissä. - 2.0x KTM
1) Minä ainakin pitäisi naista lutkana, jos hän ei ilman testejä tietäisi olevansa tauditon. Minun ei tarvitse käydä testeissä, koska tiedän olevani tauditon, ja pitäisin loukkaavana, jos kumppanini ei uskoisi sanaani vaan vaatisi lääkärintodistusta. Suhde rakentuu väärälle pohjalle, jos tällaisessa asiassa ei voi luottaa kumppaniinsa.
2) Vain tuleva elatusmaksujen maksaja jättää ehkäisyn naisen vastuulle.
3) Mikäli suhde ei ole vakava, ei ole mitään syytä jättää kumia pois. Ilman kumia vain suhteessa, jossa on ehdoton luottamus kumppaniin.- ap
1) Tiedän olevani tauditon, mutta en kai voi vaatia miestä menemään testeihin, jos en itse menisi. Monet taudit ovat oireettomia ja voivat "kyteä" monia vuosia ihmisessä ja monesti ihminen itse ei edes tiedä tätä. Ja usein esim. klamydia aiheuttaa tätä kautta lapsettomuutta.
2) En edes tiedä haluanko koskaan lapsia ja tämän tietävät kaikki kaverini ja tämä mies, joten minulla ei ole minkäänlaista aikomusta "hankkiutua" raskaaksi
3)Toiveena on, ainakin minulla, että suhteesta tulisi vakava. - Mistä tiedät
olevasi tauditon? Monet sukupuolitaudit ovat täysin oireettomia. Onko sinulla jotain salattavaa, kun suhtaudut noin kielteisesti testaamiseen?
Suhde rakentuu täsmälleen oikealle pohjalle, jos aluksi mennään käsikädessä testeihin, katsoen toista silmiin ja hymyillen. Minusta tällainen alku olisi ihanteellinen lähtökohta suhteelle.
- FF
Tuskin tautia, olisihan hän sen hoidattanut (tai no, virustartunnat ovat tietysti asia erikseen). Muita kumppaneita, joita panee ilman?
Tuossa vaiheessa on varmasti varminta joka tapauksessa jatkaa kumin kanssa. - 8ikhn
Ei missään tapauksessa kondomia vielä pois, koska ette seurustele. Saatat olla miehelle vain vakipano tai nainen, jonka kanssa hän on, kun ei ole parempaakaan osunut haaviin.
Kun juttelet asiat siihen malliin, että saat selville, että haluaako mies vakituista seurustelua, miten hän suhtautuu ehkä tulevaisuudessa tapahtuvaan yhteenmuuttoon, onko hänellä ollut koskaan sukupuolitauteja tms, niin vasta sitten aletaan jättää kondomia pois. - crazy_catwoman
Outoa ettei hän tosiaan sanonut siihen mitään.
Mieleen tulee että hän ei ole samoilla linjoilla suhteen vakavoitumisen kanssa tai sitten hänellä on tosiaan joku herpes tjms. jonka pelkää tartuttavansa.
Mutta palannet varmaan asiaan hänen kanssaan...- FF
Joidenkin teorioiden mukaan herpes ja kondylooma voivat tarttua myös kumia käytettäessä. Toisaalta herpes on todella yleinen ja kondylooma voi tarttua myös muualta kuin seksistä, kumpaakaan ei edes rekisteröidä sp-tauteihin.
Mutta edelleen: tuossa vaiheessa en muutenkaan jättäisi vielä kumia pois. - FF
FF kirjoitti:
Joidenkin teorioiden mukaan herpes ja kondylooma voivat tarttua myös kumia käytettäessä. Toisaalta herpes on todella yleinen ja kondylooma voi tarttua myös muualta kuin seksistä, kumpaakaan ei edes rekisteröidä sp-tauteihin.
Mutta edelleen: tuossa vaiheessa en muutenkaan jättäisi vielä kumia pois.Lisäys: ei lasketa _ilmoitettaviin_ sptauteihin. Leviävät toki sp-teitse(kin).
- crazy_catwoman
FF kirjoitti:
Joidenkin teorioiden mukaan herpes ja kondylooma voivat tarttua myös kumia käytettäessä. Toisaalta herpes on todella yleinen ja kondylooma voi tarttua myös muualta kuin seksistä, kumpaakaan ei edes rekisteröidä sp-tauteihin.
Mutta edelleen: tuossa vaiheessa en muutenkaan jättäisi vielä kumia pois.Hetkinen. Kuinka kauan olen oikein ollut kesälomalla kun herpes ja kondylooma ovat pudonneet pois sukupuolitaudeista?
- crazy_catwoman
crazy_catwoman kirjoitti:
Hetkinen. Kuinka kauan olen oikein ollut kesälomalla kun herpes ja kondylooma ovat pudonneet pois sukupuolitaudeista?
Kerkesitkin jo korjata. Mä jo pelästyin että ammattitaitoni on näin ruostunut.
- ghjghjghj
Se on varmaan kuullut tarpeeksi juttuja naisten "vahinko"-raskauksista. Haluaa siis varmistua ettei tule mitään elatusmaksuja yms.
- ghjghjghj
Lisäksi sp-testi on miehelle erittäin kivulias. Tuskin kukaan hakuaa käydä huvikseen tökittävänä.
