Värinpoistosta.. (jälleen)

suffe6

Eli siis pitkät, erittäin paksut hiukset, jotka haluaisin värjätä kuparinruskealla. Ja koska haluan väristä hyvän, olisi mukava saada vanha väri pois, joten ajattelin värinpoistoa kotona.

Vanha väri on siis tummanruskea, ehkä hieman sävyltään punainen, jossa vaaleampia raitoja (jotka muistuttavat kuparinruskeaa, mistä idea lähtikin). En haluaisi mennä kampaajalle, koska hiukseni ovat tosiaan erittäin paksut ja pituutta löytyy rinnoille asti, joten tämä keino tulisi luultavasti halvemmaksi.

Ajattelin ihan kaupasta värinpoistoaineen ostaa, riittääkö yksi paketti pitkiin hiuksiin? Kenen valmistajan on parasta, mikä hinta? Entäs värinpoiston jälkeen? Suunnilleen minkälainen tulos olisi? Mitä hoitoainetta, paljonko maksaa ja mistä saa?

Värinpoiston jälkeen olisi tarkoitus heti värjätä hiukset sillä kuparinruskealla (2 pakettia tietenkin) ja jatkossa käyttää vain sävytevärejä, jotka kuulemma rasittaa vähemmän hiusta. Ja siis muutenkin tarkoituksena pysytellä vaaleammissa sävyissä kun on niin hirveän vaikea päästä noista tummista mihinkään.

Miltä kuulostaa kokonaisuudessaan? Hiukset rasittuu tietty paljon, mutta kasvaahan sieltä uutta.
Kauheasti juttuja ja kysymyksiä (tyhmiäkin luultavasti), mutta tarvitsen apua!
Kiitos hurjasti jo etukäteen! =)

4

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mniin..

      Ei, yksi paketti värinpoistoa ei riitä pitkiin hiuksiin. Ja jos sulla on vielä erittäin paksut hiukset, niin ei tosiaankaan. Jos laitat kaksi kerralla, niin ehkäpä saattaisi riittää. Tosin kerralla et välttämättä tarpeeksi vaaleaa lopputulosta saa. Eli toinen vaalennuskierros. Tähän mennessä sitten käytetty jo neljä pakettia värinpoistoa. No, sitten se kunnon väri päälle..jos siis tähän mennessä edes olet saanut pohjavärin tarpeeksi vaaleaksi..

      Eli lopulta käytit ehkäpä kuusi (6) pakettia väriä siihen pehkoon. Ja mitä, jos karskisti laskee vaikka, että yksi paketti maksaa ~10e, niin tämähän tekee sitten jo 60e yhteensä. Tähän vielä se, että luultavasti latvat on siinä kunnossa että niitä pitää vähän "tasotella".

      Ei se oikeastaan niin kalliiksi siellä kampaajalla tule.. Ja ehkä saatat saada ihan hyvän lopputuloksenkin, mistä ei kotikonstein ole takuuta.:P

      • suffe6

        Hmm.. Arvelin, että en hirveen vaaleeta lopputulosta edes tarvitse, koska kuitenkin ruskean eri sävyllä olen jatkamassa.. Muistan lukeneeni myös jostain, että moni luulee hiusten vaalentuvan mitä useammin poiston toistaa, mutta oikeasti se vain vahingoittaa hiusta puhdistamatta sitä.. En kuitenkaan mikään kampaaja tai muu ole, joten saa korjata :)

        Ja kyllä, monta pakettia kuluu, mutta kampaajalla homma tulisi kuitenkin kalliimmaksi, koska sitä hiusta löytyy tosiaan enemmän (lisäksi tarvitaan kokenut kampaaja, ainakin jos sen hyvän lopputuloksen tahtoo, ja kokemuksen määrä usein tahtoo näkyä myös meiksin lompakossa). Huonoja kokemuksia ei ainakaan kotiväreistä ole, joten kiinnostaisi kokeilla tuota värinpoistoakin. Kyllähän se tukka uusiutuu =)


      • Mniin..
        suffe6 kirjoitti:

        Hmm.. Arvelin, että en hirveen vaaleeta lopputulosta edes tarvitse, koska kuitenkin ruskean eri sävyllä olen jatkamassa.. Muistan lukeneeni myös jostain, että moni luulee hiusten vaalentuvan mitä useammin poiston toistaa, mutta oikeasti se vain vahingoittaa hiusta puhdistamatta sitä.. En kuitenkaan mikään kampaaja tai muu ole, joten saa korjata :)

        Ja kyllä, monta pakettia kuluu, mutta kampaajalla homma tulisi kuitenkin kalliimmaksi, koska sitä hiusta löytyy tosiaan enemmän (lisäksi tarvitaan kokenut kampaaja, ainakin jos sen hyvän lopputuloksen tahtoo, ja kokemuksen määrä usein tahtoo näkyä myös meiksin lompakossa). Huonoja kokemuksia ei ainakaan kotiväreistä ole, joten kiinnostaisi kokeilla tuota värinpoistoakin. Kyllähän se tukka uusiutuu =)

        No kyllä se mulla vaan se värinpoisto on vaalentanu joka kerralla. Parhaimmillaa laitoin 4 poistokertaa peräkkäin. Ja samassa kunnossa oli neljän jälkeen, kuin yhdenkin.

        Siitä sit vaa kokeilemaan, tän kummempia neuvoja tuskin täältä saat.:P


    • SevGi11

      en suosittele kenellekkään värinpoistoa, ellei ole ihan pakko... se kuivattaa ja pahimmassa tapauksessa sun hiukset alkaa vähitellen putoomaan päästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe