Olen vastikään aloittanut "esimiesasemassa" kotipalveluja tekevässä yrityksessä. Ensi töikseni jouduin antamaan alaisistani viikoittain lisätyöraportin ylemmälle johdollle. Työlainsäädannön tietoni ovat hatarat, mutta joko kumarran tai pyllistän.
Työntekijät tekevät 6,5-tuntista päivää, 32,5 viikossa.
Tasausjakso on 12 viikkoa, työpäivät vaithelevat 3 - 9 tunnin välillä
Lisätyötunnit-kertymätaulukko on tehty niin, että jo 6,5 tunnin yli menevät tunnit kerryttävät lisätunteja 50%lla, ei ole katsottu päivittäisiä/viikoittaisia ylitunteja.
"Jos työaika on sovittu lyhyemmäksi ajaksi kuin kahdeksaksi tunniksi päivässä tai 40 tunniksi viikossa, normaalin työajan lisäksi tehtävä työ on alkuun lisätyötä. Työnantajan aloitteesta tehdystä lisätyöstä maksetaan normaali tuntipalkka"
Tällä laskutavalla työntekijöille kertyy paljon lisätunteja, työnantajan tappioksi tietenkin.
Näin noviisina en haluaisi toki hyppiä ylemmän johdon tekemille laskentatavoille, mutta toisaalta ylin johto tiilettää, että lisätunteja ei saa tulla, vaikka laskutettavaa pitäisi olla.
Kysymykseni onkin, onko jo ainakin vuoden käytössä ollut "virheellinen" laskentatapa katsottava työntekijöille jo ansaituksi eduksi, vai pitääkö asia korjata (toki pidän alaisteni puolta)
Toivottavasti joku ottaa asiaan jonkun kannan, eli puutunko asiaan vai annanko olla
saavutettu etuusko
firman piikkin
0
105
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2383609- 573313
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I892807Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk412615Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve972312Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro331999Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1001995Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421865Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1031775Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691113