Eli siis, musta tuntuu, että tarviisin vähä apua ruoka-asioissa. Oon 15-vuotias tyttö ja mulla on n. 10kiloo yli painoo (165cm/78kg). Ja siis nyt sitten oon päättäny ottaa itteeni niskasta kiinni ja laihduttaa sen pois. No nyt sitten oon laskenu kaloreita ja sellasta pari viikkoo ja nyt en pysty melkein millään syömään. Nälkä on, mutta mua yököttää ajatus syödä jotain, koska siinä on tuon ja tuon verran kaloreita. Syön nykyään sen vähimmäis kalorimäärän (1100kaloria), mutta senkin vaan pakottamalla ja mun olo ei oo mikään mainio. Lihaksia särkee ja väsyttää tosi paljon, en jaksa tehdä yleisesti ottaen mitään.
Haluan silti laihtua (ja terkkarikin on niin neuvonu tekemään), mutta en pysty syömään, ellei mulla oo tarkkaa listaa siitä mitä syön minäkin päivänä. Ja nyt en sitten tiedä millasen listan tekis, jotta sais kaikki tarvittavat vitamiinit, proteinit yms.
Ja siis tärkeintä mulle on se, että laihdun, sillä se pyörii päässä koko ajan ja lasken joka hetki kuinka paljon tuossa ja tuossa on kaloreita ja sitten kun oon syöny ton, voin syödä vielä ton verran.
Eli siis tarviisin käytännössä apua siinä, että mitä syödä aamupalaksi, lounaaksi (vai syödäkö ollenkaan), päivälliseks yms.
Tiedän sen, että vastaus voisi olla perus "puolet lautasesta kasviksia, neljäs osa lihaa ja neljäs osa esim. perunaa" mutta en pysty todellakaan syömään tuota kaikkea, sillä se tuntuu aivan liialta, sitä paitsi kouluni terkkari sanoi, että voisi jättää vaalean leivän, makaroonin, perunan yms pois.
Tarvitsen siis neuvoa, mitä syödä ja milloin?
Toivon, että voitte auttaa, sillä tämä asia häiritsee ja ahdistaa minua koko ajan ja minua pelottaa mitä tapahtuu jos jossain vaiheessa en pysty syömään enää yhtään.
Pliis, auttakaa mua tässä asiassa!
5
123
Vastaukset
- Entinen lihava
Moi, älä alota liian rankasti diettiä. Olet kuitenkin aika nuori, ja "lopulliset" mittasi selviävät lähivuosina. Voit syödä aamupuuron, terveellisen kouluaterian jne. älä vain ole syömättä, koska silloin elimistösi luulee kriisin olevan käsillä ja pitää viimeiseen saakka kiinni rasvasta. eli syö vähän mutta usein, harrasta liikuntaa n50 min-1 tunti 4-5 kertaa viikossa. Hiljaa hyvä tulee, 1-2 kg kuukaudessa on sopiv tavoite painonpudoukseen.
- Neuvoisin
tulostamaan tämän ketjun viestisi ja näyttämään sen terkkarillesi, koska hän ei selvästikään ymmärrä tilannettasi tarpeeksi hyvin. Syö mahdollisimman monipuolisesti täysjyväviljaa, kevyitä maitotuotteita, kasviksia, hedelmiä, vähärasvaista lihaa, kaikenlaista kalaa, manteleita, pähkinöitä jne.Joka päivä pitäisi pyrkiä mm. syömään kolmen värisiä kasviksia/hedelmiä jotta saat erilaisia vitamiineja.
