Ja yksi avuton taas...

Avuton numero n+1

Eli ikää jo yli kolmenkymmenen ja yhtään suhdetta ei takana. Ongelmana kevyt epäsosiaalisuus ja ujous. Joista molemmat ovat viimevuosina alkaneet kadota. No aina harvakseltaan on juhlimassa tullut käytyä, mutta kun koskaan en ole suuremmin baareissa/juhlissa viihtynyt, johtuen varmaan ujoudesta.

No viime vuosikymmen on sitten kulunut harrastaessa ja töitä tehdessä ja viimeinkin on tullut tunne että jotain muutakin haluaisi elämältä. Mutta se vanha totuus on puskenut esiin eli jos ei nuorena opettele naisia saamaan niin vanhempana se sitten on mahdotonta opetella.

No jonkin verran on tullut baareissa ja muissa vastaavissa kuljettua viime aikoina ja homma ei vain meinaa luonnistua. Siis mitään ongelmia ei ole avaus lainien suhteen. Yleensä jotain omaperäistä ja/tai hauskaa keksin kunhan hetken mietin tai sitten ihan terve peruslaini "terve olen x, mikäs sinun nimesi on?", mutta siihenpä se homma tökkääkin. Eli mistä lähteä naista jututtamaan. Mitään ongelmaa ei tuttujen kanssa ole keskustella, kun hiljaisena hetkenä aina keksii jotain vanhaa juttua, mutta täysin oudon naisen kanssa tuntuu vain mahdottomalta keksiä mitään puhuttavaa ja yleensä naiset ovat aika passiivisia minun suhteen. Tosin jos jotain juttua keksii(periaatteessa tutut/puolitutut naiset), niin yleensä ihan iloisesti kanssani juttelevat.

Eli mistä jossain baari-ympäristössä naiset tykkäävät jutella? Ainakin tuntuisi todella tyhmältä itsestäni puhua, etenkin kun en oikein itsestäni mitään voi kertoa ilman että kuulostaisi leveilyltä. Ja yleensäkin jutun aloittaminen itsestäni kertomalla tuntuisi antavan itsekeskeisen ensivaikutelman. Toisaalta vaikea keksiä mitään kysyttävää, ilman että kuulostan todella tylsältä. Ja tanssiminenkaan ei luonnistu yhtään, mikä olisi loistava tekosyy olla puhumatta mistään. Ja näin ollen ne harvat aloitteet joita olen tehnyt, ovat hyvin nopeasti päättyneet naisen pissahätään. Ja tämä ei ole tehnyt yhtään hyvää jo muutenkin epävarmalle itseluottamukselle.

6

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex Pimp

      "No aina harvakseltaan on juhlimassa tullut käytyä, mutta kun koskaan en ole suuremmin baareissa/juhlissa viihtynyt, johtuen varmaan ujoudesta."

      Kun olet alkuun päässyt niin anna mennä. Käy vähän useammin. On ihan normaalia että suurimmalla osalla kerroista ei oikein onnistu. Siksi pitää lisätä todennäköisyyksiä käymällä eri paikoissa ja usein.

      " Siis mitään ongelmia ei ole avaus lainien suhteen.
      Yleensä jotain omaperäistä ja/tai hauskaa keksin kunhan hetken mietin"

      Tai voisit miettiä niitä etukäteen ja keksiessäsi pistää vaikka kännykkäänkin muistiin seuraavia kertoja varten. Aina voi testata mikä toimii parhaiten ja useimmin.

      "Eli mistä lähteä naista jututtamaan. "

      Ei ainakaan kannata kehua ulkonäköä. Sen voi myöhemmin antaa sanattomasti ymmärtää. Eri asia jos olisi itsevarma ja tosi upea adonis eikä ujo vanhapoika.

      Väliä ei ole niinkään sillä mitä sanoo vaan miten sanoo. Aina ei onnistu vaikka sanoisi mitä. Ja johonkin toiseen tehoaa että sanoo ne perushaastattelukysymykset ja toista ne ärsyttää. Naiset yleensä ovat kuulleet sataan kertaan litaniat "moi, mites on ilta menny, käyks usei täällä, mitäs sä teet elääkses, mitäs sä harrastat, mistä päin sä oot".... Siis tylsää. Ei sinne olla työhaastatteluun tai ristikuulusteluun tultu. Joten älä lankea tuohon helmasyntiin.

