Sukulaisrakkautta???

Köyhä pikkuveli

Taitaa olla vain rikolliset keinot mahdollisia, jollei sitten käy todellinen säkä ja voita lotossa. Itse olen seurannut oman veljeni rikastumista viersestä ja ihmetellyt asiaa. Viimeisen kymmen vuoden aikana hänellä on ollut pääomatuloja kymmeniä miljoonia euroja. Olemme lähtöisin köyhästä yksinhuoltajaperheestä, joten perinnötkään eivät ole olleet asialla. Itse jouduin vaikean sairauden vuoksi turvautumaan pankkilainaan pari vuotta sitten. Kerjäämällä sain veljeni takaamaan lainan ja nyt kun sairaus uusiutui olen taas ongelmissa. Kysyin uudelleen apua ja vastauksena oli pelkkää uhkailua, mikäli jätän velan maksamatta. Vaikka kyse on summasta, jonka veljeni tekee muutamassa päivässä ei häneltä tunnu sukulaisrakkautta löytyvän. Joten laita vain lotto vetämään, mikäli haluat pysyä kaidalla tiellä. Valitettavasti yhteiskunta on mennyt sellaiseksi, ettei rehellisellä työllä voi menestyä.

Olen valmis myymään tarinan kokonaisuudessa lehdistölle, jos vaikka sitä kautta saisi apua taloudelliseen tilanteeseen.

4

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      Velathan on aina maksettava, niin se vain on. Eikä sukulaiset ole velvollisia, eivät edes lähisukulaiset, antamaan/lainaamaan rahaa. Sehän on fakta. Toisilla on enemmän varallisuutta, toisilla vähemmän.

      En ymmärrä miksi antaisit tarinasi lehdistölle? Keskustele asiasta pankkisi kanssa. Jos saisit lyh.vapaan kuukauden tms.

    • .

      Yksi kuukausi ei tässä tilanteessa tuo helpotusta. Miksi myisin tarinani? Siitä yksinkertaisesta syystä, että rikollisuudella voi tehdä yhteiskunnassamme miljoonatuloksen samaan aikaan normaali työllä tuskin elää pääkaupunkiseudulla. Tämä epäsuhta on saatava yhteiskunnan tietoon. Rikollisesti saatu hyöty on rikollista..

      • ei ymmärrä

        En ymmärrä. Onko rikas veli siis hankkinut omaisuutensa rikollisilla keinoilla? Sitäkö tarkoitat?


    • köyhä pikkuveli

      No näinhän se on tapahtunut. Rikokset tosin jo vanhantuneita ja nykypäivänä toiminnan on pakko olla laillista koska summat on niin isoja. Vierestä katsoin kun veroja ohitettiin ja omaisuutta kartutettiin, olin itse mukana vaikken saanut mitään hyötyä. Nuorisorikollisesta tuli mijonääri... Uskooko kukaan että näin se toimii laillisesti..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      269
      17423
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5602
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      118
      2622
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2122
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1786
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1028
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      966
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      924
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      920
    Aihe