Vain ulkonäkö ratkaisee nettideittailussa!

rumamakuva

Ihan turha edes väittää mitään muuta!!!!!!

23

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikuttaa 100%

      Kyllä muutkin asiat vaikuttaa, mutta sanoisin että on se suuri kynnyskysymys.

      Nykyään kun olen jutellut sekä naisten että miesten kanssa asiasta niin kovin usein ensimmäinen kysymys koskipa se nettideittiä tai yleensä treffejä on se että oliko hän hyvännäköinen.

      Se mikä asiassa tietysti netissä hämää on ettei kaikki ole kovinkaan erikoisen hyvännäköisiä valokuvissa joissa kuitenkin on staattinen ilme.

      Elävässä elämässä toisesta voi saada paljon, sanotaan jos ei kauniimaan tai komeamman niin ainakin monella tavalla eläväisemmän sekä esimerkiksi karismaattisemman kuvan.

      En ole aivan mahdottoman "ruma" ,mutta sen tyyppinen naamavärkki löytyy että ei nuoret naiset siitä syty netissä seksuaalisesti. Kumma kylläkin koska elävässä elämässä olen saanut kuulla etten ole hassumman näköinen lainkaan.

      Netissä asiat tietysti korostuu koska paine valita on kova ja jos jatkuvasti tulee komeaa tai kaunista naamaa vastaan niin selvähän se että rima nousee.

      Itse en viittiny enää useinkaan ottaa kuvallisiin ja kauniisiin naisiin yhteyttä koska tiesin että mahkuja ei ole kun kokemus oli osoittanut millä valuutalla netissä suosio ostetaan.

      • kahraum

        "Nykyään kun olen jutellut sekä naisten että miesten kanssa asiasta niin kovin usein ensimmäinen kysymys koskipa se nettideittiä tai yleensä treffejä on se että oliko hän hyvännäköinen."

        No jaa. Sanoisin pikemminkin, että miehen täytyy olla sen näköinen, että mun ois sen näköisen rinnalla luonteva olla.

        Toisin sanoen, tiedän useita kohtalaisen hyvännäköisiä miehiä, jotka eivät kuitenkaan sytytä mua, eivät vaan jotenkin oo mun tyyppiä.

        Joten ei kannata yleistää. Tosin, saattaa olla, että nuorempi ikäpolvi ajattelee toisin. Itse olen 40 v.


    • matotvinossavintillä

      Joo, ulkokuorella mennään, muusta viis, tai kuus. Ihanne on pitkä ja hoikkuus.

    • uuuuuuuuuuh--

      Ulkonäkö ja ikä ratkaisevat

    • Normaalivartaloinen!

      Ulkonäkö, ikä ja PAINO ratkaisee. Monet omaikäiset miehet hakevat korkeintaan 80kg painoista naista.

    • 75 kg mies

      80 kg on aika iso tyttö......

      • Aattelin vaan...

        Onkohan jos mittaa on yli 180...


      • deiting mies
        Aattelin vaan... kirjoitti:

        Onkohan jos mittaa on yli 180...

        Tapailin kerran yhtä joka oli 187cm/80kg, ihan hyvä vartalo sillä oli.


      • hyi *****

        70kg tyttökin on jo läski. 80kg ei viitsi edes puhua!


      • Just täydellinen
        hyi ***** kirjoitti:

        70kg tyttökin on jo läski. 80kg ei viitsi edes puhua!

        Olen 174cm ja painan 80 kg. En ole läski: esim.hame-ja housukokoni on 40, tuumakoko 30 tai 31, ei valtava. Rinnat ovat isot ja kauniit. Urheilen, minulla on kauniit sääret ja oikein hyvä tarikka, aika pienikin.
        Lihakset ovat kivat sängyssäkin...
        Miksi kaikki luulevat että kokoiseni nainen on joku megajätti? Pitkä olen, hallelujaa!


      • -
        Just täydellinen kirjoitti:

        Olen 174cm ja painan 80 kg. En ole läski: esim.hame-ja housukokoni on 40, tuumakoko 30 tai 31, ei valtava. Rinnat ovat isot ja kauniit. Urheilen, minulla on kauniit sääret ja oikein hyvä tarikka, aika pienikin.
        Lihakset ovat kivat sängyssäkin...
        Miksi kaikki luulevat että kokoiseni nainen on joku megajätti? Pitkä olen, hallelujaa!

        Jätä paino pois profiilista ja laita kokovartalokuva. (Sellainen missä ei vedetä vatsaa sisään.)


    • nobabyjä

      Joo, totta. Minulle tosin ulkonäköäkin tärkeämpi kriteeri on lapsettomuus.