      Puhu jotain hauskaa. Keksi vaikka etukäteen kun on aikaa. Heitä vaikka, että "Mahtavan rentouttavaa päästä tanssimaan ja juhlimaan hyvin tehtyä työviikkoa" (tylsä mutta parempi kuin ei mitään) tai "Kylläpä on outo katsoa Suomen juhlivaa kansaa sen jälkeen kun on tullut juuri [keksi tähän joku maa jossa olet joskus käynyt vaikket hetkeen olisi matkustanutkaan]". Mutta kuten sanoin... kokeilemalla oppii. Itse olen ainakin käyttänyt ihan hyvällä menestyksellä rutiineja ja etukäteen mietittyjä läppiä. Niistä on treffejä poikinut.

      Älä kysele hirveästi. Mieluummin arvaa. Eli "onko sulla lemmikkiä" kääntyy "sä olet selvästi koiraihminen". Ei väliä meneekö pieleen, mutta tälläkin etenkin nuorempia naisia saa pehmiteltyä.

      Niin.. ja mikään yksittäinen juttuhan ei levitä naisen jalkoja. Siksi noihin kaikkiin voisi kuka tahansa sanoa "ei tehoa ainakaan minuun, tylsää". Kaikki pitää toimia yhdessä itsevarman käytöksen, kehon kielen ja fiksun käytöksen ja vaatteiden kanssa.

      "Mitään ongelmaa ei tuttujen kanssa ole keskustella, kun hiljaisena hetkenä aina keksii jotain vanhaa juttua, "

      Tuo nainen siihen porukkaan ja heitä hänestä tuo kysymys/arvaus juttu vanhaan juttuunne liittyen. On todella hyvä jos sulla on kavereita mukana. Se osoittaa, ettet ole outo hyypiö ja naiset rakastavat sosiaalisia miehiä. Samoin ei ole este mennä juttelemaan tyttö- tai sekaporukassa olevalle naiselle. Itseasiassa Suomessa se on parempikin jos mukana on myös miehiä juuri tuon jutun takia.

      "yleensä naiset ovat aika passiivisia minun suhteen. "
      Et ole komea tai sitten naisen mielestä olet komea ja hän menee siksi jäihin. Naiset harvemmin keksii juttua. Ei niiden tarvitse. Se on sääli. Naista kannattaa leikillisesti piikitelläkin asiasta. "Sä puhut sitten tosi paljon!"

      "Tosin jos jotain juttua keksii(periaatteessa tutut/puolitutut naiset), niin yleensä ihan iloisesti kanssani juttelevat."

      Jes! ja kannattaa mennä heidänkin kanssaan lähestymään naisia. Siinä on aineksia ties mihin mistä en nyt jaksa vaahdota.

      "Eli mistä jossain baari-ympäristössä naiset tykkäävät jutella?"

      Hauskaa, hauskaa, hauskaa...

      " Ainakin tuntuisi todella tyhmältä itsestäni puhua, etenkin kun en oikein itsestäni mitään voi kertoa ilman että kuulostaisi leveilyltä."

      Jos leveilyn aihetta tosiaan löytyy kuten rahaa tai autoa, kannattaa se tehdä supliikisti vain sivulauseissa jossain vaiheessa iltaa. Eli antaa ymmärtää eikä suoraan sanoa.

      " Ja tanssiminenkaan ei luonnistu yhtään, "

      Opettele. Kaiken a ja o.

      "Ja tämä ei ole tehnyt yhtään hyvää jo muutenkin epävarmalle itseluottamukselle. "

      Tuosta opettele pois. Eli naiset ei maailmasta lopu. Niitä tulee joka vuosi satsi lisää. Ei siis ole mitään merkitystä pakeilla.

      • Ex Pimp

        Hyvä lisäys vielä tuohon puheenaiheisiin ja leveilyyn:

        Suhteet!

        Naiset rakastavat ihmissuhdedraamaa ja sitä, jos joku tuntee jonkun - vaikka julkkiksen tai muuten vaan mahtavan muukalaisen, ulkomaalaisen tai on matkaillut paljon eri kulttuureissa yms. Näistä asioista kannattaa kertoa siten kuin se olisi sinulle tuiki tavallista ja jokapäiväistä elämää. Se nostaa sosiaalista arvoasi ja on kiinnostavaa.


