Miesystäväni harrastaa mykkäkouluja, ei vastaa puhelimeen, ei tekstiviesteihin ja jos sovintoa joskus tehdään,niin hän pakottaa toisen omiin ehtoihinsa eikä juuti koskaan myönnä olleensa väärässä. Ja vaikka on myöntänyt kohdelleensa minua väärin ja myöntää ettei hänen mielestään tarvinnut tehdä mitään parisuhteen eteen, ei hän muuta käyttäytymistapojaan. Olen kärsinyt tästä kuviosta jo aivan liikaa ja päättänyt jättää miehen.
Kun puhuminen ei auta, niin olisiko paras tapa jättää mies samanlaiseen mykkäkouluun kun hän itse on minua kiduttanut. Olen ajatellut ottaa uuden puhelinnumeron ja laittaa sen salaiseksi. Eipähän tarvitse sitten odottaa hänen soittoaan.
Olisiko tämä hyvä tapa päästä eroon lopullisest mykkäkoululaisesta?
Neuvoja
Kun puhuminen ei auta, niin olisiko paras tapa jättää mies samanlaiseen mykkäkouluun kun hän itse on minua kiduttanut. Olen ajatellut ottaa uuden puhelinnumeron ja laittaa sen salaiseksi. Eipähän tarvitse sitten odottaa hänen soittoaan.
Olisiko tämä hyvä tapa päästä eroon lopullisest mykkäkoululaisesta?
Neuvoja
Vastaukset 8
Vanhimmat
Reilumpaa olisi, että kerrot hänelle suoraan ettet halua enää seurustella. Jos hän ei vastaa puheluihin, laita viesti. Sitten voit vaihtaa numeroasi, jos siltä tuntuu.
Vaikka toinen käytäytyy huonosti, ei sinun tarvitse laskeutua samalle tasolle vaikka tekisitkin eroa.
Puhuminen taitaa olla turhaa jos se ei ole aiemminkaan onnistunut. Sopueroa tuskin tulee. Tee itse oma päätöksesi erosta. Yhdessä olosta et voi päätöksiä tehdä, sillä miestystäväsi näyttää päättävän milloin vietätte aikaa yhdessä ja millä ehdoilla.
Laita tekstari jos ei vastaa puheluihisi. Numeron vaihtamisella ja sen salaiseksi muuttamisella ei tarvitse todellakaan miettiä, että soittaako vai eikö soita. Tsemppiä ja voimia.
Narsisti! Jätä se jos vaan pystyt! Itsellesi olisi parempi juosta ja lujaa ennnen kuin olet ihmisraunio!
Tapailemani mies on lakannut vastaamasta viesteihin tai vastaa niihin enintään satunnaisesti. Olen muutamaan otteeseen ehdottanut tapaamista, että voisimme jutella asiat halki, poikki ja pinoon, jotta saisin selville haluaako hän jatkaa vai ei jotta pystyisin tekemään tarvittavia jatkotoimenpiteitä sitten. Mutta ei.. ei vastausta.:( Mitään riitaa ei ole ollut, eikä tietääkseni kolmansia osapuolia kuvioissa, ollaan viihdytty aina yhdessä, seksistä ollaan mielestäni nautittu molemmat jne. Kaiken PITÄISI olla hyvin, mutta hiljaisuus kertoo toista. Ollaan kuitenkin jo aikuisia ihmisiä, eikä mitään teinejä että siksi harmittaa ja vituttaa suunnattomasti tällainen touhu.:( :(
En vaan voi käsittää, mitä tällaisen miehen päässä liikkuu.
Jos mies ei vastaa, unohda hänet. Aivan turhaa käyttää tuhottomasti aikaa siihen, että koittaa saada yhteyttä. Jos normaali tapaamisen sopiminen ei toimi, niin sitten se ei toimi, eikä ole sinun syysi ettette voineet erota keskustelemisen jälkeen.
Ei tullut sopueroa, m ies heittäytyi jääräpääksi kaikessa, ei suostunut keskustelemaan kunnolla, syytteli vain minua kaikesta, omaa mykkäkouluaan myötän. Ilmoitettuani että jätän hänet ja suhde on nyt tässä, hän ryhtyi entistä ilkeämmäksi ja nyt vaikeuttaa miten voi tavaroideni antamista.
Mikä logiikka tuossakin on, sanoo haluavansa myös erota, muttei suostu tekemään asioita helpoksi ja nopeaksi.Kysyin, että vieläkö haluaa yrittää, mutta aloitti samanlaisen mykkisroikuttamisen, että lopulta sain niin tarpeeksini, etten todellakaan halua mitään muuta kuin päästä eroon hänestä.
Surullista, sillä minulla on vielä vahvat tunteet häntä kohtaan vaikka yksi k...pää onkin. Mutta en enää jaksa tällaista älytöntä mykkäkouluriitelyä ja kun siihen ei ratkaisua löytynyt (ehdotin useampaan otteeseen parisuhdeterapeuttia, mutta hänhän ei sellaisia tarvitse..).
Nyt haen viimeiset tavarani ja laitan tämän tarinan kannet kiinni. Rakkauskaan ei aina auta suhteen koossapitämiseen, ehkä alistuminen ja sopeutuminen miehen kiukutteluun olisi auttanut, mutta haluan elää ihmisarvoista ja turvallista elämää luottaen siihen että partnerini haluaa rakentaa suhdetta kanssani, ei tuhoamalla sitä selvittämättömillä riidoilla, mykkäkouluilla, alistamisella ja pakottamisella. Jään kaipaamaan hyviä hetkiä ja yhteistä tekemistä, mutta uskon, että maailmassa on vielä jossain minulle sopiva ihminen, jolle minä olen se rakastamisen arvoinen oikea.
Nauti loppuelämästäsi
Kiitos. Näin yritän tehdä. Mutta eihän tämä helppoa ole kun aika ajoittain iskee kauhea ikävä. Ikävä miestä kohtaan, joka ei halua puhua kanssani, vaan mielummin lopetti yli kaksi vuotisen suhteemme pelkkään hiljaisuuteen ja ilkeilyyn.
Toisaalta, huomaan surutyöstä huolimatta olevani jotenkin rauhallisempi kun ei tarvitse jatkuvasti elää selvittämättömissä riidoissa mykkäkoululaisen kanssa. Ystävät ovat palanneet elämääni ja pikkuhiljaa harrastuksetkin. Haaveilen uudesta kodista ja oman näköisestä elämästäni.