- niin-
ghjghjghj kirjoitti:
Lisäksi sp-testi on miehelle erittäin kivulias. Tuskin kukaan hakuaa käydä huvikseen tökittävänä.
No ei käy sitten tökittävänä, vaan ottaa verikokeen missä on hiv ja kuppa.
- täh?23455678oik
ghjghjghj kirjoitti:
Lisäksi sp-testi on miehelle erittäin kivulias. Tuskin kukaan hakuaa käydä huvikseen tökittävänä.
siis... klamydia testataan pissasta, minkä voi ihan itse lirauttaa kuppiin... Samoin tippuri... Verestä kuppa, hiv. Muita ei testata, jos ei ole oireita: mikä näistä sattuu? Jos näyte otetaan virtsaputken suulta, se otetaan pumpilitikulla, hellästi suuaukolta, ei tongita ja satuteta...
Sp-testi ei pitäisi olla kyllä miehelle kivulias. Paitsi jos nyt verikoetta pitää erittäin kivuliaana. - dfghjkvbnm
niin- kirjoitti:
No ei käy sitten tökittävänä, vaan ottaa verikokeen missä on hiv ja kuppa.
Niin jos on näkyäkseen.
Mielestäni Hiv on oikeastaan ainoa todellinen sukupuolitauti ja loput ovat lähinnä pieniä kiusoja ja nekin lähinnä sen takia, että pelkää tartuttavansa eteenpäin. - ....................
täh?23455678oik kirjoitti:
siis... klamydia testataan pissasta, minkä voi ihan itse lirauttaa kuppiin... Samoin tippuri... Verestä kuppa, hiv. Muita ei testata, jos ei ole oireita: mikä näistä sattuu? Jos näyte otetaan virtsaputken suulta, se otetaan pumpilitikulla, hellästi suuaukolta, ei tongita ja satuteta...
Sp-testi ei pitäisi olla kyllä miehelle kivulias. Paitsi jos nyt verikoetta pitää erittäin kivuliaana.Tippuri testattiin multa nielusta, se oli ainakin kohtuu inhottavan tuntuista. Hoitaja piti vielä "Mitäs piti, pitää vähän miettiä mitä..." moraalisaarnaa mikä oli lähinnä huvittavaa. Siksi kait se tökkäsi sen tikun ronskilla otteella nieluun asti. Kait se koki mun seksihurjastelun jotenkin loukkauksena kaikkia suominaisia kohtaan.
- panos e
Nainen, joka makaa miehen kanssa olematta vakavassa suhteessa on täysi lumppu ja ties minkä taudin kantaja!
- tasa-arvo
Voihan nainen luulla että mies haluaa suhteen, ja sitten ei haluakaan. Äläs hauku, katso peiliin.
- 0ö9l8it7urtr
No, miehet nyt ei juuri stressiä taudeistaan ota, että herpes ja kondy jäävät kyllä kertomatta hyvin sujuvasti: ne on naiset jotka siitä vouhkaa. Kuinka monen miehen olet ikinä kuullut/lukenut päivittelevän, "miten kertoa kumppanille?"
Niin, eli ei ne kysele kun ne ei kerro.
Joten kumi tuskin sen takia on.
Sitäpaitsi, jos hän olisi vakavan suhteen kannalla, hän voisi tietenkin kertoa. Koska kuka oikeasti jättää oikean suhteen (=ihmisen kenestä välittää) herpeksen takia? Joku joka ei oikein ymmärrä noin prosentteja vai joku joka seuraavan mahataudin iskiessä lähtee kälppimään. Eli siis, jos hän olisi se poikkeus joka vahvistaa säännön ja kertoisi, hän voisi aivan hyvin kertoa, jos uskoisi suhteenne olevan oikeasti vakava, haluaisi sen olevan sellainen ja/tai uskoisi sinun välittävä = olevan luottamuksen arvoinen.
Vaikka hänellä olisi HIV, mikä nyt on sp-tautien äärimmäisyys, niin kyllä hän sen kertoisi, JOS suhde olisi vakava. Että kortsua ei voida jättää...
No, miehet eivät myöskään ota stressiä raskaudesta... Paitsi ne fiksut. Monet elatusmaksut on maksettu naisille joilla ei ole aikomustakaan tulla raskaaksi. Pillerit voi unohtua, pettää, ja... jäädä ottamatta. Jos ei halua jättää omaa tulevaisuuttaan naisen varaan, on käytettävä kortsua.
Monet jättää hyvin huolettomasti kortsun pois. Ihmisten takia, joitten takia ei sitten olisi kannattanutkaan. Testeillä ei tiedä mitään (kaikkia tauteja) no, eipä se tietty huoleta kaikkia se raskauskaan koska "eihän se mulle satu". 100% tauditon et tiedä olevasi yleisten sp-testien perusteella.
Toisaalta, voihan se olla, että hän jäi pohtimaan omaa suhdettaan suhteeseenne. Haluaako hän ottaa riskejä, oletteko te vakavalla pohjalla, tai jos jotain kerrottavaa on, kertooko hän sen sinulle.
Mun mielestä hän ei ole varma.
No, mutta kai se selviää keskustelemalla, veikkauksiahan nää vaan on. - gfgsfdgsd
"Mies ei sanonut tähän mitään."
Mistä helvetistä te naiset oikeasti löydätte kommunikaatiokyvyttömät miehenne?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517199Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235536- 1152595
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162087Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361778Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111013- 59961
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45909Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32904