saavutettu etuusko

firman piikkin

Olen vastikään aloittanut "esimiesasemassa" kotipalveluja tekevässä yrityksessä. Ensi töikseni jouduin antamaan alaisistani viikoittain lisätyöraportin ylemmälle johdollle. Työlainsäädannön tietoni ovat hatarat, mutta joko kumarran tai pyllistän.

Työntekijät tekevät 6,5-tuntista päivää, 32,5 viikossa.
Tasausjakso on 12 viikkoa, työpäivät vaithelevat 3 - 9 tunnin välillä
Lisätyötunnit-kertymätaulukko on tehty niin, että jo 6,5 tunnin yli menevät tunnit kerryttävät lisätunteja 50%lla, ei ole katsottu päivittäisiä/viikoittaisia ylitunteja.

"Jos työaika on sovittu lyhyemmäksi ajaksi kuin kahdeksaksi tunniksi päivässä tai 40 tunniksi viikossa, normaalin työajan lisäksi tehtävä työ on alkuun lisätyötä. Työnantajan aloitteesta tehdystä lisätyöstä maksetaan normaali tuntipalkka"

Tällä laskutavalla työntekijöille kertyy paljon lisätunteja, työnantajan tappioksi tietenkin.

Näin noviisina en haluaisi toki hyppiä ylemmän johdon tekemille laskentatavoille, mutta toisaalta ylin johto tiilettää, että lisätunteja ei saa tulla, vaikka laskutettavaa pitäisi olla.

Kysymykseni onkin, onko jo ainakin vuoden käytössä ollut "virheellinen" laskentatapa katsottava työntekijöille jo ansaituksi eduksi, vai pitääkö asia korjata (toki pidän alaisteni puolta)

Toivottavasti joku ottaa asiaan jonkun kannan, eli puutunko asiaan vai annanko olla

0

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        115
        10253
      2. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        52
        5020
      3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

        r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
        NATO
        42
        2191
      4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        105
        2048
      5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

        Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
        Ikävä
        26
        1904
      6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

        Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
        Kemijärvi
        13
        1591
      7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

        Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
        Nurmes
        41
        1392
      8. Känniläiset veneessä?

        Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
        Nurmes
        31
        981
      9. Tiedän kuka sinä noista olet

        Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
        Ikävä
        24
        973
      10. Rakastuminenhan on psykoosi

        Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
        Ikävä
        54
        967
      Aihe