Palstalla on jatkuvasti puhetta ATM-miehistä ja siitä miten yleistä tämä atm-ilmiö oikein on suomessa. Sitten tällä palstalla väitetään aina sitä kuinka näitä atm-miehiä on erityisen paljon just suomessa sen takia, koska täällä naiset ovat heidän mielestään niin huoria ja kuinka ne ytm-miehet ja ulkomaalaiset miehet vievät suomalaisnaiset heidän edestään. Samalla sitten hehkutetaan niitä ulkomaiden parisuhdemarkkinoita ja kehutaan ulkomaalaisia naisia siitä miten he ovat niin paljon parempia kun suomalaiset, kun he huolivat kaikki miehet ketä on tarjolla niin ettei ketkään miehet jää ilman naisia.
Sitten kuitenkin aina jonkun murhatapauksen sattuessa syyllinen leimataan heti automaattisesti atm-mieheksi, vaikka ei edes tiedettäisi yhtään mitään kyseisen syyllisen elämästä, parisuhteista tai mistään hänen henkilökohtaisista asioistaan. Nyt tämän Norjan ikävän ampumatapauksen myötä tietyt kirjoittajat ovat leimanneet syyllisen automaattisesti atm-mieheksi vaikka kukaan heistä ei varmaan tiedä mitään sen kummempaa hänestä ja hänen elämästään.
Muutamat näiden atm-miesten väitteet ovat pahasti ristiriidassa keskenään, kuten mm. se että jos tämä atm-ilmiö on vain ja ainoastaan suomalainen ilmiö, niin miksi näitä atm-miesten tekemiä tekoja tapahtuu myös muualla kun suomessa? Kuten esim. just Norjassa? Jos syyllinen nyt sitten oli atm-mies, mene ja tiedä...
Entä miten miehiä voi syrjäytyä ja päätyä ulkomailla atm-miehiksi jos kerran naiset ovat siellä niin paljon ihanampia ja vähemmän vaativampia miesten suhteen kun suomessa?
Nämä atm-miesten väitteet ovat niin pahasti ristiriidassa keskenään, että he aina itsekin muuttavat näitä mielipiteitään ja käyttävät hyväkseen aina milloin mitäkin tilannetta mihin vedota, kuten nyt tätä Norjan tapausta. Vielä pari päivää sitten he olisivat varmaan väittäneet että Norjassa ei ole atm-miehiä koska siellä parisuhdekulttuuri ja naiset ovat niin erilaisempia kun suomessa, ettei ketkään miehet syrjäydy siellä parisuhdemarkkinoilta.
ihmeellistä logiikkaa
10
98
Vastaukset
- sdfgsss
Joo, nyt - tapa ittes
- Runkkari tilittää
En jaksanut lukea viestiäsi kokonaan mutta tänään lähikaupassa oli jollain suomalaisella "YTM:llä" hoikka, nuori tummahipiäinen nainen mukana seksikkään niukissa vaatteissa.
Kyllä minäkin haluaisin edes kerran elämässä saada tuollaista etelän ihmettä, hoikkaa ja kaunista eebenjumalatarta. - jungfraun koira
Puhutko nyt älymiehestä vai atm-miehistä(at-miehistä)?
- joopasssajooooossoo
No kyllä se tämä parisuhde/seksi-kulttuuri kaikissakin n.s. länsimaissa on parametreiltaan saman suuntainen, siis teollistuneissa vaurastuneissa länsimaissa joissa ei myöskään enää ole mitään tähän asiaan vaikuttavia moraali/uskonto-juttuja kulttuurissa. Se vaan että meillä tämä on aivan poikkeuksellisen kärjistyneesti mennyt tähän suuntaan siksi kun meillä vielä on tämä feministikulttuurikin niin poikkeuksellsen vahva ja kulttuuria hallitseva. Meillä ei myöskään ole ammattilaisnaisia saatavilla ollenkaan siihen mittaan ja hintatasoon kuin mitä muualla seksuaali-liberaaleissa länsimaissa. Tämän vuoksi meillä on vielä poikkeuksellisen paljon kokonaankin vailla mitään naiskokemuksia olevia miehiä.
- Weequu
Onko asia sittenkin niin ettei se atm-ilmiö olekaan pelkästään suomalainen ilmiö? Tällä palstalla kun on väitetty aina sitä kuinka se parisuhdekulttuuri eroaa muissa maissa kovasti suomen parisuhdekulttuurista ja miten ulkomailla ei ole koskaan kokemattomia miehiä.
En ole norjalaiseen elämänmenoon ja parisuhdekulttuuriin tutustunut, mutta uskoisin sen olevan aika samanlaista kun mitä suomessakin. Kun ollaan kuitenkin pohjoismaita ja länsimaita joissa kulttuurit ja ihmisten elämäntavat ovat hyvin samanlaisia. En usko että Norjassa tai muissakaan pohjoismaissa niitä maksullisia naisia olisi mitenkään hyvin saatavilla tai ei ainakaan kovin edullisin hinnoin.
- fdsfsdfs
Ei tota avausviestiä jaksanu lukea kuin vähän alusta, mutta fakta on se, että Suomessa on melko paljon ujoja miehiä ja ujot miehet syrjätyy. That's it.
- Weequu
No lyhyesti sanottuna tarkoitin nyt sitä että ehkä ulkomailla, kuten Norjassa ei ne naiset ja parisuhdekulttuuri eivät olekaan erilaisempia kun mitä meillä suomessa. Eli sä taidat olla myös väärässä sen suhteen jos luulet niin, että Suomi olisi muka ainoa maa koko maailmassa missä on paljon ujoja miehiä ja jossa miehet syrjäytyisivät helpommin kun muualla maailmassa.
Mitä näitä keskusteluja on tänään lukenut niin kaikki kyllä väittävät tota Norjan ampujaa atm-mieheksi, mutta kukaan ei ole puhunut mitään siitä että onko parisuhdekulttuuri Norjassa sitten erilainen kun suomessa. Näitä samoja asioita on vaan toistettu ja toistettu ihan kyllästymiseen saakka.- hhdfhgfdgfsd
Suomi on aivan varmasti maailman kärkimaita ujojen miesten suhteellisessa määrässä. Norjasta en tiedä mitään, eikä kyllä kiinnostakkaan.
- perustuu mihin?
Tästäkään sulla ei varmaan ole mitään faktatietoa vaan ainoastaan noin mutu-tuntumalla. Jos toi Norjan ampuja oli atm-mies niin eikös se tarkoita sitä, että silloin Norja on myös maailman kärkimaita ujojen ja kokemattomien miesten suhteellisessa määrässä?
- fhgdfgfdgd
Mitä helvettiä? Miten yhden idiootin tempaus liittyy norjalaisiin kansakuntana? Sitä paitsi tämä psykopaatti ei tainnut olla mikään ujo tapaus, vaan pelkkä idiootti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27517546Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245645- 1212631
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172135Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361788Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111040- 59970
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45933Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32931