Olen päättänyt kokeilla paastoa. Olen ensikertalainen, joten aloitan luultavasti 5-7. päivän paastolla.
Eniten minua mietityttää suolihuuhtelu.. En tiedä pystynkö siihen, kun ajatuskin siitä, että peräaukkoon työnnetään jokin josta tulee vettä suoleen. Miltä se tuntuu? Ajatus puistattaa minua kovasti.
Ja se Glaubersuolahan ei pelkästään riitä? Kun sitä otetaan ihan paaston alussa. Sitten n. 1-2 päivän päästä pitäisi aloittaa suolihuuhtelut?
Kertokaa minulle perusteellisesti suolihuuhtelun tuntemukset! Koska pelkään että se sattuu ja tuntuu todella epämiellyttävältä.
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksistanne! :)
Paaston aloittaminen ensikertaa
2
392
Vastaukset
- empijä
nostan
- paastotukset
Terve
Josko yhä paastosi suunnitteluvaiheessa olet:
Itsellä alkaa paasto maanantaista, viimeset ajat käsillä ennen kunnon kylmiä, joten nyt jos vielä tähän vuoteen sellaisen haluaa.
Jään nyt toista kertaa paastolle, ensikerta oli 5-6päivää, joista viimenen kävi jo mielestäni turhan heikoksi, tosin liikuin myös aika paljon, joten vähemmällä sellaisella olisi ehkä ollut miellyttävämpi. Pointtinani jokatapauksessa, että turha turha suunnitella alkuun kuinka pitkään pitää, kuuntelee vaan itseään ja ottaa maltillisesti päivän kerrallaan.
Suolihuuhtelut on hyvä alottaa ensimäisestä paastopäivästä jo, jos juot suolan illalla, teet ensimäisen huuhtelun seuraavana aamuna, ja toisinpäin. Huuhtelu kuulostaa kamalalta, eikä toki ehkä miellyttävimpiä asioita maailmassa, mutta ei myöskään mikään suuri kammotus loppupeleissä. Suurin opettelu ehkä on osata rentouttaa lihakset, jotta saat putken sijotettua kuten pitää, vaseliinin kanssa toki. Kun vesi on suolessa, tunnet samat olot kun normaalistikin kovassa kakkoshädässä, eli painetta ja halua päästä pöntölle, ei mitään täysin uutta ja hirveää siis. Jos hetken aikaa jaksat pitää vettä ja ehkä hieman jopa hieroa vatsaa, saattaa se olla suotuisampaa kuonan liukenemisen kannalta. Voit tehdä huuhtelun useassa eri erässä, mutta olisi hyvä jos saisit koko 1,5l käytettyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252490Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.551796Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111184Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2991067- 259992
- 146903
- 56884
Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua9797Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.111775- 47770