Ollaan ex-puolison kanssa erottu reilu vuosi sitten, mies lähti ns. toisen naisen matkaan. Alku oli itselle hankala, pienten lasten kanssa kaiken myllerryksen keskellä.
Tapasin miehen, jonka kanssa aloin seurustella. Ongelmia on ollut koko ajan ja lähes vuoden jälkeen olen tajunnut, etten yksinkertaisesti voi elää sellaisen ihmisen kanssa.
Välit eksällä ja naisella, jonka matkaan hän lähti hiipuivat melko nopeasti ja vastaavasti meillä eksän kanssa on olleet lämpimät välit.
Olen muuttamassa lasten kanssa ja välien selvittely nykyisen kanssa on samaan aikaan vaiheessa. Eksä odottaa, että toimisin nopeasti, jotta voisimme olla yhdessä..
Itselläni on olo, että tahdon selvittää nykyisen suhteen kunnolla loppuun ja eksä ajattelee, että hän on minulle vain hätävara.
Haluaisin muuttaa rauhassa ja rauhottua, sen jälkeen katsoa mitä tulevaisuus tuo tullessaan. Olenko ihan tärähtänyt?
Lisäksi mietityttää, että miten elää asian kanssa, että toinen on lähtenyt toisen matkaan aiemmin? Kokemuksia?
Takaisin yhteen eron jälkeen?
4
638
Vastaukset
- juuri noin
Olet viisas. Selvitä välit entiseen. Muuta rauhassa ja katso mitä elämä tuo eteesi.
- ei hätäillä
Luulen että teillä on mahdollisuus onnistua. Hakekaa apua avioliittoneuvojalta.
Te jaatte samat kokemukset.
- mies petti, siksi ex
Muuta rauhassa, rauhoita tilanne ja mieti mitä haluat. Haluatko oikeasti sellaisen miehen takaisin, joka jo lähti toisen naisen mukaan. Hän on lastenne isä, kyllä, ja isänä pysyy vaikka ette naimissa olisikaan. Pahoin pelkään, että mies haikailee takaisin vain kun entinen olisi tuttua ja turvallista. Mutta tulisiko siitä kuitenkaan mitään. Voisitko oikeasti antaa anteeksi ja luottaa siihen, ettei miehesi lähde taas jonkun toisen mukaan?
Jotta saat selvyyden omiin ajatuksiin, asu erilläsi lastesi isästä ja mieti ns. matkan päästä voitko kyseiseen mieheen enään luottaa. Vai oletko ansainnut parempaa itsesikin mielestä, minun mielestä olet.- 43+2
Kai se ensin pitää antaakin anteeksi ja luottaa, mut pitää sitten antaa myös mahdollisuus sen näyttämiseen et on luottamuksen arvoinen.
Tuttu ja turvallinen onkin tärkeetä, sen rakkauden lisäksi, mun mielestä tässä kohtaa pitää ihan rauhassa keskustella eikä hosua.
Yleensä erossa on molemmissa vikaa, ei aina, mutta usein siks pitää miettiä myös omia ajatuksiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 164662
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2281096Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 126889
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10815
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807