Nyt on tosiaan oikea aika puhua syömisongelmista terkkarin tai lääkärin kanssa, kun asia on vielä uusi ja helpostikin korjattavissa. Olet kuitenkin fiksu nuori, kun itse huomasit tilanteesi ja päätit tarttua toimeen sen ratkaisemiseksi! Tsemppiä, ja ole kiltti itsellesi.- apuatarvitseva
En halua puhua terkkarille asiasta, sillä sitten selviäisi muitakin asioita, joita en halua selvitettävän. Pahinta on, että kun ajattelenkin tuon kaiken luettelemasi syömistä, minua rupee oksettamaan ja vaikka en halua oksentaa, niin silti meinaan oksentaa (jos jtn. söisin hiukanki yli sopivan kalorimäärän, oksentaisin varmasti, vaikken haluaisikaa)
En terkkarille halua muutenkaan puhua, koska minulla on sitä ylipainoa ja ei ylipainoisen pidä huolia siitä syökö tarpeeksi. Olen kuullut monia kertomuksia, joissa terkkarit sanovat, että ei tarvitse huolia vielä, vasta sitten kun olet sairaaloisen laiha (joka minusta tuskin tulee koskaan, koska aion yrittää kaikkeni, etten alkaisi oksentelemaan)
- nosta kalorirajaasi
No nosta sitä "sopivaa kalorimäärää". Kyllä sun varmaan pitäisi vähintään 1500kcal syödä päivässä. Syö vähän kalorrikkaampaa ruokaa, niin ei tarvi syödä niinpaljon, jos määrä tökkii. Pähkinöistä esim. saa helposti hyviä rasvoja ja saa puuttuvat kalorit kasaan. Liian vähän syömisestä ei hyvä heilu.
- Puhumalla paras
Hei, tässä hyvä lista:
Aamupala
2 palaa ruisleipää, 1 tl margariinia, 2 siivua kinkku-tai kalkkunaleikkelettä, kurkkua ja tomaattia, 2 dl rasvatonta maitoa tai piimää, 1 hedelmä
Kouluruoka
Ota puoli lautasellista kasviksia, korttipakan kokoinen annos lihaa tai kalaa tai 1 kauhallinen kastiketta ja yksi peruna tai perunan kokoinen annos makaronia tai riisiä. Jos on keittoruoka, ota 1 kauhallinen. Lautasen ei tarvitse tulla täyteen. Perunaa, makaronia tai riisiä saa jättää, jos ei jaksa syödä, mutta muu ruoka pitää syödä. Ota myös lasi maitoa tai piimää ja yksi pala leipää.
Välipala
Kun tulet koulusta, syö yksi hedelmä ja 2 dl maitoa, piimää, viiliä tai jugurttia. Jos tuntuu, että jää nälkä, niin voit ottaa ennen illallista lisävälipalaksi porkkanan tai palan lanttua.
Illallinen
Syö saman tapainen ateria kuin koulussa.
Iltapala
Iltapalaksi voit ottaa palan ruisleipää tai näkkileipää, margarini ja kinkku- tai kalkkunaleikkelettä, jos on kova nälkä. Lisäksi voit juoda 2 dl rasvatonta maitoa ja teetä ja syödä kurkkua ja tomaattia. Iltapalan saa jättää pois, jos ei ole nälkä tai jos pystyt olemaan ilman, mutta sen siis saa hyvällä omallatunnolla syödäkin. Kuuntele tässä kohtaa aina miltä sinusta itsestäsi tuntuu.
Vielä:
Jos olet lihaksikas vartaloltasi, painosi ei ole kovin huolestuttava, vaan ihannepainosi ylärajalla vaan. Riittää, jos laihdutat 5 kg, mutta siis korkeintaan 10 kg. Älä missään nimessä anna painosi laskea enempää kuin 68 kiloon.
Puhuminen olisi myös tärkeää. Jos susta tuntuu että et halua puhua laihduttamisesta terkkarin kanssa, niin olisiko joku muu aikuinen, jonka kanssa voisit puhua? Äiti? Kummitäti? Nuokkarilla joku ohjaaja? Varmaan keksit lähipiiristäsi jonkun luotettavan henkilön, jolle voi puhua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948