    • hippahoppa

      ja sit naisen kommentti. tosin tää voi mennä sikäli metsään että mä en yleisesti ole baareissa sillä mielellä että hakisin jotain miesseuraa vaan juomassa kahvia, lukemassa lehtiä ja heittämässä läppää tuttujeni kanssa. mutta jos sattuu kohdalle joku kiinnostava tapaus saatan silti innostua jostain uudesta tuttavuudesta. siihen pitää vaan olla oikea hetki ja oikeanlainen mies.

      oikeestaan sanoisin että miehen on tärkeää vaistota millä mielellä nainen on ja osata pelata yhteispeliä, reagoida siihen miten nainen käyttäytyy ja mitä sanoo. puhumalla nainen pokataan eikä sen puhumisen tarvii tosiaan olla mitään erityistä. kiinnostunut voi olla mutta mikään ristikuulustelu ei tosiaan toimi. tosin henkilökohtaisistakin asioista saatan päätyä puhumaan joskus mutta en varmasti ensimmäiseksi vieraalle ihmiselle. sen sijaan esim jutut päivän lehdestä toimii mulle mainiosti keskustelun aiheeksi.

      ja jos käyt jossain yökerhoissa ym niin tanssiminen kyllä on suotavaa. naisen ilta on pilalla ellei pääse tanssimaan. sitä paitsi tanssiessa naisella on aina hauskaa ja se saa naisen muutenkin suhtautumaan myötämielin miehiin.

    • Ex Pimp

      Tämä on yksi parhaita naisen antamia kommentteja tällä palstalla! Hatunnosto!

      Ne naiset joilla ei ole haku päällä aktiivisesti lähevät tosiaankin baariin sillä mielellä että pitävät tyttöjen iltaa. Silti näistäkin moni voi "päätyä" vaikka yhden illan juttuun tai parempaankin tuona iltana. Jopa varatutkin... hehheh..

      "puhumalla nainen pokataan eikä sen puhumisen tarvii tosiaan olla mitään erityistä."

      Tämä on ainoa kohta josta olen eri mieltä. Naisesta se itsevarman tyypin lähestyminen ei välttämättä tunnu kovin erityiseltä, ja vanha totuus on että ei ole väliä mitä sanoo vaan MITEN sanoo. Mutta ujolle tyypille tämänkin tavallisuuden tavoittelu voi olla ihan yhtä tuskaa.

      • avuton numero n+1

        Kiitoksia asiallisista vastauksista. Tietyllä tavalla mitään uutta ei tullut, mutta toisaalta omat näkemykset vahvistuivat.

        Eli loppujen loppujen lopuksi sitä "naidaan" sitä omaa sosiaalista kastia. Sen avauslainin jälkeen tullaa siihen omaan sosiaalisuuteen, eli vastapuolen lukemiseen ja reagoimiseen. Ja jos se ei ole ollut syntymästä kunnossa, niin tuskinpa sitä oppiikaan.

        Harmi että sitä on kehittanyt menetyksen kautta itsetunnon. :(


    • jhgggghggf

      Rentous tärkeintä.

      Aina kun baarissa alkaa hitaat soimaan tee kierros ja pyydä jotain muijaa tanssimaan. Voit esitellä itsesi ja jutustella hieman ensin tai sitten suoraan pyydät hitaille.

      Kun puoli biisiä on tanssittu kysy saatko suudella typyä. Jos antaa suudella olet jo tehnyt lähes puoli kaatoa. Loput on supliikista kiinni. Jos ei anna edes pusua poskelle tuskin on kiinnostunut ja etsi seuraava. Pimppiä saat jos antaa suudella ja tyttöystävän jos antaa suudella vain poskelle. Siis kärjistäen näin.

      Ja pokkaa pitää olla koska tod näk yleensä saa muutaman käydä läpi ennenkuin onnistaa. Miehen on pakko yrittää ja sietää myös pakkeja tai sitten olla ilman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      281
      17958
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5730
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      133
      2662
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2197
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      337
      1805
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1063
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      33
      961
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      958
    Aihe