Koppejanhan puotetaan paljon että saahaan ajo-aikaan pakolla. Mutta ihmettelen sitä että miksi ei ikään puoteta tässä tilanteessa(tai ei oo ainakaan nähnyt) eli ku numero 8 pääsee kärkenä ykköselle(joskus jopa väärällä tahallaan mahtaa mennä) ja tulee 9 lyömään niin sehän kopittaa tavallisesti kummankin poijes. mutta puotettaskin tässä tilanteessa pallo niin hups 1 ei pääsiskään kärkenä kentälle tai vastustaja joutuisi käyttäään jokerin kopitukseen. Sekavasti selitetty mutta kumminki. Muutenki ihmettelen välillä ku puotellaan että esi pelaajan 1,2 ja saavat ajolähdön itsestään. Itse miettisin aina tarkemmin että onko tarpeen ja järkevää aina antaa ajoa.
Vastaukset 5
- 23456yuj
Melkoinen riskihän siinä on, jos 8 ja 9 päästetään ilmaiseksi kentälle. Jokeri voi koittaa pari kertaa läpäriä, jolloin onnistuessa tuloksena olisi 3 juoksua. Tai 1 voi ensimmäisellä lyönnillä lyödä koppi/väliin periaatteella.
- pesäpallisti78
Niin harvinaistahan on että kakkoselle asti pudotetaan,mutta näin olen nähnyt käyvän. Muistaakseni kerran tuo kakkoselle pudotettu toi viellä juoksunkin.
- Kopittajajokeri
Pesishän on peli, jossa moni asia tehdään vain siksi, että niin on tapana, niin on ennenkin tehnyt.
Uusia, ennen näkemättömiä taktisia ratkaisuja kaivattaisiin, ne piristäisivät. - matnyk
"Niin harvinaistahan on että kakkoselle asti pudotetaan,mutta näin olen nähnyt käyvän. Muistaakseni kerran tuo kakkoselle pudotettu toi viellä juoksunkin. "
siis ei kait tuo oo harvinaista, eikö se oo aika normaali tilanne että mies kolmosella ja ykkösellä, lyöjä lyö kopin joka puotetaan eli ajolähtötilanne tulee.- 99979
Nyt haettiin kai sitä, että vain ykkösellä on mies, joka pudotetaan kakkoselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791130
- 1111130
- 77601
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9508- 47503
- 17501
- 44465
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112451- 41442
- 15416