    • peter pani taas

      Juuri näin! Olen ilmielävä esimerkki siitä kuinka kuva ratkaisee tässä leikissä. Olen nettideittaillut kohta vuoden ja kokemusta alkaa olla senverran että profiilini on kunnossa ja lähettämiini aloitusviesteihin vastataan melkein 100%. Profiilissani ei ole kuvaa ja yleensä sitä kysytäänkin aika pian, toisessa tai kolmannessa viestissä yleensä. Tästä alkaakin se mielenkiintoinen osuus, yleensä kuvani lähettämisen jälkeen ei tule enää mitään vastausta aivan kuin olisin lähettänyt tämän nyt uutisissa esilläolevan norjalaisen kuvan tai muuta vastaavaa. Ja huvittavinta tässä on että tosielämässä olen sen näköinen että esim. ravintolasta seuran löytäminen ei koskaan ole ongelma, oikeastaan sieltä paremmasta päästä saa melkein valita ja naiset usein katsovat peräänikin. Mikä siis mättää?

      Ainoa järkevä johtopäätös on että naisilla tämä nettirima on jossain kaukana todellisuudesta, eli haetaan ja odotetaan jotain mitä siellä naistenlehtien ja sinkkuelämää sarjojen mantrassa toitotetaan. Siis odotetaan sitä täydellisen näköistä miestä joka tulee piuhoja pitkin ja pelastaa loppuelämän ;) Ja tähän todettakoon että tämä pätee erityisesti ikäluokkaan 30 , profiilit 40 ongelma poistuu kun alkaa todellisuus pikkuhiljaa hahmottumaan ja valinnanvaraa ei enää olekaan.

      Ja kyllä, kun joku sitä kysyy kuitenkin, itse olen etupäässä yhteydessä näihin ns. paremmannäköisiin ja koulutetuimpiin profiileihin, mutta kuten totesin sama asia toimii tosielämässä samoin ulkonäkökriteerein ilman mitään ongelmaa eli oma rima ei ole liian korkealla.

      Kommentteja naiset??

      • toinen vaihtoehto

        Toinen mikä minulle tulee mieleen on sun kuvasi laatu. itselläni oli saman tyylinen ongelma, eli kuvan jälkeen toinen katoaa ja satuin sitten ihmettelemään asiaa ääneen siskolleni. Hän katsoi sitä kuvaa mikä minulla oli tapana lähettää, naurahti ääneen ja sanoi jotain tyyliin "no ei ihme, täähän on yksi surkeimmista kuvista itsestäsi mikä sulla on"

        Itseäni vähän ihmetytti koska mielestäni se oli hyvä kuva. Sen jälkeen kun hän näytti muutaman kuvan minulle ja sanoi käytä jotain näistä mielummin on lopputulokset olleet aivan eri luokkaa. Eli kannattaa kysyä onko tämä kuva hyvä joltakulta ikäluokkasi naiselta. :)


      • asdfqwerty_m85
        toinen vaihtoehto kirjoitti:

        Toinen mikä minulle tulee mieleen on sun kuvasi laatu. itselläni oli saman tyylinen ongelma, eli kuvan jälkeen toinen katoaa ja satuin sitten ihmettelemään asiaa ääneen siskolleni. Hän katsoi sitä kuvaa mikä minulla oli tapana lähettää, naurahti ääneen ja sanoi jotain tyyliin "no ei ihme, täähän on yksi surkeimmista kuvista itsestäsi mikä sulla on"

        Itseäni vähän ihmetytti koska mielestäni se oli hyvä kuva. Sen jälkeen kun hän näytti muutaman kuvan minulle ja sanoi käytä jotain näistä mielummin on lopputulokset olleet aivan eri luokkaa. Eli kannattaa kysyä onko tämä kuva hyvä joltakulta ikäluokkasi naiselta. :)

        Toi on muuten aivan tolkuttoman hyvä neuvo!


    • yksin kotona

      Mulle ei ole vielä kukaan koskaan vastannut. Koska olen RUMAMIES.
      Naiset ei kehtaa sanoa et ne ei vastaa kun on rumamies kyseessä.

    • Pinnallinen?

      Kyllä se ulkonäkö sen verran merkkaa, et 200 kg läskikasaa, josta ei erottanu, mistä hartiat loppuu ja pää alkaa, en halunnu tavata. Pitkä, pesemätön tukka tai kulahtaneet vaatteet inhottaa myös. Näille kaikille asioille on jotain tehtävissä. Ei oo pakko kiinnostua, jos ei taho.

    • niinkyllästynyt

      Naiset on niin pinnallisia ja sitten lankeevat kauniisiin paskiaisiin.Mulle on moni sanonut että mun on helppo saada petiseuraa mutta kun ei ole!En jaksa puhua muijille paskaa ja heittää niitä aamulla ulos.Mulla on sydän ja haluan tuntea että minua rakastetaan.Nettideittailu on ihan perseestä joka saitilla.Joka paikassa mainostetaan hyvistä pareista ja vapaista sinkuista....ja maksa jotain 30€/kk huh huh!
      Suomi24:lla näyttää olevan tapana pitää kahta profiilia.Toinen on hakemassa vakavissaan ja toisella kalastellaan kuvia jos sellaista ei profiilissa ole.
      Parasta on käydä baareissa ja pokata sieltä.Joskus sielläkin liikkuu fiksuja likkoja ja niitä ei tartte potkia aamulla mäkeen...

    • piparjuures

      Sama juttu se on miehilläkin, että haetaan jotain epätodellista kiiltokuvanaista. Sillä ei ole mitään merkitystä miehille, vaikka kiinnostuksen kohteet, arvot, ajatusmaailma, elämäntilanne ja huumorintaju tuntuisivat käyvän yksiin. Tavallinen nätti nainen ei kelpaa.

      Kymmenien miesten kanssa on nyt käynyt niin, että ollaan viestitelty pitkät pätkät. Kaveri vaikuttanut ihan fiksulta. Sitten mies pyytää kuvas, lähetän sellaisen. Ja sen jälkeen miehestä ei kuulu enää mitään, ei vastaa viesteihin lainkaan tai korkeintaan laittaa yksisanaisen moikka-viestin.

      Olisi kohteliasta edes lähettää oma kuvansa myös, vaikkei enää haluaisi pitää yhteyttä. No, enää en laita kellekään kuvaani, ellei mies lähetä kuvaa ensin.

      Olen normaalipainoinen 35v nainen. Pitkät vaaleat hiukset. Nätit vaatteet kuvassa. Luulin aina olevani kivan näköinen. Joko olenkin oikeasti kamaöan ruma tai sitten miehet etsii jotain missiä.

      Nekin miehet, joiden kuvan olen nähnyt, mutta joille en kuvan perusteella kelvannut, ovat monet olleet sellaisia, etten heidän ulkonäköään kehuisi. On ollut pyöreää, alkavaa kaljua, ruikkua ja lyhytkasvuista. Kuvan nähtyäni olen usein ajatellut, että ulkonäön perusteella en tuota valitsisi, mutta se on vain pintaa, luonne ratkaisee. Mutta miehille merkitsee vain ulkonäkö!

      • 14+4

        "Olisi kohteliasta edes lähettää oma kuvansa myös, vaikkei enää haluaisi pitää yhteyttä. No, enää en laita kellekään kuvaani, ellei mies lähetä kuvaa ensin."

        Mielestäni se, joka kysyy toisen kuvaa tai ehdottaa kuvien vaihtamista, lähettää oman kuvansa ensin. Silloin pyytäjä on ainakin ollut itse avoin ja näyttänyt oman kuvansa. Toinen voi toki silti olla lähettämättä, mutta ei ainakaan tule toiselle fiilistä, että pyytäjä vain pyytää kuvaa ja mahdollisesti katoaa sen saatuaan. Näin kun on ainakin itselleni usein käynyt silloin kun nainen on pyytänyt kuvaa, mutta ei ole lähettänyt samassa yhteydessä omaansa. Mutta koska kyseessä on joka kerta uusi eri ihminen, niin et voi määrittää hänelle sääntöjä sen mukaan miten jotkut muut ovat aikaisemmin toimineet. Siksi se, että lähettää oman kuvansa ensin, on paljon toimivampi.


      • lyhyt....

        Mä haluan tavallisen naisen. En kiiltokuvanaista vaikka muutaman kerran sellainen elämääni onkin eksynyt.

        Miten lyhytkasvuisuus vaikuttaa ulkonäköön? Listasit sen ei kehuttavien piirteiden listalle?En sitä piirrettä itsessäni muuttaisi.

        Naisille merkkaa vain ulkonäkö.


    • ..........

      Minunkin jo ex- haki vaan ulkonäön perusteella naista, jotenkin huvittaa nyt koko juttu.
      Minäkin kyllä halusin älykkään miehen, siksi me erottiin lopulta.

    • Mies 28v

      Tai sitten ei...

      Yleensä, kun nainen ottaa puheeksi kuvan, vastaan, että voin antaa sen, jos se on tarpeen, mutta kerron samalla, että itse en kaipaisi kuvanvaihtoa, sillä pysäytetty kuva ei kerro elävästä ihmisestä juuri mitään sellaista, millä olisi parisuhteen kannalta väliä.

      Harva on tuon vastauksen jälkeen halunnut kuvanvaihtoa, ja kukaan ei ole lopettanut juttua kuvanpuutteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      275
      17546
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5645
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      121
      2631
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2135
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1788
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1040
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      970
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      933
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      931
    Aihe