Kenen puoleen kääntyä,

jos kokee työnantajan työmatkajärjestelyt turvallisuudeltaan puuttelliseksi?
Käytännössä nimetty kuljettaja ajaa rallia ja vaarantaa aika ajoin kuljetettavien turvallisuuden. Ei ehdi vyötä kiinnittää, kun kaasu on pohjassa ja mennään satasta viidenkympin alueella. Välillä on kännissä ja laittaa toisen ajamaan. Pitäisikö tuokin nähdä vain järjenkäyttönä?

Saanko oikeutetusti potkut työstäkieltäytymisestä, jos en suostu tuollaisen kuskin kyytiin?
5112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olen jo pyytänyt pomoa vaihtamaan kuljettajaa, mutta hän ei suostunut.

Äänestä

Työturvallisuuslain mukaan työnantajan on valvottava, että työ ei aiheuta varaa työntekijöille. Työmatkalla tapahtuva tapaturma on työtapaturma. Et saa potkuja jos olet ilmoittanut työnantajalle syyn kuljetuksesta pidättäytymiseen. No okei, työnantajasi voi olla niin tyhmä, että antaa potkut, mutta ne ovatkin sitten laittomat potkut. Lue se työturvallisuuslaki.

Älä kieltäydy töistä vaan pidättäydy. Työstä pidättäytyminen ei voi olla irtisanomisperuste, mutta työstä kieltäytyminen voi.

Voisit myös ilmoittaa poliisille. Tai ota yhteyttä aluehallintovirastoon ja kysy työsuojelutarkastajaa, työsuojelutarkastaja osaa neuvoa.

Äänestä
  • Kiitos. Pomon asenne oli, että en pysty todistamaan, että mitään olisi tapahtunut... En tosiaan kulje videokamera töissä mukana.

    Kuulun kyllä liittoonkin.

    Äänestä

Käänny vaikka selälleen. Pitäisikö kuskin ajaa kännissä, kun hän ei voikkaan ajaa????Menisit itse ajamaan etkä vinkuisi järjenkäytöstä. Onko sinun mielestä sitten rattijuoppous järjenkäyttöä? Pidättäydy työpaikastasi ja kieltäydy kuskista, eikun toisinpäin, tai käytä järkeäsi ja keskustele kuskin ja työnantajasi kanssa. Tai sitten osta silmälasit.

Äänestä

Käänny pääluottamusmiehen puoleen ongelmassasi niin asiat hoituu :-D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


soittaisin kirjoitti:

jos kokee työnantajan työmatkajärjestelyt turvallisuudeltaan puuttelliseksi?
Käytännössä nimetty kuljettaja ajaa rallia ja vaarantaa aika ajoin kuljetettavien turvallisuuden. Ei ehdi vyötä kiinnittää, kun kaasu on pohjassa ja mennään satasta viidenkympin alueella. Välillä on kännissä ja laittaa toisen ajamaan. Pitäisikö tuokin nähdä vain järjenkäyttönä?

Saanko oikeutetusti potkut työstäkieltäytymisestä, jos en suostu tuollaisen kuskin kyytiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu